Epona arpada da eksperin tesbit ettiği verim 785 kg

Epona arpadaki verimi belirlemek için gelen tarsim eksperleri dönümde 785 kg verim tesbit ettiler.
Ancak ölçümlerindeki hataları dikkate aldığımda benim beklentim 850-950 kg (1000 m2 için)
Galiba yıllardır aradığım yüksek verimli çeşidi buldum

Ynt: Epona arpada da eksperin tesbit ettiği verim 785 kg

Ali bey sağolun Arazilerimiz kıraç. Şimdiye kadar arpa - buğdayda ulaştığımız en yüksek rakam 425 kg idi. 800-900 kg Birtakım eksik uygulamalara rağmen çok iyi rakam bizler için.

mhmtsn link=topic=66008.msg748735#msg748735 date=1369850522' Alıntı:
Ali bey sağolun Arazilerimiz kıraç. Şimdiye kadar arpa - buğdayda ulaştığımız en yüksek rakam 425 kg idi. 800-900 kg Birtakım eksik uygulamalara rağmen çok iyi rakam bizler için.
her memleketin kendine has bir tohumu var orda olan tohum o rakımda güzel sonuç veriyor 50 m rakım düştümü sonuc berbat oluyor .. epona angela eken oldu buralarda verim alamadılar . burda 6 sıralı ketos cok güzel oldu misal .. kastamonuda epona iyi olmuş .. memleket memleket değişiyor .. sizin adınıza sevindim arazinize ikliminize uygun tohumu bulabilmişsiniz .. daha iyi bakımla 1 tonu geçersiniz 1.2 tonlara kadar alındı ketostan 6 sıralı .. seneye eksik uygulamalarınızı tamamlar 1 ton ortalamalara ulaşırsınız inşallah .. artık günümüz bilim teknolojisinde ve çiftçimizin bilinçlenmesiyle paralel verimler 3 kat arttı .. doğal afet olmadıktan sonra .. yıllık yeterli yağış alan yada sulanan arazilerde 700 kg dan aşağı düşülmemesi lazım hububatta doğru bakımla birlikte tabiki .. bu arada babam kastamonulu .. merkezden dedem amcalarım hepsi kastamonuda kalaycılık yapıyorlar 2 tanesi biri belediyede zabıta .. merkezdenmisiniz sizde

Evet merkez denim
Söylediklerinize birebir katılıyorum zaten dönümde 250kg dane karşılığı masrafı oluyor bir de 200-300 dönüm gibi büyüklükteki arazilerde 700-800 gk dan aşağı verimlerle bu iş artık yapılmaz hale geldi.

Teşekkürler bilgiler için. Biz kıraç arazide dediginiz gibi en yuksek 350-400 kg/da verime ulaştık. Bu tohumu da denemeyi düşünüyorum açıkçası. Ancak ürün bölgemizde hiç bulunmayan bi tohum (Ankara-Şereflikoçhisar)..
Siz nasıl işçilik yaptiniz? Gubrelemeyi ve ilaclamayi nasil yaptiniz. Birde sulama varmi ?
Teşekkürler..

Maşallah abi.785kg verim şu ana kadar görmedim lafta çok geçti bu buğday 800kg yapar bu arpa 800-900 kg yapar diye.Siz tespitte ettirmişiniz.Aradığınız yüksek verimli arpayı bulmuşsunuz fiyatıda orta karar olsa bile satışta verim bu açığı kapatır geçer kanaatindeyim.Hayırlı bereketli olsun.

Maşallah, Verim Baya Güzelmiş, Bereketli Olur İnşallah...
Bizim Oralarda da Aydan Hanım ' dan Alınıyo Bu Verimler...

Fatih_RSLN link=topic=66008.msg748753#msg748753 date=1369852423' Alıntı:
Teşekkürler bilgiler için. Biz kıraç arazide dediginiz gibi en yuksek 350-400 kg/da verime ulaştık. Bu tohumu da denemeyi düşünüyorum açıkçası. Ancak ürün bölgemizde hiç bulunmayan bi tohum (Ankara-Şereflikoçhisar)..
Siz nasıl işçilik yaptiniz? Gubrelemeyi ve ilaclamayi nasil yaptiniz. Birde sulama varmi ?
Teşekkürler..

Arazimiz kıraç ,sulama imkanı yok.Denizden yüksekliği 775 metre sanırım sizinle çok büyük iklim farkı yok.İşçiliklere gelince farklı bir işlem yok yani
-tarlaların tamamı ekili idi temmuzda kuru halde çizel ile ,eylülde kazayağı ile sürüp ekim ayında dönüme 16 kg tohum ile 6 kg dap ve 12 kg sülfat ektim Şubatta 10 kg üre martta 10 kg 33 lük ektim

omerfarukkoc link=topic=66008.msg748773#msg748773 date=1369854832' Alıntı:
Maşallah, Verim Baya Güzelmiş, Bereketli Olur İnşallah...
Bizim Oralarda da Aydan Hanım ' dan Alınıyo Bu Verimler...

4 yıldır ben de aydan hanım ektim benzer işçiliklerle alabildiğim en yüksek verim 425 kg

alper4u link=topic=66008.msg748758#msg748758 date=1369853312' Alıntı:
Maşallah abi.785kg verim şu ana kadar görmedim lafta çok geçti bu buğday 800kg yapar bu arpa 800-900 kg yapar diye.Siz tespitte ettirmişiniz.Aradığınız yüksek verimli arpayı bulmuşsunuz fiyatıda orta karar olsa bile satışta verim bu açığı kapatır geçer kanaatindeyim.Hayırlı bereketli olsun.

Sizi ve ilgilenen herkesi kastamonu ' ya davet ediyorum Bizde hasat 25-30 günü bulur

mhmtsn link=topic=66008.msg748780#msg748780 date=1369855914' Alıntı:
Arazimiz kıraç ,sulama imkanı yok.Denizden yüksekliği 775 metre sanırım sizinle çok büyük iklim farkı yok.İşçiliklere gelince farklı bir işlem yok yani
-tarlaların tamamı ekili idi temmuzda kuru halde çizel ile ,eylülde kazayağı ile sürüp ekim ayında dönüme 16 kg tohum ile 6 kg dap ve 12 kg sülfat ektim Şubatta 10 kg üre martta 10 kg 33 lük ektim

Ankara civarında 1200 kg a kadar verim alındığını duydum

4 veya 6 sıralı arpa ceşidir ic anadolu özellikle konyada hic sevmezle bu tür arpaların protein yem kalitesi cok düşük para etmiyor 2 gün önce ben arpa hasadı yapdım dekar verimi 800 kg 2 sıralı avusturya menşeli tohum bu arpayı hasat yaptınızmı ?

SEYİT link=topic=66008.msg754462#msg754462 date=1371929844' Alıntı:
4 veya 6 sıralı arpa ceşidir ic anadolu özellikle konyada hic sevmezle bu tür arpaların protein yem kalitesi cok düşük para etmiyor 2 gün önce ben arpa hasadı yapdım dekar verimi 800 kg 2 sıralı avusturya menşeli tohum bu arpayı hasat yaptınızmı ?
Hayırlı Hasatlar. Kıraçtaki verim mi? cinsin adı nedir?