Bir kaç soru

Arkadaşlar sizlere bir kaç sorum olacak acemi olduğum için sorular saçma gelebilir ama araştırmama rağmen bulamadım cevaplarini.

1) İnek ahıra ne kadar zamanda alışır?

2)Bizim buralar yokuşlu ve dik inekler için sorun olurmu?

3)İnek ne kadar yiyeceğini bilirmi?

3. Soru bana göre evet ama kafa karıştıran bir çok görüş var umarım acemi sorularıma kızmazsınız :)

Ynt: Bir kaç soru

İyi yemlerseniz 2-3 günde ahıra alışır(holştayn-simentall-montafon ırkları), yerli inekler biraz hırçın olur, onların alışması uzun sürer. Yokuş olması sorun olmaz, ne kadar yiyeceğini bilirmi:S bilirde, uzun süre az yem ve samanla beslenmişse, çok yemlediğinizde fazla yer ve sonu hüsran olur.

İnekler öğün usulü yer 2 sağımda ve sürekli ahırdaysa öğleyin de atıştırmalık verebilirsiniz.Yokuş yerler kilolu hayvanlar için zor olur inek yürürken zorlandıgını hissedersiniz.Yokuş ve mera da yayılacaksa daha çok yerli ırklara yönelebilirsiniz...İnek nekadar yiyeceğini bilir tabiki sürekli süt yemi dökmezseniz önüne biryerden sonra bırakır yatmaya gider hatta sırf otomatik sistemle sağımını istediği zaman yemini istediği zaman yiyebileceği sistemler mevcut..

Geçenlerde dort adet simental aldim hemde köyden ..iki gün eski sahibine gittiler üçüncü günden sonra gelmeye basladilar..
Inekler ne kadar yiyececegini bilir illaki ama günlük besi ihtiyacını karşılarsan daha kârlı olur. .

Alışması önemli değil, iyi bakarsan kısa zamanda alışır. Önemli olan doğru bakım , rahat mekan .
Kesif yemi yani fabrika yemini ölçülü vermeli. kaba yemi yiyebildiği kadar.
Arttırarak vermeyi dene kaba yemi önünde artarsa doydu demektir .
Ne kadar yiyeceğini öğrenmiş olursun için de rahat olur hayvan tok olunca.

Mehmet Emin Aşıkkutlu link=topic=66067.msg749364#msg749364 date=1370028861' Alıntı:
Gebe hayvanın yokuş çıkmasında sakınca varmı ? kısa bir yokuş veya otlamaya gitmesinde?
Benim hayvanlar 365 gün dışarıda bizim arazide dere, tepe .
Merada doğurur çoğu zaman hayvan .
Unutmaki, hayvancılıkta en önemli konu doğal ve rahat ortam gezinti doğum için yararlı .