Fiat 80 66 DT ayçiçeğine ara sürme yapıyoruz 2013

-30-31 mayısta ayçiçeklerine ara sürme yaptık paylaşmak şimdiye nasip oldu.Tarla otlanmaya başlamıştı ara sürmeyle aradaki otları koparalım hemde toprağı havalandıralım istedik.80-66 bu sefer yavaş gidiyor malum ayçiçeği dikkat etmek lazım :)
-Benim bir sorum olacak: ayçiçeklerinde aralarda eksiklikler var.Mesela bir sırada 7 tane çıkmış 3 tane çıkmamış 5 tane çıkmış 2 tane çıkmamış.Ayçiçeği seyrek gibi acaba sorun tohumun derinlik ayarından mı yoksa zararlı mı yedi yoksa tohum bozuk olabilir mi gerçi bu senenin tohumu ama.Şimdiye kadar çıkması lazımdı ama kimisi çıkmamış.Diyebilirsiniz topaç gelmiş tohum birikip bir anda dökülmüştür diye öyle bir durum söz konusu değil. bils-*-
-İyi seyirler...

Fiat 80-66 DT ayçiçeği(LG 5580 MR) ara sürme yapıyoruz

Birkaç foto:

Ynt: Fiat 80 66 DT ayçiçeğine ara sürme yapıyoruz 2013

Güzel paylaşım. Bereketli olsun. Bu seyreklik çoğu yerde var. Bu sene normal diyebiliriz. Ekim şartlarından falan kaynaklanıyor. Yerler güzel hazırlanmadı. Yağışta çabuk düşmedi...

alipasalierkan link=topic=66188.msg751275#msg751275 date=1370717031' Alıntı:
Güzel paylaşım. Bereketli olsun. Bu seyreklik çoğu yerde var. Bu sene normal diyebiliriz. Ekim şartlarından falan kaynaklanıyor. Yerler güzel hazırlanmadı. Yağışta çabuk düşmedi...
ismail_17 link=topic=66188.msg751276#msg751276 date=1370717086' Alıntı:
Bereketli olsun,seyrek oluşunun sebebi için detaylı bir inceleme yapmak gerek.
Zararlı yemiş ise yeşermiş içi boşalmış tohum kabukları bulabilirsin toprakta.
Hiç yeşermeyen kuruda kalan tohum zaten sağlam durur toprakta.
ali_durmuş link=topic=66188.msg751278#msg751278 date=1370717174' Alıntı:
kolay gelsin. çok düzensizlik olmuş, anlaşılan bu yıl hava şartları iyi gitmemiş.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.Bende bu sene ayçiçeğine yaptığımız işçiliği pek beğenmedim.Hava şartlarından dolayı kıştan karıştıramadık.Ekim zamanı karıştırıp ektik.Ekimden sonra yağış almadı.Bu etkenler birleşince ortaya böyle bir görünüm çıktı.Tek bende değilmiş demek bu sıkıntı.Neyse allah verdiği kadar artık.

güzel paylaşım kolay gelsin abi bişey dicem başa çıktımı geri gelip yan sıraya giriceğinize 4 sıra ötenden girp sonra aşa indimi oo arada kalmış 4 sıraya girp kapatarak gidilse daha iyi oluryor öyle birde öyle deneyin isterseniz seyrekli bu sene benim tarlamda yok diyen yalan söyler abi yerler tam hazırlanmadan ekildi ondan olabilir

Kolay gelsin Alper,
Bu sene ayçiçek işçiliği sezonu çok kısa sürdü , hızlı davranıp ekmek zorunda kaldık , iyikide öyle yapmışız , sonra biranda kurağa çekti sene. Seninde yazdığın gibi üzerine yağmur gelmeyince ideal çıkış şartları oluşmadı. Bu sebeple heryerde eksiklik var , buna şükür diyoruz.
İdeal verim şartları için 15-20 günde bir yağmura ihtiyaç var.

onurs link=topic=66188.msg751283#msg751283 date=1370717758' Alıntı:
kolay gelsin, bu yıl genel çevre böyle seyreklikle dolu nedeni ni tam olarak bende bilmiyorum
memory43 link=topic=66188.msg751284#msg751284 date=1370717910' Alıntı:
kolay gelsin yinede iyi maşallah
Ertuğ Aslan link=topic=66188.msg751285#msg751285 date=1370717929' Alıntı:
güzel paylaşım kolay gelsin abi bişey dicem başa çıktımı geri gelip yan sıraya giriceğinize 4 sıra ötenden girp sonra aşa indimi oo arada kalmış 4 sıraya girp kapatarak gidilse daha iyi oluryor öyle birde öyle deneyin isterseniz seyrekli bu sene benim tarlamda yok diyen yalan söyler abi yerler tam hazırlanmadan ekildi ondan olabilir
ufukk link=topic=66188.msg751286#msg751286 date=1370718069' Alıntı:
Kolay gelsin Alper,
Bu sene ayçiçek işçiliği sezonu çok kısa sürdü , hızlı davranıp ekmek zorunda kaldık , iyikide öyle yapmışız , sonra biranda kurağa çekti sene. Seninde yazdığın gibi üzerine yağmur gelmeyince ideal çıkış şartları oluşmadı. Bu sebeple heryerde eksiklik var , buna şükür diyoruz.
İdeal verim şartları için 15-20 günde bir yağmura ihtiyaç var.
Sağolun arkadaşlar.
Dediğin gibi deneyelim Ertuğ tarlanın birine daha çekmedik.Aynı kanıdayız o zaman bu sene böyle oldu bakalım seneye nasıl olacak genel görüntü...
Bu arada kaç cm derine ekiyorsunuz öğrenebilir miyim?

alper4u link=topic=66188.msg751289#msg751289 date=1370718480' Alıntı:
Sağolun arkadaşlar.
Dediğin gibi deneyelim Ertuğ tarlanın birine daha çekmedik.Aynı kanıdayız o zaman bu sene böyle oldu bakalım seneye nasıl olacak genel görüntü...
Bu arada kaç cm derine ekiyorsunuz öğrenebilir miyim?
baskı tekerleri 3 ee ayarlıyoruz abi öyle ekiyoruz birde tarlada bir kere döndümü bakıyoruz tohum aşada yaş yere değiyor mu deymiyormu ona göre ayar çekiyoz biz abi

Ertuğ Aslan link=topic=66188.msg751293#msg751293 date=1370719080' Alıntı:
baskı tekerleri 3 ee ayarlıyoruz abi öyle ekiyoruz birde tarlada bir kere döndümü bakıyoruz tohum aşada yaş yere değiyor mu deymiyormu ona göre ayar çekiyoz biz abi
bizde baskıyı 4 e ayarlıyoruz gerisi dediğin gibi.Bu sene hava şartlarından ve toprağı yeteri kadar karıştıramadığımızdan böyle oldu.

kolay gelsin Alper. seyreklik durumu burada da var. sebebi bana göre aşırı yağışlardan sonra aniden kurak gitmesi. yerler belli bir zaman dilimde tava gelmek yerine, birden üstü kurudu, altı ise çamur kaldı. yerleri fazla kurcalayanlar seyrek çıkarttı. biz ekimden sonra hepsinin üzerine tapanlı tırmık çektik daha iyi bir çıkış yakaladık

alper4u link=topic=66188.msg751274#msg751274 date=1370716538' Alıntı:
-30-31 mayısta ayçiçeklerine ara sürme yaptık paylaşmak şimdiye nasip oldu.Tarla otlanmaya başlamıştı ara sürmeyle aradaki otları koparalım hemde toprağı havalandıralım istedik.80-66 bu sefer yavaş gidiyor malum ayçiçeği dikkat etmek lazım :)
-Benim bir sorum olacak: ayçiçeklerinde aralarda eksiklikler var.Mesela bir sırada 7 tane çıkmış 3 tane çıkmamış 5 tane çıkmış 2 tane çıkmamış.Ayçiçeği seyrek gibi acaba sorun tohumun derinlik ayarından mı yoksa zararlı mı yedi yoksa tohum bozuk olabilir mi gerçi bu senenin tohumu ama.Şimdiye kadar çıkması lazımdı ama kimisi çıkmamış.Diyebilirsiniz topaç gelmiş tohum birikip bir anda dökülmüştür diye öyle bir durum söz konusu değil. bils-*-
-İyi seyirler...

Fiat 80-66 DT ayçiçeği(LG 5580 MR) ara sürme yapıyoruz

Birkaç foto:

alper kolay gelsin.bence sıkıntı ekimde kaynaklanmıs.kuruyla karısık ekmişsin keske ekerken tava gidip gitmediğine baksaydın.

Gençler seyreklik sorunu nu kendinizde bence aramayın çünkü ben hata yaptım,sen hata yaptın,o hata yaptı yani herkesmi hata yaptı. Bence doğumlularda bir şeyler var. tohumların çimlenmesi düşük veya daha önceki yıllardan kalmalar aralarına karıştırılmış gibi duruyor.

GÜRKAN link=topic=66188.msg751300#msg751300 date=1370720170' Alıntı:
kolay gelsin Alper. seyreklik durumu burada da var. sebebi bana göre aşırı yağışlardan sonra aniden kurak gitmesi. yerler belli bir zaman dilimde tava gelmek yerine, birden üstü kurudu, altı ise çamur kaldı. yerleri fazla kurcalayanlar seyrek çıkarttı. biz ekimden sonra hepsinin üzerine tapanlı tırmık çektik daha iyi bir çıkış yakaladık
Sağol.Burada merdane çekende vardı.Biz gerek duymadık iyi kapatma oldu diye.Çekilebilirdi tapanlı tırmık.
umutmalkoc link=topic=66188.msg751305#msg751305 date=1370720695' Alıntı:
alper kolay gelsin.bence sıkıntı ekimde kaynaklanmıs.kuruyla karısık ekmişsin keske ekerken tava gidip gitmediğine baksaydın.
Sağol.Yer tavlıydı baktık birkaç kişi ama nedense böyle oldu.
ufukk link=topic=66188.msg751308#msg751308 date=1370720822' Alıntı:
Kepir topraklarda ekimden sonra sıkıştırmak iyi oluyor , tırmık , merdana veya ekilen tüm sıraları traktör ile ezenler oluyor bizim bölgede.
Evet tercih edilebilirmiş bu sene.Bizim burada çeken-sıkıştıran pek olmadığından olduğu gibi bıraktk.
FEHİM link=topic=66188.msg751377#msg751377 date=1370764395' Alıntı:
Gençler seyreklik sorunu nu kendinizde bence aramayın çünkü ben hata yaptım,sen hata yaptın,o hata yaptı yani herkesmi hata yaptı. Bence doğumlularda bir şeyler var. tohumların çimlenmesi düşük veya daha önceki yıllardan kalmalar aralarına karıştırılmış gibi duruyor.
Abi haklısın olan olmuş artık tohumlara gelecek olursak bende kıllandım açıkçası.Aynı sırada başkası çıkarken diğerlerinin çıkmaması ve sadece bir bölgede de değil.Normal bir şey değil.Bazı sıraları eşeledim tohum patlatmış ama sararıp kalmış toprak altında bu anormal bir durum.

haklısın olan olmuş artık tohumlara gelecek olursak bende kıllandım açıkçası.Aynı sırada başkası çıkarken diğerlerinin çıkmaması ve sadece bir bölgede de değil.Normal bir şey değil.Bazı sıraları eşeledim tohum patlatmış ama sararıp kalmış toprak altında bu anormal bir durum.

dediğim gibi tohumlarda birşeyler var çimlenmesi düşük buralarda da durum aynı düzgün tarla çok nadir.