KUZU TOPLAYIP KESTİRMEK

02.02.2013
216
102

Bir arkadaşımın babası civar köylerinden kuzu toplayıp ( 400-500 adet) direkt belediye mezbahasında kestiriyor,beslemiyor yani. Bu işten nasıl kar ediyor anlamadım ? Kuzu başına tahmini ne kadar kar edilir bu işlerden?

Ynt: KUZU TOPLAYIP KESTİRMEK

merhaba,
o işler o kadar kolay değil. hayvan toplayıp kestirip çok zengin olan insanda gördüm, herkese borç yapıp veya eti verdiği kişilerden parasını alamayıp ortadan kaybolan insanlarda gördüm.
arkadaşının babası muhtemelen uzun zamandır bu işlerin içinde, piyasayı tanıyor, kim sağlam kim sakat biliyor tabi bir de işin ince noktalarınıda öğrendiği için bu işi yapıyordur.
ben ticaret yapıyorum, sana tavsiyem dışarıdan bakarak kimsenin işini heves etme, önce içine gir çalış gözünü dört aç işi öğren, insanları tanı sonra ticaret yapacaksan yap.
hayırlı işler.

Zor iş, eskiden annemin dedesi yaparmış Siirt ' te ama kendi satarmış eti :) Bir yandan da toptancılığını da yaparmış. Tabi bu dediğim 70-80 yıllık tarihi var :D Ama iş aynı iş, sadece güvensiz bir ortam var şimdi. Sadece Siirt ' teki köylerden değil, Muş, Bitlis Van, Diyarbakır ' dan bile toplayarak getiriyormuş. Ama dediği gibi eti de kendi sattığı için sıkıntı olmuyormuş sanırım ;)

kuzu toplayıp kestırmek rıskı iş . 100 koyun yap her yıl banko 90 kuzu alırsın 45 45 ayırsak , 45x350=15750 diğer 45 de kurbanda gitse 45x500=22.500 22.500+15750=38200

20 bin TL ' sini mazot gubre kuzu yemi çoban ev geçımı dersek gerıye baya para bırakır . ancak tarlan olcak agırların olcak en önemlısı ekıp bıccen yoksa bırseycık bırakmaz :D

S A L D I R A Y link=topic=66128.msg753841#msg753841 date=1371702467' Alıntı:
kuzu toplayıp kestırmek rıskı iş . 100 koyun yap her yıl banko 90 kuzu alırsın 45 45 ayırsak , 45x350=15750 diğer 45 de kurbanda gitse 45x500=22.500 22.500+15750=38200

20 bin TL ' sini mazot gubre kuzu yemi çoban ev geçımı dersek gerıye baya para bırakır . ancak tarlan olcak agırların olcak en önemlısı ekıp bıccen yoksa bırseycık bırakmaz :D

Teoride çok güzel de :D Her zaman olmuyor o iş :) Bir de çoban zaten kendi 20 bin TL ' den fazlasını alır :D 100 koyun yetmez o zaman anlayacağın, çoban maaşları uçmuuuuuş :D

İSMAİLÇAVDAR link=topic=66128.msg751172#msg751172 date=1370680775' Alıntı:
merhaba,
o işler o kadar kolay değil. hayvan toplayıp kestirip çok zengin olan insanda gördüm, herkese borç yapıp veya eti verdiği kişilerden parasını alamayıp ortadan kaybolan insanlarda gördüm.
arkadaşının babası muhtemelen uzun zamandır bu işlerin içinde, piyasayı tanıyor, kim sağlam kim sakat biliyor tabi bir de işin ince noktalarınıda öğrendiği için bu işi yapıyordur.
ben ticaret yapıyorum, sana tavsiyem dışarıdan bakarak kimsenin işini heves etme, önce içine gir çalış gözünü dört aç işi öğren, insanları tanı sonra ticaret yapacaksan yap.
hayırlı işler.
dediğin çok doğru bizim burda öle bir adam var kasab dükkanı tel bayisi koyunlarıbüyük baş hayvanları herşeyi yapıyor kar yapıyormu bilmyolarum bi şekil kazanıyo

DeHLiZ link=topic=66128.msg753861#msg753861 date=1371715985' Alıntı:
Teoride çok güzel de :D Her zaman olmuyor o iş :) Bir de çoban zaten kendi 20 bin TL ' den fazlasını alır :D 100 koyun yetmez o zaman anlayacağın, çoban maaşları uçmuuuuuş :D

sizin oraları anlamıyorum ben ya 20 bin TL yıllık çobana maaşmı verılır :D :D :D :D

valla Allah seni inandırsın geçen kurban ' a 3 ay kala gıttık kurbanlık almaya bı baktık koyun satıyo adam ucuza yuklenmıs koyunu 400 ' e verıyo hem koyunu hemde kurbanlık aldık . kurbanlıkları ben güttüm koyunlara coban tuttuk 500 TL ' e . bır tane çoban evımız var ama tam tesisatlı :) banyo tuvalet yatak + mutfak tezgahlı . orda kaldı işte yemegınıde bız verıyoduk . 90 koyuna baktı ancak sayıda sıkıntı yoktu 150 ' de olsa bızım burda dedem hep öle ucuza baktırıyor . ancak önemlı olan doğru gütmesi . bu beynamaz herıf hep pıtırak dedıgımız dikenın ıcıne saldı koyunları maf ettı dedemde sonunda sattı sıf o sebebten :( .

birde bana göre en ıyı yöntem 30 koyunu olan bırını tutcaksın senden geçıncek ancak para almayacak hem o zaman ıyı bakar koyunlara hemde şüpen olmaz :D bızım vardı ben kucukken adam has koyuncuydu . öle bırı cıkarmı ama samsunda orası mechül