Tarımın sermayeye ulaşması hızlandırılmalı

27.05.2013

Türkiye ' nin Gayri Safi Milli Hasılası ' na en fazla katkı yapan sektörlerin başında gelen tarımın, ihtiyaç duyduğu finansman açısından daha fazla desteklenmesi gerekiyor. Uzun yıllardan beri kamu ile desteklenmeye çalışılan sektör, özel bankaların son yıllardaki katkıları ile daha hızlı şekilde sermayeye ulaşabilir hale geldi

Özellikle son yıllarda üzerinde önemle durulan tarım sektörü, tarımsal desteklemeler ve krediler ile uluslararası arenada rekabet edilir hale getirilmeye çalışılıyor. Devlet destekli olarak yürütülen teşviklerin yanı sıra, tarım sektörüne yönelik uygulanan banka kredileri de sektörün gelişmesine katkı sağlıyor. Özel bankaların, ayrı bir departman kurarak, tarım bankacılığında uzman kişilerle hizmet vermeye başlamaları sektörün sermayeye daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlıyor. Finansbank Tarım Bankacılığı Birim Müdürü Hakan Çağlar, tarım bankacılığının, son 5 yıldaki hızlı gelişimiyle birlikte 33 milyar TL ' lik bir pazara ulaştığını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Tarımın, Gayri Safi Milli Hasıla ' daki (GSMH) payı ile kullandığı kredi arasındaki korelasyonun kredi açısından yetersiz olduğunu ifade eden Çağlar, diğer sektörlerin yarattığı GSMH ' nın yüzde 66 ' sı kadar kredi kullandığını, bu oranın tarımda yüzde 30 seviyelerinde olduğunu belirtti. Tarımın hakettiği sermayeye ulaşamadığını ifade eden Çağlar, bunun Türkiye tarımının önemli sorunlarından biri olduğunu kaydetti.

72 ay vadeli traktör kredisi
Sektördeki makineleşmenin arttırılması adına Finansbank olarak önemli çalışmalar yaptıklarını belirten Çağlar, mekanizasyonun işletmelerin olmazsa olmazı olduğunu bunun içinde bir an önce tarımdaki modern mekanizasyon gelişiminin tamamlanması adına özellikle traktörlere yönelik 72 aya varan vadeler sunduklarını bildirdi. Işletmelerin emek yoğun iş gücünden, teknoloji ve makine yoğun teknolojiye geçiş yaptığını dile getiren Çağlar, bu geçişin tarımdaki verimliliği artırdığını mekanizasyonun bu nedenle önemli olduğunu vurguladı. Finansbank olarak tarımdaki yenilenmeyi desteklemek adına, 2013 yılında 600 milyon krediyi sektöre sunmayı hedeflediklerinin bilgisini veren Çağlar, ' müşterilerimizin bize ulaşmalarını kolaylaştırmak amacı ile şube sayımızı artırmayı planlamaktayız. Yıl sonunda 150 şubeye ulaşarak tarımsal bankacılık ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Bu alanda hızlı büyüyen bankalar arasında yer alıyoruz. Şubeleşmenin yanında tarım alanında çalışan sayımızı da arttırma amacındayız. Yıl sonuna kadar sadece tarım ve hayvancılık sektörüne hizmet verecek 70 personel istihdam etmiş olacağız' diye konuştu.