MEGANE 2 DİZEL YAKIT DEĞERLERİ (80 HP)

Ynt: MEGANE 2 DİZEL YAKIT DEĞERLERİ (80 HP)

baba540 link=topic=66183.msg751231#msg751231 date=1370710918' Alıntı:
gerçekten öyle.inanın bir sohpet ortamında birine demeye çekiniyorum.sanki karşımdaki inanmayacakmış gibi geliyor.çünkü zamanında eniştem dediğinde ben gerçekten inanmamıştım...
ahaha :D yol bilgisayarını görmesem bende ne diyor la bu adam diyecem de :D :D

55-46 link=topic=66183.msg751230#msg751230 date=1370710880' Alıntı:
çok düşük devir tez motor yer yakıtla motorun rahatlığını dengelemek gerek ama ne kadarda tez yese 250 bin i görür tabi yağına suyunna hararetine dikkat etmek şartıyla
aracıma 15 binlik yağ koyduruyorum (elf) ama her 8 bin de bir deyiştiriyorum ,yağ kartını hiç oynatmayıp 15 bin km geldiğinde de tüm filitreleri özellikle deyiştiriyorum.30 tl den 40 tl den kaçmaya hiç gerek yok.birde aracım 44 binde iken gerçek bor dökmüştüm.100 bini geçersem şayet araç o zamana kadar kalırsa ikinci bir bor daha dökecem.bende kalsa aracımla 400 bine varacağıma inanıyorum ama işte çok el deyiştirir falan o zaman bilemem tabi.servisteki ustaya sormuştum bu motorlar neden 300-400 bin de bitiyor diye.çok torklu olduğundan motor hacmi küçük olduğu için ani hızlanlamar motor ömrünü kısaltıyor demişti ,bende o zamandan beridir buna özellikle dikkat ederim.birde günün ilk çalıştırmalarında turbonun yağlama yapmaya tam olarak başlaması için en az 1 dakika, stop etmeden de en az 30 saniye beklerim...

baba540 link=topic=66183.msg751236#msg751236 date=1370711432' Alıntı:
aracıma 15 binlik yağ koyduruyorum (elf) ama her 8 bin de bir deyiştiriyorum ,yağ kartını hiç oynatmayıp 15 bin km geldiğinde de tüm filitreleri özellikle deyiştiriyorum.30 tl den 40 tl den kaçmaya hiç gerek yok.birde aracım 44 binde iken gerçek bor dökmüştüm.100 bini geçersem şayet araç o zamana kadar kalırsa ikinci bir bor daha dökecem.bende kalsa aracımla 400 bine varacağıma inanıyorum ama işte çok el deyiştirir falan o zaman bilemem tabi.servisteki ustaya sormuştum bu motorlar neden 300-400 bin de bitiyor diye.çok torklu olduğundan motor hacmi küçük olduğu için ani hızlanlamar motor ömrünü kısaltıyor demişti ,bende o zamandan beridir buna özellikle dikkat ederim.birde günün ilk çalıştırmalarında turbonun yağlama yapmaya tam olarak başlaması için en az 1 dakika, stop etmeden de en az 30 saniye beklerim...
tebrik ederim abi malını severek ve dikkatli kullanmak herkezin yaptığı bişey değil

yaktı çok güzelmiş bu megane 2 ler benimde bir ara çok hoşuma gidiyordu ama bir kaç kere kaza yapıp sanayide gömüştüm elle tuturl yanı yoktu yani malzemeleri çok kötü kullanıyorlar çamurluklarıda plastik gelbah

phantomerkunt link=topic=66183.msg751253#msg751253 date=1370713520' Alıntı:
bizim megane a lpg mi taksak ne yapsak? bu değerleri görünce hem bizim dizeli görünce insan benzinden soğuyor
lpg de de çok az yaktıklarını duymuştum ama ne kadar az yakar o konuda hiç bir fikrim yok doğrusu.sadece dizelden az yakacağını sanmıyorum ,çünkü bir araba zaten bu değerlerden ne kadar az yakabilir ki :) arabanızdan soğuyacağınızı bilsem bu konuyu hiç açmazdım.şaka bir yana benzininde kendine göre artıları var.mesala basıyosun motor açılıyor açılıyor sonu yok maşallah 2 ile bir bakmışsın 100 yapmış.birde motor ömrü nerden baksan dizeli 2 katlıyor.
Ertuğ Aslan link=topic=66183.msg751254#msg751254 date=1370713899' Alıntı:
yaktı çok güzelmiş bu megane 2 ler benimde bir ara çok hoşuma gidiyordu ama bir kaç kere kaza yapıp sanayide gömüştüm elle tuturl yanı yoktu yani malzemeleri çok kötü kullanıyorlar çamurluklarıda plastik gelbah
ön çamurlukları plastik.almadan önce araştırdım neden plastik diye geri dönüşümü yani deyişimi oldukca kolaymış.bir kaportacıya sordum bir toyotanın ön çamurluklarında boya olacağına bir meganın ön çamurlukları deyişsin bence daha az kusur diyordu.tabi alıcılar öyle demiyor :) ALLAH muhafaza deyiştimi 5 bin düşer değeri.

baba540 link=topic=66183.msg751263#msg751263 date=1370715524' Alıntı:
lpg de de çok az yaktıklarını duymuştum ama ne kadar az yakar o konuda hiç bir fikrim yok doğrusu.sadece dizelden az yakacağını sanmıyorum ,çünkü bir araba zaten bu değerlerden ne kadar az yakabilir ki :) arabanızdan soğuyacağınızı bilsem bu konuyu hiç açmazdım.şaka bir yana benzininde kendine göre artıları var.mesala basıyosun motor açılıyor açılıyor sonu yok maşallah 2 ile bir bakmışsın 100 yapmış.birde motor ömrü nerden baksan dizeli 2 katlıyor.
dediğim gibi 2 tane de dizel clio var85 hp 2012 model ikisi de. her türlü rampa da benzinden iyi çok ciğerli makinalar çok memnunum grandtourdan. zaten bunu aldı alalı megane a çok binmiyoruz.uzak yerlere falan hep dizelle gidiyoruz. geçen gün elazığa gittim. yol yaptım giderken gündüzdü 110-130 la gittim. gelirken akşam radar falan yok diye 140-160 la bastım 40 dk da geldim.toplam 250 km yaptım 50 tl yaktı tam performansta kullandım ama. hele rampa geldi mi iyice hasta oluyorum arabaya. 5 le hiç bilmiyor. ama benzinlinin avantajı arabanın gidecek devri çok. yüksek hızda benzin daha iyi devir aralığı çok dizel öyle değil devir aralığım az basacak yeri yok max devire geliyor hemen ama dizelin tadı başka rampa geldi mi işte bu diyorsun.

2008 model jetta 1.4 tsi 122 hp kullanıyorum yeni kasa 1.2 tsi ile 1.4 tsi arasında sadece şehiriçinde yakıt farkı var onun dışında uzun yolda 1.4 daha az yakıyor bile diyebilirim. Geçen yaz tatil için bodruma gittim geldim birazda gezinmelerle beraber toplam 1900 kmyi biraz geçmişti toplam 400 liralık benzin yaktım ozamanlar benzin 4.40 civarıydı şehiriçi yakıtına gelirsek şu sıralar 2 kere denedim fulledim depoyu 230 liralık olana kadar doldurttum şehiriçinde full depoyla yaklaşık 750 km yapıyor. jettanın tdi modelinde bu rakamlar %25 artar diye düşünüyorum oda şehirdışı 1200 civarı şehiriçi 1000km civarı yapar ama jetta benzinli ile dizel arasında 15bin fark var bu paraya değer mi bilmiyorum.

phantomerkunt link=topic=66183.msg751294#msg751294 date=1370719156' Alıntı:
dediğim gibi 2 tane de dizel clio var85 hp 2012 model ikisi de. her türlü rampa da benzinden iyi çok ciğerli makinalar çok memnunum grandtourdan. zaten bunu aldı alalı megane a çok binmiyoruz.uzak yerlere falan hep dizelle gidiyoruz. geçen gün elazığa gittim. yol yaptım giderken gündüzdü 110-130 la gittim. gelirken akşam radar falan yok diye 140-160 la bastım 40 dk da geldim.toplam 250 km yaptım 50 tl yaktı tam performansta kullandım ama. hele rampa geldi mi iyice hasta oluyorum arabaya. 5 le hiç bilmiyor. ama benzinlinin avantajı arabanın gidecek devri çok. yüksek hızda benzin daha iyi devir aralığı çok dizel öyle değil devir aralığım az basacak yeri yok max devire geliyor hemen ama dizelin tadı başka rampa geldi mi işte bu diyorsun.

sizin araçta demekki 100 ü geçmeseniz anca bizim megan kadar yakacak.meganı almadan bende kaç kez clio grandtour a yönelmiştim ama işte sıfırının pahalı olmasından megane aldım.birde satarken ikinci el çok zarar ederim diye megana yöneldim.dediğim kesinlikle yakıt olarak meganla fark edeceğini sanmıyorum.

teknik verilerde inanın clio grandtour megandan daha az yakıyor görünüyor maşallah.meganın uzun yol verileri 100 km de 4,2 grandtour un ise 4 litre.iyide benim araç nasıl bu verilerin altına indi hayret vallaha.

doktorsihirbaz link=topic=66183.msg751313#msg751313 date=1370721236' Alıntı:
2008 model jetta 1.4 tsi 122 hp kullanıyorum yeni kasa 1.2 tsi ile 1.4 tsi arasında sadece şehiriçinde yakıt farkı var onun dışında uzun yolda 1.4 daha az yakıyor bile diyebilirim. Geçen yaz tatil için bodruma gittim geldim birazda gezinmelerle beraber toplam 1900 kmyi biraz geçmişti toplam 400 liralık benzin yaktım ozamanlar benzin 4.40 civarıydı şehiriçi yakıtına gelirsek şu sıralar 2 kere denedim fulledim depoyu 230 liralık olana kadar doldurttum şehiriçinde full depoyla yaklaşık 750 km yapıyor. jettanın tdi modelinde bu rakamlar %25 artar diye düşünüyorum oda şehirdışı 1200 civarı şehiriçi 1000km civarı yapar ama jetta benzinli ile dizel arasında 15bin fark var bu paraya değer mi bilmiyorum.
şuan aslında hem bütce olarakta hazır deyilim hemde bir taraftanda sizin gibi düşünüyorum.arada ciddi fark var bu farka değermi diye.yakıt olarakta fark var ama yakıt farkı için ödenecek miktar biraz fazla.sonrasında aynı özellik aynı güzellik.bana kalsa sizin aracın yakıtı normalde ,sanırım bu meganların ki normalden az.yoksa kim derdi benzinli bir araç zaman gelecek 100 km de 5 litre bile yakmayacak.birde dikkatimi çeken benzinli tsı motor jettalarda aradaki yakıt farkı şehir içi ve şehirler arası biraz fazla.şehir dışı tamamda şehir içi az biraz fazla.tabi sarımsağı hesap eden kelle paça içemez.işin birde bu yönü var.

aracınıza ekonomik diye lpg kesinlikle taktırmayın değeri bir kere düşüyor bana göre motor ömrü cabası birde kesinlikle eski performansını tutmaz bende daha önce 2009 honda civic vardı tüp kesinlikle taktırmadım sattığım çocuk lpg taktırmış 1 tur attım geçen gün bendeki araba değil başka bir araba olmuş şuanda benzinli insignia 2,0 motor 220 hp ' lik otomatik vites modelini kullanıyorum yakıtı 650-700 krş arası oynuyor şehir içindede uzun yoldada sürekli tempolu kullandığım için yakıtı sakin kullanıma göre biraz fazla ama kesinlikle ekonomik olucak diye lpg taktırmam

2012 2.0 cdti 130 bg insignia da uzun yolda 120 yi geçmezsen sabit hız ile 4-5 litre gösteriyor. gaza basarsan 7-8 litre. şehir içi de 8 litre yakıtı var. ama sizin megan az yakıyor hakikatten. güzel bir değer :)

djzeus link=topic=66183.msg751324#msg751324 date=1370722628' Alıntı:
aracınıza ekonomik diye lpg kesinlikle taktırmayın değeri bir kere düşüyor bana göre motor ömrü cabası birde kesinlikle eski performansını tutmaz bende daha önce 2009 honda civic vardı tüp kesinlikle taktırmadım sattığım çocuk lpg taktırmış 1 tur attım geçen gün bendeki araba değil başka bir araba olmuş şuanda benzinli insignia 2,0 motor 220 hp ' lik otomatik vites modelini kullanıyorum yakıtı 650-700 krş arası oynuyor şehir içindede uzun yoldada sürekli tempolu kullandığım için yakıtı sakin kullanıma göre biraz fazla ama kesinlikle ekonomik olucak diye lpg taktırmam
haklı yönleriniz çok olmakla birlikte tabi tercih meselesi.lpg 100 de 40 avantaj.ama kesinlikle sizinde bahsettiğiniz kayıpları muhakkak yaşarsanız.bu arada sizin arabanın yakıtını okuyunca bizimki yanında motorsiklet gibi kalmış.ama şunuda belirtmeden edemiycem 2000 motor otomatik vede benzinli.inanın tadından yenmese gerek.
doganbey1 link=topic=66183.msg751343#msg751343 date=1370728422' Alıntı:
2012 2.0 cdti 130 bg insignia da uzun yolda 120 yi geçmezsen sabit hız ile 4-5 litre gösteriyor. gaza basarsan 7-8 litre. şehir içi de 8 litre yakıtı var. ama sizin megan az yakıyor hakikatten. güzel bir değer :)
ben aslında her dizelin uzun yolda 100 geçmediğiniz sürece aşağı yukarı bu değerleri yakalayacağını düşünüyorum.birde benim gittiğim yol mersin nizip arası gerçekten çok rahat yerine göre hafif iniş yerine göre hafif çıkış olan, değerleri fazla deyiştirmeyen bir yol.şehir içi biraz farklılıklar olur.oda aracın kasasının ağırlığına kullanıma göre ,motor hacmine göre mutlaka artış gösterecektir.
seredes link=topic=66183.msg751346#msg751346 date=1370729589' Alıntı:
Şaşırtıcı...
inanın öyle.dostlar başına...