Çiftçilere, Mayıs sonunda 584 milyon TL destek ödemesi yapılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2013 yılı Mayıs ayı ödemeleri kapsamında, çiftçilere başta tarımsal sigorta, mazot, gübre ve toprak analizi, sertifikalı tohum desteği olmak üzere 6 kalemde toplam 584 milyon liralık destek ödemesi gerçekleştirecek.

Böylece bugüne kadar 2013 yılında toplam ödenecek tarımsal desteklemelerin yarısı olan 4 milyar 150 milyon liralık ödeme ilk 5 ay içerisinde tamamlanmış olacak.

Mayıs ödemeleri kapsamında; tarımsal sigorta desteği için 125 milyon lira, sertifikalı tohum, fide, fidan desteği için 4 milyon lira, buzağı desteği için 80 milyon lira, ıslah amaçlı koyun, keçi yetiştiricileri birlikleri için 360 milyon lira, balıkçı gemilerinin avcılıktan çekilmesi için 8 milyon lira, mazot, gübre ve toprak analizi ek ödemesi için 7 milyon lira olmak üzere toplam 584 milyon lira destekleme ödemesi yapılacak.

Ödenecek toplam 584 milyon lira, 30 Mayıs 2013 Perşembe günü itibariyle çiftçilerin hesabına aktarılacak.

Ynt: Çiftçilere, Mayıs sonunda 584 milyon TL destek ödemesi yapılacak

arkadaslar son 3 aay içinde paylasılan destekler mılyonları buldu ama hala destek fln yok.bırakın su hukumetın yalanlarını destegın cogunu cebıne atıyorlar dıger kalanları buyuk cıftlıklere.bizim ınsanımız koyun gıbı herseye ınanıyor.bu kadar destekle cıftcılıgın yukseklerde olması lazımken bızım cıftcımız diplerde.cıkarın artık at gözluklerını...saygılar

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA Aşağıdaki sorularımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi EKER tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğini arz ederim. Emre KÖPRÜLÜ Tekirdağ Milletvekili

28 Mayıs 2013 Salı 22:49
12
14
16
18

AKP hükümeti çiftçiyle dalga geçer gibi politikalara imza atıyor. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününde çiftçilerimize müjde verme gayesinde olan AKP hükümeti, destekleme primlerinin (buğday ve yağlı tohum ürünleri destekleme primleri) ödenmesini bekleyen çiftçilerimize SMS göndererek ödemelerin 20 Mayıs’ta gerçekleşeceği sözünü vermiştir.
Ancak söz verilen tarihte bu ödemelerin gerçekleşmediğini ifade eden çiftçilerimiz, büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştır. Buğday, Arpa, Kanola ve Ayçiçeği destekleme primlerinin hesaplarına yattığını düşünerek bankaya koşan çiftçiler hesaplarında paralarının yatırılmadığını görünce hüsrana uğramışlardır.

Ödemelerin 20 Mayıs’ta gerçekleşmemesi üzerine tepki gösteren çiftçilere, daha sonra 24 Mayıs’ta bu ödemelerin yapılacağı bildirilmiş ancak hala bir adım atılmamıştır. Belli ki gelen tepkilerden rahatsızlık duyan AKP hükümeti çiftçiyi oyalama taktiği izlemektedir. Banka borçları, kredi borçları yüzünden her gün haciz endişesi içinde olan çiftçilerimiz AKP döneminde adeta “borç ekiyor, haciz biçiyor”.

Bu bağlamda;

1. 14 Mayıs 2013 tarihinde Dünya Çiftçiler Gününde çiftçilerimize SMS göndererek destekleme primlerinin 20 Mayıs’ta ödeneceği sözünü vermenize rağmen hala ödenmemesinin sebebi nedir?

2. Borç batağında olan çiftçilerimize ödemelerin yapılacağını duyurmanız sebebiyle bankalara gidince hüsrana uğrayan vatandaşlarımıza şimdi de bir özür SMS’i göndermeyi düşünüyor musunuz?

3. 20 Mayıs’ta ödenecek dediğiniz ve bugüne kadar ödenmeyen destek primlerini ne zaman yatırmayı düşünüyorsunuz?

üretimden doğan hakalrımız olan ayçiçek primleri konusunda sessizlik hakim. üreticiye açıklama yapma gereği dahi duyulmuyor.ilginç olanı üreticininde tepkisiz oluşu. sessizliğimiz efendiliğimizdenmidir yoksa kabullenişmidir. ben üzerime düşeni yaptım t dağ edirne milletvekillerine (parti gözetmeksizin) gerekli kurumlara durumu arzeden msj ilettim. saygılar

Allah akıl fikir versin insanımıza

parayı devlet yatırıyor, bankalar aç mübarek, en çok karlı sektör bankacılık olduğu halde, hesaplara yatırılan destek paralarını bakalar tutup gecelik faizlerden nemalanmaya kalkıyor ve üretici hesabına geçirmiyor, ondan sonrada birde masraf kesinti yazıyor, vatandaşın hesabına öyle yatırıyor parayı.

ya el insaf, bişeyide bu kadar perişan etmeyin yahu, bu nasıl devlet? bu nasıl insan? bu nasıl banka? en çok kazanalar bankalar değilmi? aç açıktamı kaldınız, neden bi işide düzen içinde yapmazsınız, neden neden neden.

dünya üzerinde yoktur bu kadar adilik bu kadar para için her haltı düşünenler topluluğu

ee noolcak, üretim yok tüketim bol, millet aç karnını zor doyuruyor dış borç dağ gibi, bi üretim memleketin tarlalarında olursa olacak, onunda başına akbabalar çöreklenmese olurmu? sağından solundan nasıl tırtıklarız demese olurmu, devlet yatırıyo nasıl olsa üreticide enayi hakkını koruyacak bi düzen yok, oh ne ala, devletde devlet olsa, en az bütçenin %1 ini destek yapması gerkirken kanunlarımıza göre, yüzde 0,4 ünü verecek ya onuda nazlana nazlana kerhen versemmi vermesemmi anlayışı var.

bu kadar adi bir toplummu olduk, bu adiliklerle nereye varılacak anlamak mümkün değil.

kalkmış birde yeni anayasa yapacaklar lafa bakın

önce yürürlükteki kanunları uygulamaktan aciz toplumsun mübarek adam, karnın aç, borçla kıçına don geçiriyon bi araba bi eve memleketi satan toplum haline geldin hala neyin hesabını yapmakta bu toplum hala bankada iki sandalye bi masayla üreticinin eline geçeni geçeceği hesaplayıp çeşit çeşit akla hayale gelmeyecek işler peşindeler.

dediğim gibi

Allah bu millete akıl fikir versin, başta lazım olan odur yoksa gerisi boş.