'Toprak İşlemesiz Tarım Yöntemi' Kırşehir'de anlatıldı

'Toprak İşlemesiz Tarım Yöntemi' Kırşehir ' de anlatıldı

20.05.2013

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarım arazilerinde toprak işlemesiz tarım yöntemini Kırşehir ' de tanıttı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Talat Şentürk, bu yöntemin Türkiye genelinde uygulanması halinde yakıttan 2,5 milyar lira tasarruf edileceğini söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün, 'Çiftçi Günü' dolayısıyla Mucur ilçesine bağlı Dalakçı köyünde düzenlediği 'Toprak İşlemesiz Tarım' tanıtım toplantısında, dünya nüfusunun giderek arttığı bu dönemde tarım arazilerinden maksimum düzeyde faydalanmanın yollarını çiftçilere anlattı. Toprağın fiziksel ve biyolojik özelliklerinin korunması için doğru işleme tekniklerinin uygulanmasının önemine işaret eden Şentürk, böylece tarım arazilerinde birim alandaki verimin artacağını dile getirdi. Güney Amerika ve Avrupa ' daki ülkelerde toprak işlemesiz tarım yönteminin arazilerin yüzde 90 ' ına ulaştığını anlatan Şentürk, şöyle konuştu: 'Yapılan araştırmalar sonunda buğday veriminde yüzde 30, fiğ, mercimek ve nohut üretiminde yüzde 15 artış olduğu, sürüm maliyetinde ise yüzde 50 ' den fazla tasarruf sağlandığı görülmüştür. Toprak işlemesiz tarım yöntemi Türkiye genelinde 22 bin 500 hektar alanda uygulanıyor. 2023 hedefi ise 100 bin hektar tarım arazisidir.

Türkiye ' de tarım arazilerinde toprak işlemesiz tarım yöntemi uygulanırsa yılda 2.5 milyar lira yakıttan tasarruf edilecektir.'
Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cafer Olcayto Sabancı da bu projeyle artık tarlayı sürme ve anız yakma işleminin ortadan kalktığını söyledi. Toprak işlemesiz tarım yöntemiyle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin kaba yem ihtiyaçlarını da karşılayacağını vurgulayan Sabancı, böylece çiftçinin hem mazot hem de hayvan yemi giderinin azalacağını belirtti. Dalakçı köyünde çiftçilik yapan İbrahim Demirel de bu uygulamayı ilk duyduğunda heyecanlandığını ve gönüllü olarak tarlasında uygulamayı kabul ettiğini ifade etti.

Demirel gönüllü çiftçi oluşunu ise şöyle anlattı:
'Yem fiyatları giderek artarken böyle bir öneri gelince hemen kabul ettim. Maliyetin düşecek olması beni heyecanlandırmıştı. Bu işe iki sene önce buğday ekimiyle başladım. Buğdaydaki verimden çok memnun kaldım. İkinci senede macar fiği ektim ve çok güzel verim alacağımızdan eminim. Eski usulle ekimde dekara 4-5 litre mazot harcanıyordu. Bu anıza direkt ekim yöntemi çiftçiyi mazot yükünden kurtaracak bir proje.' Tanıtım toplantısına Kırşehir Vali Yardımcısı Özkan Demirel, Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin ile Kırşehir ve çevre illerden gelen çiftçiler katıldı.

Ynt: 'Toprak İşlemesiz Tarım Yöntemi' Kırşehir'de anlatıldı

GENC EYMİRLİ link=topic=66029.msg748927#msg748927 date=1369914355' Alıntı:
bu anıza direk ekimi n mibzer i farklımı yoksa normal ekim mibzer leri de oluyo mü

Benim jhon dere pazarlamacisina sordugum kadari ile kendine ozgu bir mibzeri varmis hatta dedigine gore kendine ozgu birde gubre atma makinasi varmis ...hicbir tecrubem yok ayak ustu konustugumuz konudur...zaten makinadan cok anlamam...