2013 HAYVANCILIKTAKİ DURUM

ürkiye Kırmızı Et Üreticileri Birliği Genel Başkanı Şaban Çetizli, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan hayvan fiyatlarına ilişkin raporu değerlendirdi. TÜİK verilerinin aksine hayvan fiyatlarının artmadığını, aksine düştüğünü kaydeden Çetizli, hayvancılığın geleceğine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Çetizli, son dönemlerde sancılı günler yaşayan hayvancılık sektörü için 2013 yılını işaret etti.

TÜİK’İN VERİLERİ BANKA KREDİLERİNDEN ELDE EDİLMİŞ

Hayvan fiyatlarının yükseldiğinden bahsedildiğini belirten Şaban Çetizli; hayvan fiyatlarında yükseliş olan kısım olduğunu, bunun yanında değerini koruyan kısmın ve değerini yitiren kısmın da bulunduğunu söyledi. Hayvan pazarında sıkıntıya düşüp ineğini satmak, işletmesini kapatmak isteyenlerin elindeki hayvanı 4-5 bin TL’ye sattığını ifade eden Başkan Çetizli; “Buna karşı krediyle almaya kalktığınızda 6 bin TL’ye anca alınabiliyor o inek. Hayvan fiyatları krediyle alındığında yükseliyor. Cebine paranı koyup pazara gittiğinde, 4-5 bin TL’ye rahatlıkla alınabiliyor. TÜİK’in verileri de banka kredilerinden elde edilmiş veriler herhalde” dedi.

ÜRETİCİ HAYVANINA BAKMAKTA ZORLANIYOR

“Banka kredisi ve peşin parayla alınan hayvanlar arasındaki fiyat aralığı üreticinin hayvanına bakmakta zorlandığını gösteriyor” diyen Şaban Çetizli, “Süt fiyatı 80 kuruş, ama yem fiyatları halen aynı. Maliyetler yüksek, bu durumda vatandaş elinden hayvanını çıkarmak istiyor. Üreticilerde alım gücü de zayıflayınca, hayvanın fiyatı iyice kırılıyor. Düve fiyatlarında da aynı şekilde. Buna rağmen nasıl hayvan fiyatları arttı deniyor” şeklinde konuştu.

PERAKENDEDE KDV %1 OLMALI

Şaban Çetizli, konuşmasında kasapların yaşadığı sıkıntılara da değinerek KDV oranlarından bahsetti. Çetizli; “Vergilerden dolayı, KDV’den dolayı kasaplar da zor günler yaşıyor. Satış yok, ama genel giderler devam ediyor. Kasapta et fiyatı inmedi. Et fiyatı toptanda indi. Çünkü KDV 8’den 1’e indi. Bu da vatandaşa yansımıyor. Biz devletten KDV’nin perakende de KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istiyoruz” dedi.

HAYVANCILIK BİTME NOKTASINA GELECEK

Türkiye’de hayvancılığın bitme noktasına geleceğini ve üreticinin para kazanamadığını kaydederek sıkıntıları anlatan Çetizli, “Vatandaş aldığı danayı 6 ay besleyip sattığında, devletin verdiği desteklemeyle de kar edip para kanamıyor. Bir dananın kesim masrafı 16 TL, ama herkes 14’e kestirmek zorunda kalıyor. Üretici bir danada 600 TL zarar ediyor. Onun da 3’te biri stopaja, diğer giderlere gidiyor, bu nedenle bizim dışa bağımlılığımız devam ediyor. Bunları düşünemezsek Türkiye’de hayvancılık bitme noktasına gelecek” diye konuştu.

SÜT ÜRETİMİ ARTIYOR

Yine TÜİK verilerine göre süt üretim istatistiklerini de değerlendiren Çetizli, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Süt üretimi de artıyor. 2010’da 12 ton olan süt üretimi 2011’de 14 milyon tona ulaştı, 2012’nin 4’üncü ayı itibari ile de 16-17 bin tona ulaştı. Çünkü gelen düveler süt dönemine geçti. Hükümetimizin yaptığı güzel bir şey de var bunu da takdir etmek gerekir. Süt tozu ithalatı önlendi, bazı kriterler getirildi. Bu da bizim hoşumuza gitti.”

HAYVANCILIK 2013’TE KIYMETLENECEK

Son olarak hayvancılığın geleceğine ilişkin konuşan ve üreticiye umut veren Çetizli, devletin sözünü tutması halinde 2013 yılı sonunda hayvancılığın kıymetleneceğini bildirdi. yakın tarihte ise kurban bayramı sonrası biraz daha rahatlamayı beklediklerini ifade eden Şaban Çetizli; “Hayvancılık biraz daha iyi gider mi, kurban bayramına kadar iyi gitmez, ancak bayram sonrası iyi gider. Tabi devletimiz sözünü tutarsa ki devlet sözünde durur. İthal hayvan gelmezse hayvancılık iyi olacak demektir. Ayrıca gümrüğü de yüzde 15’ten 30’a çektiler buy da bizim hayvancımızı umutlandıracak bir durum. Ama 2013 sonuna kadar yapılmış olan sözleşmelerden dolayı ithal hayvan gelecek. Benim kişisel görüşüm, hayvancılık 2013 sonlarında kıymetlenmeye başlayacaktır” açıklamalarında bulundu.

Ynt: 2013 HAYVANCILIKTAKİ DURUM

arkdaslar bizi bitiren aslında ziraat bnaksının verdiği kredi ( en buyuk bitirme işlemi aslında ithal hayvan ve et) işi bilen bilmeyen elinde tapusu olan teminat gosterip bu işe girdi talep olunca hayvan fiyatları arttı gecen sene kuraklık oldu masrafı karsılayamdılar gidp hayvnalrını herkes bir anda kestirdi kesim fiyatları dusut buda gerck üreticiyi bitirdi suan onlar kredi cekenler kendi işlerine geri donduler fakat ciftcıler hala zor durumda

Şu an bizim işletmenin pozisyonu; durağan. Hasata endeksli herşey, eğer harman kırık geçerse battığımızın, yani bakıp bakıpta hiçbişey kazanamadan sattığımızın resmidir. Sadece 15 bin TL yem kredi borcumuz var, onu ödemek için 6 dana sattık vadeli. Hayvanların tamamı kendi işletmemizden yetişme, yılbaşından sonra aldığımız vadeli yemleri şu anki süt paraları anca karşılıyor+ 1 aydır 30 tanesi meradan besleniyor. 15 i ahırda ona bile dayanmak zor. Allah herkese kolaylık versin.

nailyetek link=topic=66117.msg750081#msg750081 date=1370292729' Alıntı:
Şu an bizim işletmenin pozisyonu; durağan. Hasata endeksli herşey, eğer harman kırık geçerse battığımızın, yani bakıp bakıpta hiçbişey kazanamadan sattığımızın resmidir. Sadece 15 bin TL yem kredi borcumuz var, onu ödemek için 6 dana sattık vadeli. Hayvanların tamamı kendi işletmemizden yetişme, yılbaşından sonra aldığımız vadeli yemleri şu anki süt paraları anca karşılıyor+ 1 aydır 30 tanesi meradan besleniyor. 15 i ahırda ona bile dayanmak zor. Allah herkese kolaylık versin.

Allah kolaylık versın abı kac hayvan beslıyorsun acaba. :S anlş-*s

nailyetek link=topic=66117.msg750095#msg750095 date=1370296760' Alıntı:
sağol, 40-50 arası değişiyor. anası, danası, buzağısı.:)

Masallah Allah arttırsın dıyelım abı bır soru daha soracagım eger kızmaz isen balya makınen var mı kendıne ait ? bu iş için şart sanırım :S

tumosannn link=topic=66117.msg750104#msg750104 date=1370297050' Alıntı:
Masallah Allah arttırsın dıyelım abı bır soru daha soracagım eger kızmaz isen balya makınen var mı kendıne ait ? bu iş için şart sanırım :S
Henüz alamadık makina, planlar arasında var. Eğer bu işi bırakmazsak.

nailyetek link=topic=66117.msg750106#msg750106 date=1370297132' Alıntı:
Henüz alamadık makina, planlar arasında var. Eğer bu işi bırakmazsak.

Ben bu lafından senın sunu anlıyorum sende tarla var yeterı kadar traktor var yer var en onemlısı bılgı var ot biçme var vs vs vs koyde olmana ragmen bu işi yapabılırsek dedıgıne gore sahıden de sıkıntılı bır sektor sanırım :S :S adamlar da bu saydıklarımın hıc bırı yokken bu işi dusunuyor sende bır cogu varken :S bırakabılırım dıyorsun hayvancılık sanırım bıtıyor :S

tumosannn link=topic=66117.msg750109#msg750109 date=1370297336' Alıntı:
Ben bu lafından senın sunu anlıyorum sende tarla var yeterı kadar traktor var yer var en onemlısı bılgı var ot biçme var vs vs vs koyde olmana ragmen bu işi yapabılırsek dedıgıne gore sahıden de sıkıntılı bır sektor sanırım :S :S adamlar da bu saydıklarımın hıc bırı yokken bu işi dusunuyor sende bır cogu varken :S bırakabılırım dıyorsun hayvancılık sanırım bıtıyor :S
bizimki aile işletmesi, paraya değilde iş gücüne dayalı. Yani çalışanlardan biri veya ikisi bu işten vazgeçerse işletme kapanır. babam, annem, ben ve eşim bu işi yapıyoruz. Haa, para kazanmadığı halde illaki iş olsun diye yaparsak farkında olmadan küçülüyorsun.

Arkadaşlar bu işi bilenler var ama ekipman yok adam mecbur kredi çekiyor ama bu işe hevesle başlıyorlar %85 batıyor o kadar hayvan telef oluyor.ben kendim bu işi anlıyorum hemde heves sevgiyle başadım şimdilik sıkıntım yok ama bizim halimiz böyle giderse hepimiz batarız.yemin çuvalı 50 TL olursa süt para etmezse bu çiftçi nasıl para kazansın .bizim derdimize kimse çözüm olmuyor devlet sadece ithal hayvan getirmeyi bilir neymiş efendim hayvan açıgı varmış biz bu hayvan açıgını kendimiz kapatsak olmaz mı devlet devamlı şehirdekileri düşünyor bizi düşünmüyor. Bizim burda mera olmasa bizde ayakta sarlıcaktın allahtan mera var. bu iş böle yürmez. ETE ZAM İSTEMELİYİZZZZZZZZ kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw

çiftci32 link=topic=66117.msg750135#msg750135 date=1370329163' Alıntı:
Arkadaşlar bu işi bilenler var ama ekipman yok adam mecbur kredi çekiyor ama bu işe hevesle başlıyorlar %85 batıyor o kadar hayvan telef oluyor.ben kendim bu işi anlıyorum hemde heves sevgiyle başadım şimdilik sıkıntım yok ama bizim halimiz böyle giderse hepimiz batarız.yemin çuvalı 50 TL olursa süt para etmezse bu çiftçi nasıl para kazansın .bizim derdimize kimse çözüm olmuyor devlet sadece ithal hayvan getirmeyi bilir neymiş efendim hayvan açıgı varmış biz bu hayvan açıgını kendimiz kapatsak olmaz mı devlet devamlı şehirdekileri düşünyor bizi düşünmüyor. Bizim burda mera olmasa bizde ayakta sarlıcaktın allahtan mera var. bu iş böle yürmez. ETE ZAM İSTEMELİYİZZZZZZZZ kız-*sw kız-*sw kız-*sw kız-*sw

hayvan uretenler cok madur sanırım :S

çiftci32 link=topic=66117.msg750168#msg750168 date=1370344601' Alıntı:
şu durumda mahdur kardeşim :( :( :( :(

bu iş için traktor ot biçme balya makınesı tarlan ve hayvanlara bakıcak yerın olduktan sonrada yınede zarar etme şansımız var mı balya makınesıyle sadece kendı hayvanların ıcın balyalama yapıcaksın ama :S piyasaya calısmayacaksın balya makınesı almak mantık lı olur mu ?10 hayvan ıcın ne onerırsınız bu işi yapmayı dusunuyorumda tarla traktor var ama tarlalar bayır ot bıcmeyle dier aletlerı almamı tavsıye eder mısınız nasıl bı yol onerırsın kardesım . :S