Traktöre Ara Gazı Verilmesi Doğru Mu?

Ynt: Traktöre Ara Gazı Verilmesi Doğru Mu?

İlk marşa basıldığından itibaren motor yağlamaya başlıyor zaten, dediğiniz olay motorsikletlerde olabilir onların yağ pompası olmadığından krank milinin dönerek yağa çarpması sonucu yağlama yapmaktalar, ne kadar çok dönerse o kadar çok yağlama yapar motorsikletler için geçerli olabilir..

Senkromeçsizse eger ara gaz+çift debriyaj işe yarar.Özellikle vites küçültürken.Tabi günümüzdeki traktörlerde gerek yok ama yinede zevki başka oluyor :)

insan yolda giderken bir koşsa bir yürüse o zaman daddinden fazla nasıl yorulursa krankda öyle olur ara gazı ayriyeten fazla yakıt yakmasında sebep olur..
turbo lu motorlarda turbo milinin kesilmesine neden olur....ayriyeten aşırı yüklenildiği zaman kırank milinin kesilmesine kadar gider olay...

şerefli1 link=topic=66023.msg748985#msg748985 date=1369929600' Alıntı:
insan yolda giderken bir koşsa bir yürüse o zaman daddinden fazla nasıl yorulursa krankda öyle olur ara gazı ayriyeten fazla yakıt yakmasında sebep olur..
turbo lu motorlarda turbo milinin kesilmesine neden olur....ayriyeten aşırı yüklenildiği zaman kırank milinin kesilmesine kadar gider olay...

ara gaz çekerken krank kesen ne duydum nede gördüm.

Şöyle bir söz vardır. 'Hasret kaldım yoluna, Hastasıyım forfun ara gazına..' Zevk meselesi. Motor soğukken turboya zarar verir diye biliyorum ama doğrumu bilmem. Normal şartlarda ara gazından arıza alanını duymadım hiç ..

Aragazinin traktöre hiçbir zarari olmaz Sadece yakit sarfiyatindan başka Bu arada Aragazindan krank mili kesilseydi benim üniversal şimdiye 10 sefer tamire giderdi

aragazının tek zararı çevredeki aragazı yapmak isteyipte yapamayanların , kıskanıyorum diye deyilde traktörün sesinden rahatsız oluyorum diye dile getirmesidir...şaka bi tarafa soğuk motora yapmanın haricinde yakıttan başka zararı yoktur diye düşünüyorum...

baba540 link=topic=66023.msg749017#msg749017 date=1369936062' Alıntı:
aragazının tek zararı çevredeki aragazı yapmak isteyipte yapamayanların , kıskanıyorum diye deyilde traktörün sesinden rahatsız oluyorum diye dile getirmesidir...şaka bi tarafa soğuk motora yapmanın haricinde yakıttan başka zararı yoktur diye düşünüyorum...
aynen soğuk motora zarari olur ama biraz isindiktan sonra hiç bir zarari olmaz

td 100d link=topic=66023.msg749026#msg749026 date=1369937787' Alıntı:
ayriyeten aşırı yüklenildiği zaman kırank milinin kesilmesine kadar gider olay... Yazmişsin abi

ama kesilmesine kadar gider demişim keser dememişim....
şu varki ağır sanayiye giderseniz eğer orada görürsünüz ki büyük kamyon ve tırların kırankları kesilmiş atölyenin bir köşesi eski kıranklar la doludur..
öyle bir kaç traktör kullanmayla kırank kesilmesi ne duydum ne de gördüm diyenler fazla bilmişlikle tartışma çıkartmaya çalışmasın boşu boşuna kessede kesmese tratörün çektiği yük 3 5 ton bişe o aragazı verenler 25 30 ton yüklede sürekli versinlerdkesermi kesmezmi görürler... duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0