Toplulaştırma 17 milyar katkı sağlayacak

27.05.2013

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' na göre dağınık tarım arazilerinin birleştirilmesiyle ekonomiye yıllık 17 milyar liralık katkı sağlanacak.

Türk tarımının önemli sorunlarından biri olan, arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçecek yeni bir düzenleme hazırlanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' nın yaptığı hesaplamalara göre, dağınık tarım arazilerinin birleştirilmesiyle ekonomiye yıllık 17 milyar liralık katkı sağlanacak. Bakanlık tarafından hazırlanan ve TBMM gündeminde bekleyen arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesine ilişkin tasarı, Türkiye ' yi yeni örgütlenme modelleriyle de tanıştıracak. Bakanlığın yaptığı hesaplamalara göre, arazi birleştirmelerinin tamamlanması halinde ekonomiye yıllık 17 milyar liralık katkı sağlanacak. Yapılan çalışmaya göre, proje uyarınca öncelikli olarak üretim maliyetlerinde ciddi azalma sağlanacak. Yanı sıra, ilaç ve yakıt tüketimi, makine alımı ve gibi kalemler, daha verimli kullanılacağı için bunlara yapılan harcamalar azalacak. Türkiye ekonomisinin bu kalemlere her yıl fazladan 17 milyar lira para harcadığının hesaplandığı çalışmada, bunu içinde çiftçilerin cebinde kalacak paranın da 10 milyar lira olacağı bildirildi.

Bu arada arazilerin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesiyle ilgili çalışmalar çerçevesinde, Türk tarımında yeni bir model kurulması da öngörülüyor. Model uyarınca, birden fazla mirasçısı bulunan tarım işletmesinin bütünlüğünün korunması amacıyla şirket kurulacak. Mirasçılar bu şirketten arazilerinin büyüklüğüne göre pay alacaklar. Başka bir model çerçevesinde ise araziler, mirasçılardan istekli olanın elinde toplanacak ve diğer mirasçıların parası, sağlanacak uygun koşullu kredi ile ödenecek.