MEGANE 2 DİZEL YAKIT DEĞERLERİ (80 HP)

merhabalar değerli forumcular.sizlerle megane 2 aracımın yakıt değerlerini paylaşmak istiyorum.pazartesi günü mersinden gaziantep nizip e akraba ziyaretine gittim.aracımın deposunu mersinde tam fulledim ve sonrasında da uzun zamandır resetlemediğim yol bilgisayarımı resetleyerek tüm değerleri sıfırladım.mersinden nizip e ,sonra 50 km nizip şehir içinde ,en sonunda da tekrar nizipten mersine geldim.aracım 2009 model 58 bin km de megan 2 sedan 80 hp ve ektreme dizel olan modellerden.gidiş ve dönüşte hep otobanı kullandım.hız olarak 90 km yi aşağı düşmedim ama 110 u da geçmedim.klima toplamda yaptığım 757 km nin 20 km sinde anca kapalıydı sonrasında hep açıktı.birde gidişte toplamda 40 dakika civarı aracım rolantide klima açık vaziyette çalıştı.yemek molası vermiştim çocuklarda uyanmayınca aracı çalıştırmak zorunda kaldım.araçta ise toplamda bizimle birlikte 250-300 kilo civarı yük vardı.artı olarak bilmeniz gerekenler ise aracımın deposu 60 litrelik vede mersinden mazotun litresini 4050 den aldım.devirin ekonomi devri olduğunu düşünerek yakıt değerlerimi sizlerle paylaşmak istedim.aracımın az yaktığını biliyordum ama bu kadar az yakacağını tahmin etmiyordum.yıllık ortalama 20 bin km yaparım.aracımın yakıtından dolayı alacağım başka marka(benzinli) model araçlarla arasında en az bin tl yakıt farkı olur sanıyorum.mesala mahsül sonu yeni kasa 1.2 tsı (benzinli) jetta düşünüyordum ama bu gidişle anca yeni kasa 1.6 tdı jetta alırım.nede olsa dizel dizeldir.saygılar....bu arada polemik olmaması için yanlış anlaşılmasın.megane şöyle kalite böyle iyi bir araç vs gibi şeyler demiyorum.sonuçta c segmenti orta sınıf bir araç.sadece yakıt değerleri bana çok az geldiği için paylaşmak istedim...

screenshot windows

screenshot windows 8

image hosting site

online photo sharing

img
arkadaşlar hesabıma göre aracım 1 litre euro dizelle 27 km yol gitmiş.yani 757 km de 28,4 litre mazot yakmış.göstergeden de göründüğü gibi yarım çizgisinin üzerine nerdeyse tam olarak gelmek üzere.4050 bölü 27 yaptığımda ise km de 150 kuruş yaktığını görüyorum.klimanın açık olduğunuda düşünerekten gerçekten çok çok az.darısı tüm olmayanlara.mevlam olmayanlara çok daha iyisini nasip etsin inşallah...

Ynt: MEGANE 2 DİZEL YAKIT DEĞERLERİ (80 HP)

kabataslak hesapladım TÜRKİYE nin neresine gidersen git 2 kişinin otobüs bilet parası ile aracımın yakıtı aynı tutuyor.artı olarak aracımla istediğim yerde mola verebiliyorum.çorbaya kişi başı 10 tl ,wc ye 1 tl ,küçük bardakta çaya 1 tl de ödeme gibi bir zorunluluğumda olmuyor.istediğim ses tonu ile sohpet edip ,istediğim türküleri dinliyebiliyorum.düşünün birde mazotun litresi 4 tl.demekki 3 tl veya altı olsa tadından yenmeyecek...

baba540 link=topic=66183.msg751207#msg751207 date=1370701128' Alıntı:
kabataslak hesapladım TÜRKİYE nin neresine gidersen git 2 kişinin otobüs bilet parası ile aracımın yakıtı aynı tutuyor.artı olarak aracımla istediğim yerde mola verebiliyorum.çorbaya kişi başı 10 tl ,wc ye 1 tl ,küçük bardakta çaya 1 tl de ödeme gibi bir zorunluluğumda olmuyor.istediğim ses tonu ile sohpet edip ,istediğim türküleri dinliyebiliyorum.düşünün birde mazotun litresi 4 tl.demekki 3 tl veya altı olsa tadından yenmeyecek...
kendi araban gibisi olurmu ya ama bazen dezavantajlarıda oluyorda olsun o kadarda :)
araban güzel ya güle güle bin Allah kaza bela vermesin

Bende uzak olan tarla ziyaretlerimi megan ile yapıyorum daha ekonomik oluyor.Üstelik benzinli ve tarlanın içine kadar gidebiliyorum.Tabii yağış olmamak şartı ile.

maygun10 link=topic=66183.msg751210#msg751210 date=1370703238' Alıntı:
Bende uzak olan tarla ziyaretlerimi megan ile yapıyorum daha ekonomik oluyor.Üstelik benzinli ve tarlanın içine kadar gidebiliyorum.Tabii yağış olmamak şartı ile.
bende meganı tercih ederken altının yüksek olması ,bagajının çok çok geniş olması ve tabiki en çokta yakıtından dolayı tercih etmiştim.ben tarlaya meganla gitmiyorum hiç ama köy yollarımızda çokta düzgün olmadığından 5 kişi binince vay altımı vurdumu vuracakmı derdi olmuyor insanın...

birde ilginçtir.aracı aldığımız kişi annemin teyzesinin eşi (67 yaşında) meganın uzun yolda 100 km de 3,6 ya kadar düştüğünü söylemişti inanın adamın yüzüne demesem de içimden hadi canım motorsikletmi bu demiştim.benim kanuni seyhan 150 lik motorum bile köy yollarında 100 km de 4 litre benzin yakıyor koskocaman taksi 100 km yolda 4 ün altına inermi diye düşünmüştüm ama adam haklıymış :)

yakıtı iyiymiş. benim clio 3 grandtour 2012 night day 85 hp var 5,0 yakıyor. bir de meganemiz var 2009 benzinli 105 hp tam bir yakıt canavarı 8,5 litre yakıyor. ortalama değerler bunlar. bir de geçenlerde bie fluence bindim 105 hp dizel o da 6,5 litre idi. bunların hepsine bakılırsa sizinki çok az yakmış

Privilege ve Dynamique modellerini kullandım gerçekten yakıt konusunda çok iyi meganlar, keşke üretimi devam etseydi bu tiplerin.
ayrıca tarla da bayırda gez sıkıntı olmaz

gerçekten ideal yakıtı ile ünlü zaten bu arabalar aynı megan 2 vardı babamda benzinli modeli yakıt olarak çok iyi diyordu her zaman babam benzinli olduğu halde hiç yakmıyor diyodu ama daha öncede dediğim gibi parça kalitesi fransız arabada sıfır kaza yaptı arabanın elle tutulur bir yeri kalmamış şimdi yine benzinli mazda 6 almış yakıtı basmadığın zaman çok ideal bastığın zaman çok üflüyormuş benzini :)

phantomerkunt link=topic=66183.msg751216#msg751216 date=1370704824' Alıntı:
yakıtı iyiymiş. benim clio 3 grandtour 2012 night day 85 hp var 5,0 yakıyor. bir de meganemiz var 2009 benzinli 105 hp tam bir yakıt canavarı 8,5 litre yakıyor. ortalama değerler bunlar. bir de geçenlerde bie fluence bindim 105 hp dizel o da 6,5 litre idi. bunların hepsine bakılırsa sizinki çok az yakmış
,

şehir içi ortalama 5 karmada 4.5 civarı yakıyor.ama şunu belirtmem lazım.kesinlikle ve kesinlikle oldukça sakin kullanırım.bassamda bu değerler şehir içi 6 yı uzun yolda da 5 i çok fazla geçeceğini sanmıyorum.birde aracım şuan 58 binde yani tam arabacılık yapacak zamanı.enjöktördü , pompaydı şuan daha sıfır gibi duruyor olsa gerek.

tumosannn link=topic=66183.msg751218#msg751218 date=1370706344' Alıntı:
senın kamyonete ne oldu abı ?..

kamyonet ha satıldı ha satılcak abicim.epey arayanı soranı var.kısmetse bugün yarın yolcu ederiz.etmsekte sorun deyil.onun yakıtıda emsalleri arasında çok iyi ama meganın 2 katını çok rahat yakıyor...uzun yolda megan güzel tabide iş köye dağa stabilizeye gelincede toyota 4x4 ün yeri çok ayrı tabi...

image

nt@hmet link=topic=66183.msg751217#msg751217 date=1370705967' Alıntı:
Privilege ve Dynamique modellerini kullandım gerçekten yakıt konusunda çok iyi meganlar, keşke üretimi devam etseydi bu tiplerin.
ayrıca tarla da bayırda gez sıkıntı olmaz
bende sizin gibi düşünüyorum.tip olarakta begeniyorum meganları.altının yüksekliği , bagajı ve iç mekanın genişliği , yakıtı ile gerçekten bizim gibi bir ayağı köyde olanlar için ideal araç.yoksa bizde biliyoruz beyaz bir honda cıvıc daha güzel daha gösterişli daha oturaklı arabada işte dediğim gibi bir ayağımız köyde olunca megan bizim için ideal...
djzeus link=topic=66183.msg751221#msg751221 date=1370708510' Alıntı:
gerçekten ideal yakıtı ile ünlü zaten bu arabalar aynı megan 2 vardı babamda benzinli modeli yakıt olarak çok iyi diyordu her zaman babam benzinli olduğu halde hiç yakmıyor diyodu ama daha öncede dediğim gibi parça kalitesi fransız arabada sıfır kaza yaptı arabanın elle tutulur bir yeri kalmamış şimdi yine benzinli mazda 6 almış yakıtı basmadığın zaman çok ideal bastığın zaman çok üflüyormuş benzini :)
meganın kaporta aksamı ve yol tutuşu zayıf.iç mekanda kullanılan malzemeler de zayıf.diyer yönleri idare eder...heleki yakıt dostlar başına.bir aklım da hep yeni kasa jettalar var ama inanın aracımın yakıtını düşündükçe asla satasım gelmiyor...

suat ozer link=topic=66183.msg751224#msg751224 date=1370710024' Alıntı:
bendede vardı az yakıyo dıye dıye en son motor yedı 6 bın tl ye yaptırdım sımdı multıjet aldım
motor ömürleri üstüne basarak söylüyorum aksi bir durum olmadıkca 300-400 bin km civarında.aslına bakarsanız bence az.şahsi fikrim 800 bin rahat yapmalı.multijetler daha uzun ömürlü motorlar.yakıt konusunda da dcı motorlar kadar olmasada az yakıyorlar.
144fenomen link=topic=66183.msg751225#msg751225 date=1370710108' Alıntı:
arkadaşımda jetta 1.6 dizel tdı var uzun yolda 19 krş yakmış kaç hp bilmiyorum amaa
yeni kasa ise 105 hp dir.vallaha çok güzel arabalar.ama gel gelelim bizim meganın iki katı fiyatları var...

baba540 link=topic=66183.msg751227#msg751227 date=1370710449' Alıntı:
motor ömürleri üstüne basarak söylüyorum aksi bir durum olmadıkca 300-400 bin km civarında.aslına bakarsanız bence az.şahsi fikrim 800 bin rahat yapmalı.multijetler daha uzun ömürlü motorlar.yakıt konusunda da dcı motorlar kadar olmasada az yakıyorlar.yeni kasa ise 105 hp dir.vallaha çok güzel arabalar.ama gel gelelim bizim meganın iki katı fiyatları var...
çok düşük devir tez motor yer yakıtla motorun rahatlığını dengelemek gerek ama ne kadarda tez yese 250 bin i görür tabi yağına suyunna hararetine dikkat etmek şartıyla

steyr5454 link=topic=66183.msg751228#msg751228 date=1370710782' Alıntı:
maşaallah resmen yakmamış koklamış daha ne olsun 1 litre ile 27 kilometre süper
gerçekten öyle.inanın bir sohpet ortamında birine demeye çekiniyorum.sanki karşımdaki inanmayacakmış gibi geliyor.çünkü zamanında eniştem dediğinde ben gerçekten inanmamıştım...