Hazır yemin sırrı nedir?

Burada yazan bir cok arkadaş hayvanlarına buğday arpa yoca mısır....vb yemleri veriyor hatta kendi rasyonunu kendi yem karışımını yapanlar var ama bir çok yerde de hazır yemin performansının fazla olduğu söz edilmiş hep hazır yemin daha faydalı olduğu söylenmış nedir bunun sırrı hazır yem içeriklerine baktığımızda belli oranlarda arpa buğday mısır ileve çeşitli yağlı tohum küspeleri(soya ayçiçek pamuk) vitamin mineral karışımı ilavesi ,kepek var. yasal olarak bir balık unu ilave edebiliyorlar o kadar. bizim bilmediğimiz söylemedikleri bir şeyler mi katıyorlar herkes hazır yemden bu kadar memnun. yoksa yemin hazırlanmasımı fazladan fayda sağlıyor mesela Expanded dedikleri bir teknoloji var ama bunuda tümü kullanmıyor diye biliyorum.

Ynt: Hazır yemin sırrı nedir?

Her marka kendi sırrını kendi biliyor , öğrenemeyizde, önemli olan hilesiz ve istikrarlı olmaları.
Ben şu anda ay yemi kullanıyorum. yeni başladım kullanmaya, önceki yemin bayisi bıraktı bende ayyem e başladım expender yem yapıyor oda.
Hayvancılıkta önemli olan işletmenin ve işletmecinin kendi imkanları . Büyük baş kendi imkanın olmaz ise zor,Doğa bozuluyor , insan tarafından, mevsimlerde ona bağlı , kötüleşiyor ,bahar yok yaz sıcak kurak kış sert buna bağlı , yem pahalanıyor işin içinden çıkmak zor.Fabrika yemine kalırsa iş, olmaz , dedim ya imkan elinde hayvanına yetecek , güzel arazi verimli toprak olacak ve onu kullanacak bilgi ve tecrübeye sahip olmak gerek.

Hocam, zooteknistler ve veteriner hekimler rasyon hazırlıyor, bir kısmını sanırım pişiriyorlar ya da hepsini. İçine tuz, maya ve vitaminler ile mineraller katıyorlar. Bunu kendiniz de bir zooteknist ve veteriner yardımı ile yapabilirsiniz sanırım :) Ama pişirme makinası pahalıdır, pişmemiş verebilirsiniz :) Bir de tabi yem karma makinesi de şart :)

Sır falan yok. Dengeli bir formul, homojen karıştıran bir de karıştırıcın varsa yeterli. Tek fazlası pişirmedir. O da ufak bir artı. Hammadde stoklama problemin yoksa kendi yemini yapmak en iyisi.

simentalci link=topic=66096.msg751381#msg751381 date=1370768168' Alıntı:
Sır falan yok. Dengeli bir formul, homojen karıştıran bir de karıştırıcın varsa yeterli. Tek fazlası pişirmedir. O da ufak bir artı. Hammadde stoklama problemin yoksa kendi yemini yapmak en iyisi.

http://turkish.feed-mill-machinery.com/china-sphs200d_type_single_screw_feed_steam_extruder_and_expander-196962.html

Hocam yem pişirme makinesi ilgilenirseniz :)

simentalci link=topic=66096.msg751381#msg751381 date=1370768168' Alıntı:

Sir yok ben zooteknistim, yemde sattim....hangi hammadeden ne kadar koyacagini iyi bilmelisin,vit-min premixleri sart,yem pisirmek dedikleri onemli,pelet olmasi onemli,mekanizasyon sart...

Zaten 300 sagmallik bir isletme neden kendi yem atolyesini kurmaz turkiyede anlamiyorum...assagisi kurtarmaz...

emre_tuysuz link=topic=66096.msg751448#msg751448 date=1370799194' Alıntı:
Sir yok ben zooteknistim, yemde sattim....hangi hammadeden ne kadar koyacagini iyi bilmelisin,vit-min premixleri sart,yem pisirmek dedikleri onemli,pelet olmasi onemli,mekanizasyon sart...

Zaten 300 sagmallik bir isletme neden kendi yem atolyesini kurmaz turkiyede anlamiyorum...assagisi kurtarmaz...

Hocam peki 100 sağmallık yer için tahmini ne kadarlık bir alanın ekilmesi gerekmekte Trakya Bölgesi ' nde ya da Balıkesir Gönen taraflarında?

Estagfurullah...Simdi bu hayvana ne olcude ve nasil rasyon yapacaginiza ve bircok faktore bagli fakat:

Ben olsan 100 sagmal rasyonuna kabaca hesap yapiyorum...

4 kg yonca

15-20 kg misir silaji

4 kg saman

8 ile 12 kg arasindada arpa,yulaf,cavdar,herhangi iki kuspe(pamuk ve soya olabilir),bonkalit,kepek,pirinc unu,vit-min premix,tuz.....en kabaca tabiri bunlar bu genelde 25-30 kg arasinda sut veren holstain sigir icin...tabi sute gore miktarlar degisir...

Ben tarla dan motordan pek anlamam, artik ne kadar yerden bu verimler alinir tam olarak bilemiyorum...

emre_tuysuz link=topic=66096.msg751675#msg751675 date=1370876663' Alıntı:
Estagfurullah...Simdi bu hayvana ne olcude ve nasil rasyon yapacaginiza ve bircok faktore bagli fakat:

Ben olsan 100 sagmal rasyonuna kabaca hesap yapiyorum...

4 kg yonca

15-20 kg misir silaji

4 kg saman

8 ile 12 kg arasindada arpa,yulaf,cavdar,herhangi iki kuspe(pamuk ve soya olabilir),bonkalit,kepek,pirinc unu,vit-min premix,tuz.....en kabaca tabiri bunlar bu genelde 25-30 kg arasinda sut veren holstain sigir icin...tabi sute gore miktarlar degisir...

Ben tarla dan motordan pek anlamam, artik ne kadar yerden bu verimler alinir tam olarak bilemiyorum...

Hmmm anladım, gerçi ben simental için düşünüyordum ama aşağı yukarı aynıdır diye tahmin ediyorum. O zaman bu rasyon örneğine göre yemlik tahıl, ot ve mısır slajlarının verimleri hesaplanarak ne kadar yer ekmemiz gerektiğini hesaplayabiliriz. Sanırım doğru hesapladı isem, 1 ineğin 1 senelik yemi için 2 dekar kadar yer gerekli olacaktır diye tahmin ediyorum, 1 senede 2 ürün alınırsa diye düşünecek olursak. Yanlışsam simentalci beni düzeltir :D Teşekkürler.

Ben çiftliğimde fenni pelet yem hiç kullanmıyorum. Tamamen kendi yaptığım rasyonu kullanıyorum. Çuval başı 10 tl gibi bi karım var ve yemin içinde ne olduğunu da biliyorum:) çiftliğimdeki tüm hayvanlar simental ve süt ortalamam da 24 lt/gün.
Dehliz, merak ediyorsan formulü de paylaşırım. :)

DeHLiZ link=topic=66096.msg751680#msg751680 date=1370878023' Alıntı:
Hmmm anladım, gerçi ben simental için düşünüyordum ama aşağı yukarı aynıdır diye tahmin ediyorum. O zaman bu rasyon örneğine göre yemlik tahıl, ot ve mısır slajlarının verimleri hesaplanarak ne kadar yer ekmemiz gerektiğini hesaplayabiliriz. Sanırım doğru hesapladı isem, 1 ineğin 1 senelik yemi için 2 dekar kadar yer gerekli olacaktır diye tahmin ediyorum, 1 senede 2 ürün alınırsa diye düşünecek olursak. Yanlışsam simentalci beni düzeltir :D Teşekkürler.

Estağfurullah, düzeltmem ...

simentalci link=topic=66096.msg752272#msg752272 date=1371068916' Alıntı:
Ben çiftliğimde fenni pelet yem hiç kullanmıyorum. Tamamen kendi yaptığım rasyonu kullanıyorum. Çuval başı 10 tl gibi bi karım var ve yemin içinde ne olduğunu da biliyorum:) çiftliğimdeki tüm hayvanlar simental ve süt ortalamam da 24 lt/gün.
Dehliz, merak ediyorsan formulü de paylaşırım. :)

Hocam dur daha çiftliği kurmadık :) Ama ilk işim senin yanında staj yapmak olacak :D Bu arada bir iki başlıkta bulduğum yem pişirme makinesinin linkini verdim, bakma fırsatı bulabildin mi ağabey?