İshalliğin çözümü

Arkadaşlar bugünlerde rasyonu çok değiştirmedik ama arpa ve buğdayın oranını biraz artırdık. Artık bunlardan mıdır? bilmem ama hayvanlar ishal oldu. hepsi değil ama ikisi ishal. biri düzelmek üzere ama diğeri düzelmedi. ishali ne yavaşlatır acaba?

Ynt: İshalliğin çözümü

memur201 link=topic=66091.msg749617#msg749617 date=1370154830' Alıntı:
Arkadaşlar bugünlerde rasyonu çok değiştirmedik ama arpa ve buğdayın oranını biraz artırdık. Artık bunlardan mıdır? bilmem ama hayvanlar ishal oldu. hepsi değil ama ikisi ishal. biri düzelmek üzere ama diğeri düzelmedi. ishali ne yavaşlatır acaba?

Öncelikle geçmiş olsun. Olgun hayvanı bilmiyorum ama bizim buzağılarımızda meydana gelen ishallerde hayvanın mutlaka güneşe çıkması gerektiği, temiz hava alması gerektiği, ve kuru ot verilmesi gerektiğini yaş otun buzağı midesinde asit yapacağını söylemişti. Sanırım güneş ve kuru ot fazlalığı soruna yardımcı olabilir.

fazla bugdaydan olabilir tabi.. duzeltmek için rasyonunuza pamuk kuspesi veya yonca ekleye bilirsiniz protein oranı yuksek yemler ekleyerek genelde ben çözuyorum sorunu beside..

ceya023 link=topic=66091.msg749645#msg749645 date=1370166923' Alıntı:
fazla bugdaydan olabilir tabi.. duzeltmek için rasyonunuza pamuk kuspesi veya yonca ekleye bilirsiniz protein oranı yuksek yemler ekleyerek genelde ben çözuyorum sorunu beside..

peki hocam siz buğdayı yaş yeme mi katıyorsnuz yoksa kuru olarak mı veriyorsunuz.

İshal, hayvanın sindirim sistemi enfeksiyonu, yada yem değişikliklerinden olur, enfeksiyondan olduğunda antibakteriyel ilaç ve ayrıca bir çay kaşığı soda, bir tatlı kaşığı şeker, bir yemek kaşığı tuz bir litre suda eritilerek sıvı kaybı önlenir, bol sıvı vermek gerekir.

memur201 link=topic=66091.msg749650#msg749650 date=1370168220' Alıntı:
peki hocam siz buğdayı yaş yeme mi katıyorsnuz yoksa kuru olarak mı veriyorsunuz.

samanı ıslatıp kırma ve fenni yemleri karıştırıp veriyorum ben.. kuspeleri ise suda şişirip öle aynı karışıma katıp homojen dagılmasını saglayıp hayvanların önüne döküyoruz tabi burada samanı ayarlamak lazım kuru madde miktarını yani çok saman verseniz yemez ama yogun yemlemede kuru madde miktarınıda dengeli hayvanın alması lazım ki ishal olmasın onun için samanı homojen karıştırınca hayvan ister istemez çok yiyor samanıda bölece kolay kolay ishale düşmüyor.. ama samana ek olarak yonca ve kuru ot kullanma imkanınız varsa zaten süper olur yonca ishali önler.. tabi bu yemlemeden dolayı oluşan ishaller için..

Konu açılalı epey olmuş,ani yem değişikliklerine dikkat edelim bu gibi ishal vakalarında kabe yem oranını arttırıp kesif yem oranını azaltmalıyız,aklınızda olsun arkadaşlar rasyona sodyum bikarbonat,bildiğimiz yemek sodası girersek 80-120 gr civarında yüksek kesif yemli rasyonlarda midenin asitleşmesini engllediği için asidoz riskini düşürüyor tampon etki yapıyor süt yağındada artışa sebep oluyor.

ÇeLişki_37 link=topic=66091.msg749621#msg749621 date=1370158305' Alıntı:
Öncelikle geçmiş olsun. Olgun hayvanı bilmiyorum ama bizim buzağılarımızda meydana gelen ishallerde hayvanın mutlaka güneşe çıkması gerektiği, temiz hava alması gerektiği, ve kuru ot verilmesi gerektiğini yaş otun buzağı midesinde asit yapacağını söylemişti. Sanırım güneş ve kuru ot fazlalığı soruna yardımcı olabilir.

yaş ot 3-4 aylıktan daha küçük hayvanlarda asit yapar. çünkü bu dönemde işkembeleri tam gelişmemiştir. arkadasın sıkıntısı muhtemelen rasyona baglı bir ishal ancak sizin önerinizle daha hızlı sonuca ulasacaktır. dediğinız gibi kuru ot bagırsak içerisindeki fazla suyu emerek akışkanlığı azaltır ve ishal tedavisinde önemli rol oynar