Macar Fiği ile 3 kat werim....

Nevşehirli çiftçiler Macar fiği ile üç katı verim yakaladı
1 Haziran 2013
NEVŞEHIR

Nevşehir ' de tarlasına adi fiğ yerine Macar fiği eken üreticilerin üç kata varan verim elde ettiği bildirildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından merkez ilçeye bağlı Basansarnıç köyünde, ' Macar Fiği Tarla Günü ' düzenlendi.

Tarla gününe; Nevşehir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep Eroğlu, Acıgöl, Avanos, Gülşehir, Derinkuyu, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürleri, teknik personelleri ve köylüler katıldı.

Macar fiği üretimi yapan Mustafa Tekin isimli çiftçinin tarlasında yapılan etkinlikte, katılanlar incelemelerde bulundu. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Recep Eroğlu, burada yaptığı açıklamada, Macar Fiğ Projesi ' ni il genelinde uygulanması planlanan ekonomik tarımsal getiriye sahip, alternatif ürün yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, hayvancılığın ve yem bitkilerinin geliştirilmesi amacıyla başlattıklarını söyledi. Eroğlu, bu kapsamda 50 çiftçiye verilen 4 bin kilogram Macar fiğinin İl Özel İdaresi bütçesinden karşılanarak dağıtıldığını kaydetti.

Bu fiğe ilk kültür formlarının Macaristan ' dan alındığı için bu isim verildiğini kaydeden Eroğlu, şöyle konuştu: 'Yurdumuzun Doğu Anadolu ' dan başka diğer bölgelerde kıştan önce ekilebileceği denenmiş olduğu için bu bölgelerde yetiştirilmesine, gelişmesine çalışılmaktadır. Macar fiği, kaliteli yüksek kaba ot verimi ile büyükbaş ve küçükbaş hayvan beslenmesinde çok değerli bir baklagil yem bitkisidir. Yıllık yağış miktarı uygun olduğu zamanlarda bölgemizde Macar fiği yem bitkisinden dekara 600 ila 900 kilogram arası kuru ot verimi elde edilebilmektedir. Oysaki karşılaştırma yapılan adi fiğin ise verimi 250–500 kilogram civarındadır. Bu vesileyle üreticilerimiz Macar fiği yetiştirilmesi konusunda teşvik edilmekte ve bu sayede hayvanlarımızın da kaliteli kaba yem ihtiyacı giderilmeye çalışılmaktadır. Zaten arazi üzerinde görülen manzara da bu durumu açıklar nitelikte olup, yetişen Macar fiğleri adi fiğin en az 3 katı gelişim sağlamıştır. Macar fiği yeşil ve kuru ot kaynağı olarak kullanıldığı gibi daneleri de kırma yapılarak rasyonlara girmektedir. Bitkisel üretimde ekim nöbeti sisteminde kökleriyle havanın azotunu toprakta tutarak toprağın verimliliğini artırmakta, tarla faydalı rutubetini ekonomik düzeyde kullanmakta ve tarlayı yormamaktadır. Bu nedenle kıraç ve kumsal arazilerde, kışlık olarak ekim nöbetine girdiğinde, kuvvetli kök sistemi ve yeşil bitki örtüsüyle toprağı erozyondan korumaktadır. Macar fiği yatmaya karşı, buğday, arpa, yulaf ve tritikale gibi tahıllarla üçte bir oranında karıştırılarak ekilmek suretiyle de üretilmektedir.'

Eroğlu ' nun konuşmasının ardından tarla sahibi Mustafa Tekin tarafından tamburlu ot biçme makinesiyle ürün hasadı yapıldı.

(CİHAN)

Ynt: Macar Fiği ile 3 kat werim....

Degerli arkadaslar macar figini ya da bir baska figi hayvanlarinizi beslemek icin kullanacaksaniz mutlaka %25 oraninda yulaf ile birlikte ekin....fig ilk baslarda yulaf dik buyudugu icin yulafa tutunarak daha hizli buyur, ve yulaf sut yagini arttir...rasyonlarda cok buyuk onemi vardir...

yem bezelyesinin verimi macar fiğinden çok daha fazladır dekara en az 10 balya fazla veriyor gelişimi çok daha hızlı 10 -15 gün erkencilik ile 2 ürün için avantaj sağlıyor tavsiye ederim

arkadaşlar ben macar fiği veya yem bezelyesi ekmeyi düşünüyorum. Fiğin hayvana yem bezelyesindeki gibi şişirme etkilerinin olmadığı söyleniyor ve bu yüzden gönlüm fiğden yana ama fiğin danesindeki protein oranı yüksek diyenler var kuru otunda da yüksek diyenler var. Hangisine inanalım bi türlü anlayamadım. Eğer kuru ottaki protein değeri düşükse (%3-4 gibi) yem bezelyesi de ekebilirim. Yanıtlarınızı bekliyorum teşekkürler

çineli link=topic=66129.msg899755#msg899755 date=1402624559' Alıntı:
arkadaşlar ben macar fiği veya yem bezelyesi ekmeyi düşünüyorum. Fiğin hayvana yem bezelyesindeki gibi şişirme etkilerinin olmadığı söyleniyor ve bu yüzden gönlüm fiğden yana ama fiğin danesindeki protein oranı yüksek diyenler var kuru otunda da yüksek diyenler var. Hangisine inanalım bi türlü anlayamadım. Eğer kuru ottaki protein değeri düşükse (%3-4 gibi) yem bezelyesi de ekebilirim. Yanıtlarınızı bekliyorum teşekkürler

yem bezelyesi ekmedim hiç,ana merak ediyorum paylaşım ya pan olur inş...macar fiği bu sene ilk defa ektim...verim çok iyiydi...henüz biçmedim...1metre kadar boy yapmıştı ...sonradan 50 cm kadar düştü..içine buğday atmıştım ama az gelmiş yatırmış onları..uzun otlar vardı içinde sütlü eşek otu derler kalın oluyor3cm gibi..onları yatıramamış ama boynunu aşağı bükmüş ucu toprağa değiyor...o derece güçlü bir bitki macar fiğ, tarlaya 10 metre mesafeden bakınca yatmış gözükmüyor.. dik gözüküyor..tarlanın içine girince fiğin yapraklarını kaldırıp dibine bakınca 20 otuz cm yataymı büyümüş diyim yatmışmı diyim artık..o yatık yerlerden birsürü kardeşlenme vermiş öyle benim izlenimlerim çakıldaklarıda çok iyi , seneye 1 çuval fiğ kullandığım yere 2 çuval içinde yulaf az bişeyde trikale kullanarak ekmeyi düşünüyorum...adi fiğ ekenler bu sene hiç olmadı...kayboldu gitti..macar fiği güzel vesselam...