+ Konuya Cevap Yaz
19 sonuçtan 1 ile 19 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Kasım 2009
  Şehir
  Nevşehir
  Yaş
  40
  Mesajlar
  484
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Hepimiz holderlerle buday olsun pancar olsun ekdimiz ürüne göre ot ilaçları mantar ilaçları böcek ilaçları kullanıyoruz kullandımız suların ph derecesiniz 8 ve üzerinde oldunda kullandımız ilaçların çok kısa bir sürede tarlaya varmadan etkisinin düşdünü veye kaybetdimizi biliyormuyuz ben bilmiyordum araştırma sonucunda örenmiş oldum fakat baya param gitdi geçmişe baktımda ise nekadar gitdini tahmin bile edemiyorum. peki siz çifci büyüklerim sizlern nekedar paralarınız havaya uçup gidiyor biliyormusunuz aşadaki yazıyı anlayarak okudunuzda bana hak vereceksiniz. ilaç firmaları yanlızca satıldını biliyor kutu üzerlerinde yazmayarak bizlerin çok sayıd ailaç almamızı salamaktalar. dünyaca büyük bir firma yetkilisie telde sordum siz satdınız ilacın ph yüksek oldunda kaç dakikada bozuluyor söylermisiniz dedimde böyle bir soru beklemiyorduki şaşırdı 8 üzerinde oldu zaman 30 dakikada fonksiyonu yarıya iner demekle yetindi peki bununla ilgili çalışmanız varmı dedimde hayır bunu her müh. bilir dedi.30 dakikada yarıya bir saatde 4/3 kaybederiz bozulur dedi.ph 7 üzerinde olunca..şimdi kararı siz üreticilerimize bırakıyor kulladımız suyun ph deyerinin önemli oldunu örenmiş oldum saygılar......................
  İLAÇLAMA SULARINDA pH DÜŞÜRÜCÜ KULLANMANIN ÇİFTÇİLERİMİZE SAĞLAYACAĞI AVANTAJLAR
  Günümüzde tarım ilaçlarının tamamına yakını su ile kullanılmak üzere formüle edilmiştir. Fakat tarımda kullanılan sular genelde içerdikleri katyonlar (Na, Ca, K, Mg v.b) sebebi ile 7 ve üzerindeki pH değerlerine sahiptir. Yüksek pH (alkalin) değerli sular ilaçlarla reaksiyona girerek tarım ilaçlarının kimyasal yapılarının bozulmasına neden olmakta ve ilaçların etkinliğini düşürmektedir. �Alkaline Hydrolysis� denilen bu kimyasal reaksiyon sonucu yüksek pH lı sulara eklenen pestisitlerin kimyasal yapıları hızla bozularak pestisitlerin etkinliklerinin çok kısa bir zaman diliminde azalmasına neden olmaktadır.

  Değişik pestisitlerin bozulma süreleri etkili maddelerine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tabloda kimi tarım ilaçlarının değişik pH değerlerinde bozulma süreleri verilmiştir.

  KİMİ TİCARİ İLAÇLAR VE ÇEŞİTLİ pH larda BOZULMA SÜRELERİ
  Kimyasal İsmi Bilinen % 50 Bozulma Süreleri
  Cypermethrin 9 pH da 35 saat. Asitli sularda daha stabil
  Monocrotophos Alkalin sularda etkin değil
  Benomyl 7 pH da 1 saat. 5,6 pH da 30 saat
  9 pH da 8,3 dakika. 7 pH da 5 saat
  Dimethoate İstenen pH 6 olmasıdır. Yüksek pH larda hızla bozulur.
  Cypermethrin 9 pH da 35 saat. Asidik pH larda daha stabildir.
  Malathion 10 pH da 17 saat. 8 pH da 6 gün. 7 pH da 21 gün. 6 pH da 55 gün
  Dichlorvos 7 pH da 8 saat
  Diozinon 9 pH da 136 gün. 7,5 pH da 185 gün. 5 pH da 31 gün
  Chloropyrifos 10 pH da 7 gün. 7 pH da stabildir.
  Parathion 11 pH da 3 saat. 10 pH da 29 saat. 7 pH da 120 gün. 5 pH da 690 gün
  Fluazifop-Butyl 7 pH da Stabil
  Gibberillic Acid Kesinlikle pH si 7� nin üstünde sularla kullanılmamalıdır.
  Oxyfluorfen 7 ph da Stabil
  Glyphosate En iyi etkiyi 3,5-6 pH değerinde gösterir
  Dicofol 7 pH da 15 dakika. 5,5 pH da 21 gün
  Methomyl 9 pH da her 6 saatte bir etkinliğini % 5 yitirir. 6 pH da Stabildir.
  Cyloropyrifos 10 pH da 7 gün. Nötr veya hafif asit sularda stabil
  Malathion 7 pH nin üstü ve 3 pH nın altında hızla bozulur. Optimum pH 5-6 olmalıdır.
  Dithiocarbamates En iyi etkiyi 5,5-6 pH aralığında gösterir.
  Parathion Methyl 11 pH da 39 dakika. 10 pH da 6,7 saat. 7 pH da 28 gün. 5 pH da 67 gün.
  Metalaxyl 9 pH da 88 gün. 7 pH ve altında stabil.
  İprodione 5-6 pH optimum değerdir. 8 pH nın üstünde hızla bozulur.
  Trifluralin 5-9 pH optimum etkinliğini gösterir.
  Dichloruos 7 pH da 8 saat
  Oxamyl 9,1 pH da 24 saatte etkinliğini % 45 kaybeder. 6,9 pH da 10 günde etkinliğini % 3 kaybeder. 4,7 pH da stabildir.
  Yukarıdaki tabloda yaygın olarak kullanılan tarım ilaçlarının değişik pH aralıklarında etkinliklerini ne kadar zamanda ve ne oranda yitirdikleri verilmiştir. Tablodan da anlaşılacağı gibi ilaçlarının tamamına yakın kısmı 7 ve üzerindeki pH değerlerinde etkilerini çok kısa bir süre içinde önemli ölçüde kaybetmektedir. Yedi ve altındaki değerlerde ise etki süreleri önemli artışlar göstermektedir.

  Yukarıdaki tablodan dikkat çekici bir örnek etkili maddesi malathion olan bir ilacın pH değeri 10 olan bir su ile verilmesi halinde etkisinin % 50 sini 17 saatte kaybetmesine karşılık, pH si 6 olan bir su ile verilirse etkinliğinin % 50 si ancak 55 gün sonra kaybetmesidir.

  Çiftçilerimizin kullandıkları tarım ilaçlarından mümkün olan en yüksek etkiyi alabilmeleri ve daha az ilaç kullanarak optimum faydayı sağlayabilmeleri için ilaçlama amacı ile kullandıkları suların pH değerini iyi bilmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde ilaçlama yapılmış olmakla kalıp ilaçtan beklenen fayda sağlanamamış olur. Bu sebepten dolayı çiftçilerimiz gereksiz yere aynı ilacı 2 hatta 3 defa uygulamakta bu yüzden daha fazla ilaç parası daha fazla işçilik ödemektedirler.

  İlacın etkinliğini arttırmada ilaçlama suyunun pH değeri ön plana çıkmaktadır. İlaçlama tankına ilaç eklenmeden suyun pH sının düşürülmesi çok önemlidir. Ph düşürücü ilaçlama sularının pH değerlerinin ayarlanmasında kullanılabilecek şekilde formüle edilmiş bir üründür. İlaçlama tankına ilaçtan hemen önce ph düşürücü eklenerek ilaçlama suyu istenen pH aralığına getirilmelidir. Daha sonra kullanılacak ilaç önerilen dozda tanka eklenir ve ilaçlama yapılır. İlacın tanka eklenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta ilacın uygulamadan hemen önce tanka ilave edilmesi gerekliliğidir.

  Değişik suların pH değerleri aynı olsa bile pH yi yükselten katyonların oranları her suda farklı olmaktadır. Bu sebeple ph düşürücü kullanılarak düşürülen suların pH değerinin istenen ölçüde düşürülüp düşürülmediği mümkün ise bir pH metre ile ölçülmelidir. Daha az hassas olmakla birlikte turnusol kağıdı kullanarak da yaklaşık pH değeri anlaşılabilir.

  Eğer her iki yöntemi uygulamakta mümkün değilse 400 lt lik ilaçlama tankına 250cc ph düşürücü kullanılabilir. Bu yöntem ile suyun pH� sı yaklaşık 0,5 ile 1 değer kadar düşürülmüş olur. Yukarıda verdiğimiz rakam laboratuar şartlarında elde edilen değerlerdir. Ph düşürücü kullanarak alınacak en iyi sonuç için çiftçimizin kullandığı suyun pH değerini ve özelliğini bilmesi, kullanacağı ph düşürücünün oranını ona göre belirlemesidir gerekmektedir.

  ÇİFTÇİMİZİN İLAÇLAMA SUYU İLE pH DÜŞÜRÜCÜ KULLANMASI;
  - Kullanılacak ilaçların etkisinin tam ve uzun süreli olmasını sağlar.
  - Çiftçimiz daha az ilaç kullanarak ilaçtan daha çok fayda sağlar.
  - İlaç uygulama sayısı azalır.
  - Daha az ilaç ve daha az emek sarf ettiğinden parası cebinde kalır.
  - İşçilikten tasarruf sağlar.


 2. #2
  bartu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  06 Mart 2010
  Şehir
  Kırklareli-Lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  FAYDALI BİR KONU, PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER.....

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  11 Mart 2011
  Şehir
  Aydın
  Yaş
  23
  Mesajlar
  211
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  pH düşürücü yayıcı yapıştırıcı kullanmak gibidir. pH değerleri deyince bu konu mahsül sulamalarına kadar uzar. kuyu suları havuz suları dere suları vs. uzar gider. kullandığımız tarımsal ilaçlar zaten hepsinde son kullanma tarihleri ve ilacın suya karışımdan sonra ne kadar zaman içinde atılması gerektiği açıklanmış yazılmıştır kullanma kılavuzlarında eteketlerde. biz üreticiler bu konularda tam teşekküllü zirai tarım yapmamız için Avrupa ve Amerika daki üreticiler gibi tarımsal desteklemeler çıkan üründen daha fazla olmalıki bizde aynı konuma gelelim dört dörtlük kaliteli ve bol bereketli üretim yapalım.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  suyun ph ını düşürmek yani kirecini öldürmek için limon tuzu,nitrik asit,fosforik asit de kullanılabilir, giberilic asitin etkisi ile suyun ph ı arasında bir ilişki olmadığı araştırmalar neticesiyle kanıtlandı.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  31 Temmuz 2013
  Şehir
  Bartın
  Yaş
  31
  Mesajlar
  22
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  paylasim icin tesekkurler. ph her ciftcinin sorunu ama cogu cidtcimiz bu durumdan bi haber. su ph duzenleyicileri nereden temin edebilieiz. bilfisi olan varsa yazsin. saygılar...

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Haziran 2013
  Şehir
  İSTANBUL
  Yaş
  58
  Mesajlar
  731
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Çok faydalı bir bilgi . paylaşım için teşekkürler . bazı senelerde tekrar tekrar ilaç attığımız çok oluyor , ama kimse bunu bu güne kadar araştırmamış ve paylaşmamış . bu konuhakkında malesef ZİRAAT ODALARIDA kimseleri bilgilendirdiğini zannetmiyorum.

 7. #7
  YUSUFTUYLUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2010
  Şehir
  Erzurum
  Yaş
  41
  Mesajlar
  9,776
  Adı geçen
  80 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  bence harika bir paylaşım olmuş...

 8. #8
  kobra47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  diyarbakır
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,423
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  paylaşım için teşekkürler güzel konu olmuş.

 9. #9
  GENÇ EYMIRLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2010
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  25
  Mesajlar
  4,660
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  çok faydalı bir pay. Tsk.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  23 Mayıs 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,015
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Öncelikle palaşım için tşk ler..Peki sadece ilaçların mı etkisini azaltıyor ? Yoksa holderle kullandığımız humik-fulvik asitlerin,mikro elementlerin,sıvı veya toz gübrelerinde etkisini azaltıyor mu ?

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  20 Aralık 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  38
  Mesajlar
  112
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Konuyu 2 yıl sonra hortlatmış olacağız ama böyle önemli konuların tekrarlanmasında fayda var.

  İlaçlama suyunun PH sını ayarlamak için ne kullanıyorsunuz?

 12. #12
  kubilay07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2012
  Şehir
  Demre-ANTALYA
  Yaş
  23
  Mesajlar
  4,621
  Adı geçen
  15 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Alıntı truva17 link=topic=66205.msg1045787#msg1045787 date=1450250328 Nickli Üyeden Alıntı
  Konuyu 2 yıl sonra hortlatmış olacağız ama böyle önemli konuların tekrarlanmasında fayda var.

  İlaçlama suyunun PH sını ayarlamak için ne kullanıyorsunuz?
  Bizim suların pH ' ı 7.2-7.5 civarında
  Biyolojik mücadele yaptığımız için yayıcı-yapıştırıcı kullanımı mümkün değil zaten ilaçlama yok gibi bişey bizde hep üstten besleme yapıyoruz
  Biyolojik mücadele yapmadığımız yerlerde yayıcı-yapıştırıcı kullanıyorum

 13. #13
  Atatürkçü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  08 Ekim 2015
  Şehir
  (çanakkale-gelibolu
  Mesajlar
  1,607
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  faydalı bir paylaşım

 14. #14
  cem50 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Şubat 2009
  Şehir
  5006
  Yaş
  52
  Mesajlar
  123
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Alıntı truva17 link=topic=66205.msg1045787#msg1045787 date=1450250328 Nickli Üyeden Alıntı
  Konuyu 2 yıl sonra hortlatmış olacağız ama böyle önemli konuların tekrarlanmasında fayda var.

  İlaçlama suyunun PH sını ayarlamak için ne kullanıyorsunuz?


  pH yükseltmek veya pH düşürmek

  Genelde güneşe maruz kalan kapalı bir sistemin suyunun pH ' ı yükselme eğilimi gösterir, ve doğada pH 8.5 ' de dengelenir.

  pH suyun asit veya baz olduğunu gösteren bir ölçüdür. pH 7.0 nötr olup, pH 7 ' nin altında asit ve pH 7 ' nin üstü bazdır. Asit olan örnekler: limon suyu, tuz ruhu, sirke ve limon tuzu. Baz olan örnekler: karbonat, süt. Gözlerimizin pH ' ı 7.2-7.4 arasıdır.  pH düşürmek

  pH ' ı düşürmek için asit kullanılır. Bunlar genelde aşağıdaki gibidir:

  hidroklorik asit - sıvı
  sodyum bisülfat - toz
  Asitler tehlikeli oldukları için, dikkatle uygulanmalıdır. Eğer toplam alkalinite normal seviyede ise, asitler su ile karıştırılarak ilave edilir.

  Asit ilavesi

  pH çok yüksek ise, birden yüklü miktarda asit ilave edilmez; bir kısmı ilave edildikten sonra 4 saat bekleyip bir kez daha ilave edilir.

  Asit suya ilave edilir! Asla su asite ilave edilmez!

  pH yükseltmek

  pH ' ı yükseltmek için bir baz yada alkali ilave edilir. Başlıca pH yükselticiler aşağıdaki gibidir:

  sodyum karbonat - toz
  sodyum hidroksit (kostik) - toz
  Sodyum karbonat; pH düşürücüler kadar yakıcı olmadığı için, özel talimatlar yada uyarılar bulunmamaktadır. Kostik çok yakıcı olduğundan dikkatle kullanılmalıdır.

  pH ' ın klora etkisi

  Klorun kullanabilen oranı pH ' a bağlıdır. pH yükselirken, klorun kullanılabilen hipoklorözasidinin oranı düşer, ve düşük pH ' larda yükselir.

  pH - klor ilişkisi:  PH Klorun aktif hipoklorözasidi %

  6,5 90

  7,0 73

  7,5 56

  8,0 21  8,5 10

 15. #15
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Öncelikle bilinçli çiftçi olmak gerek. Fikirlere çık olmak gerek. 50-100 lira arasında değişen fiyatlarda satılan pH ölçerler var. Onlardan alınmasını tavsiye ederim. Burada değinilen konu holdere atılan ilaçların belli süreler sonra pH değişiminin, ilaçla suyun reaksiyona girmesi sonucu olduğudur. Çünkü sadece SAF SU dediğimiz suyun pH değeri 7 ' dir. İllahaki suyunuzun Ph değerini düşürecekseniz HCL atılbilir. Ama bunu yaparkende dikkatli bir şekilde azar azar dökülmesi ve karıştırılması gerekir. Uygulama yaparken muhakkak koruyucu gözlük, koruyucu maske ve asitten etkilenmeyen eldiven kullanmalısınız. Aksi taktirde burunlarınızdan giren hava içinizi açar ;D Yanıklar vs olabilir.

  Gelelim humik-fulvik aside. Zaten pH değeri 10-13 arasında olan bir madde. Bunun pH değerinin değişmesi ile bir sorun olmaz. Etkiside azalmaz. 1 sene sonra mantar ve küf oluşumu gözlenir. Humik fulvik asit çözeltisinin Ph değeri 7 nin altına düşerse humik asit çökeltisi meydana gelir.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  19 Aralık 2013
  Şehir
  sanlı urfa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  214
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Peki humik asitin ph si 5 veya 6 ise o zaman duşüre bilir mi.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  09 Eylül 2009
  Şehir
  bolu
  Yaş
  34
  Mesajlar
  29
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Gerçekten çok faydalı olmuş bu pH düşürücüleri akvaryumlardada kullanıyorlar bildiğim kadarıyla

 18. #18
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  Alıntı muhammet63 link=topic=66205.msg1045922#msg1045922 date=1450285405 Nickli Üyeden Alıntı
  Peki humik asitin ph si 5 veya 6 ise o zaman duşüre bilir mi.
  Ph değeri 5 veya 6 olan humik asit diye satılan şey aslında humik asit değildir. Bu bitkisel menşeili humik asit diye satılan üründür. Bitkisel menşeilide humik asit yapılamaz yoktur. Saf haldeki humik asidin(TOZ ' dur) pH değeride 2-4 aralığındadır. Sadece bazik çözeltilerde(pH>9 ' dan büyük olması lazım ki iyi bir çözünürlük olsun) çözülür.

  Gelelim sorunuza. O pH değerlerindeki her ürün düşürebilir.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  07 Şubat 2014
  Şehir
  KIRIKKALE-ANKARA
  Yaş
  36
  Mesajlar
  156
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: BOŞA GİDEN PARALARIMIZ.(MUTLAKA OKUYUN SENİNDE CEBİNDEN PARA GİDİYOR.  çok faydalı bilgiler takip..

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ağaç Dikme Projesi...Mutlaka Okuyun.
  Konu Sahibi cebrail68 Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 58
  Son Mesaj : 20.Aralık.2015, 23:57
 2. Okumayan Çok Şey Kaybeder ! Mutlaka Okuyun !
  Konu Sahibi cebrail68 Forum Tarih
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 26.Kasım.2013, 15:42
 3. Mutlaka Okuyun (Süper)
  Konu Sahibi cebrail68 Forum Tarih
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26.Kasım.2013, 15:33
 4. Mutlaka Okuyun..
  Konu Sahibi cebrail68 Forum Tarih
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22.Kasım.2013, 20:26
 5. Traktöre boşa para vermeyin...
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 01.Mayıs.2011, 22:11

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status