TRAKKULUP BEYAZ RUSYA'DA,BELARUS TRAKTÖR FABRİKASINDA(Göktürk-)

14.10.2010
2,244
4,079
Amasya

Arkadaşlar,kardeşlerim.Çok yakında yolum Beyaz Rusya ' ya düştü. Burası tarım ağırlıklı bir ülke. Buna bağlı olarak Belarus marka traktörlerin üretildiği bir traktör fabrikası da var. Fabrika başkent Minsk ' te ve küçük bir şehir gibi . Girişi , girişteki galeriyi, girişin tepesindeki traktörü görüyorsunuz. İlk etap ,15 fotoğraf hazırlamıştım.Gönderme başarısız oldu..Parça parça göndereceğim.İyi seyirler.

Ynt: TRAKKULUP BEYAZ RUSYA'DA,BELARUS TRAKTÖR FABRİKASINDA(Göktürk-)

Çok uğraşıyorum.Resimleri gönderemiyorum.İnternet yavaşladı.Bir kere daha deneyeceğim.Olmazsa yarın devam ederim.
Girişin ön kısmında bir yeni bir eski traktör sergileniyordu.Yeni olan 1998 ' e kadar ,eski olan 1971 ' e kadar üretilmiş.Girişin iç kısmında şu anda üretilen yaklaşık 20 traktör sergileniyordu.İçlerinde arkası 4 lastikli olan da vardı.Dev gibi birşey.İçeri girmeme de ,uzaktanda olsa resim çekmeme de izin vermediler.Direktöre yönlendirdiler.Saatlerce uğraşsamda sonuç değişmeyecekti. Direktörde belki izin için sanayi bakanına gönderecekti ))

Belarus, ülkenin milli traktör markası olduğundan (zaten ülkenin uluslararası ismide Belarus,biz Beyaz Rusya diyoruz çünkü bela beyaz demek) her yerde bu traktöre rastlıyorsunuz. Başkentin ortasında çöp topluyor,en lüks binaların arasında önünde kepçeyle geziyor,şehrin meydanında iş yapıyor.Göreceğiniz gibi zaten kırsal kesimde her işi yapıyor.Bütün fotoğrafları ben çektim.Size şimdi onlardan örnekler veriyorum.Bölüm sorumlusu arkadaşımız daha sonra iletilerimin hepsini birleştirirse ilgilenenlere kolaylık olur.Buraya kadarı beğendiyseniz kırsal kesim ve doğa fotoğrafları ekleyebilirim.

Köy traktörünün arkasındaki kaldırma sisteminin hidrolikli pistonla çalışmasına dikkatinizi çekerim.Hurda gibi olmuş bir traktörde yıllar önce kullanılmış bir sistem.İlginç buldum.

Deliorman link=topic=66236.msg752024#msg752024 date=1370990385' Alıntı:
Yunanistan,Bulgaristanda bayağı yaygın kullanılıyorlar ama Türkiye ' de pek yok zannedersem.
Türkiye ' de çok az.Bizim köyde bi tane var.Yıllardır yatar.Bizim sistemimizle ' ' doku uyuşmazlığı ' ' olan bir traktör.Batı dünyasının uluslararası standartlarıyla uyumsuz tarafları çok.Ama sonuçta bütün olarak özgün bir traktör, toplama değil.

çok güzel paylaşım abi emeğine eline koluna sağlık sayende belerus un fabrikasınıda gördük oturduğumuz yerden :) :) :) :)

Ülkemiz için zamanında uygun fiyatlı bir alternatif olma ihtimali vardı , Bolgar ve Belarus ' un , çok fazla sayıda ithal edilmediler , arkasıda gelmeyince , bayi ve servis ağı yeterince gelişmedi. Bu sebeple unutuldu gitti.

ali şen link=topic=66236.msg752029#msg752029 date=1370998191' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler gerçekten çok güzel ve zengin bir paylaşım olmuş :)
Beğendiğiniz için ben teşekkür ederim.
eyup reis33 link=topic=66236.msg752031#msg752031 date=1371012431' Alıntı:
çok güzel paylaşım abi emeğine eline koluna sağlık sayende belerus un fabrikasınıda gördük oturduğumuz yerden :) :) :) :)
Teşekkürler.
ufukk link=topic=66236.msg752038#msg752038 date=1371015701' Alıntı:
Ülkemiz için zamanında uygun fiyatlı bir alternatif olma ihtimali vardı , Bolgar ve Belarus ' un , çok fazla sayıda ithal edilmediler , arkasıda gelmeyince , bayi ve servis ağı yeterince gelişmedi. Bu sebeple unutuldu gitti.
Böylece tekrar hatırlandı ve arşivimizdeki yerini aldı.Yorum için tşk.
ranger link=topic=66236.msg752047#msg752047 date=1371017424' Alıntı:
Güzel paylaşım ülkede belarustan başka traktör yok galiba :D eline,emeğine sağlık Paylaşıma tşk.
Tşk.Yok, çünkü devlet fabrikası.Kim böyle bir ülkeye girip rekabet edebilir.En az 14-15 traktörü de kaçırdım.Ya farkettiğim anda (şehiriçinde) önümden geçip gidiyor,ya çok uzakta oluyor ya da kırsalda arabanın hızı nedeniyle kaçırdım.Ama bunlar fikir veriyor.
mete26 link=topic=66236.msg752053#msg752053 date=1371018724' Alıntı:
eline sağlık. güzel paylaşım.
Teşekkürler.
m_koyuncu70 link=topic=66236.msg752061#msg752061 date=1371022007' Alıntı:
Güzel kareler yakalamışın abi eline sağlık belarusuda görmüş olduk
Beğendiğinize sevindim.

Emeklerinize sağlık. Bilgi verici ve kaliteli bir paylaşım. Bu tip paylaşımlar sayesinde hepimiz bir traktöre sadece çekiş, yakıt veya görünüş hususunda bakmamayı öğreniyoruz. Bir traktörün incelenecek çok daha fazla şeyinin olduğunun farkına varmaktayız. Teşekkürler.

Mustaf-a link=topic=66236.msg752072#msg752072 date=1371028023' Alıntı:
Emeklerinize sağlık. Bilgi verici ve kaliteli bir paylaşım. Bu tip paylaşımlar sayesinde hepimiz bir traktöre sadece çekiş, yakıt veya görünüş hususunda bakmamayı öğreniyoruz. Bir traktörün incelenecek çok daha fazla şeyinin olduğunun farkına varmaktayız. Teşekkürler.
Teşekkürler.Mesela , değişik bir ön dingil sistemleri var.Ön aks direkt olarak tekerin orta noktasına girmiyor.Tekerin ortasında bir dişli sistemi daha var ve düşey bir aksla hareket alıyor.Bunun faydası sanıyorum traktörü yükseltmek.Ayrıca ön defransiyele giden şaft açıkta, korumasız.Bu büyük bir güvenlik zafiyeti. İnternet kota problemi olmayanlar resimleri büyüterek izlerlerse sanıyorum daha fazla keyif alabilirler.
ali_durmuş link=topic=66236.msg752084#msg752084 date=1371032689' Alıntı:
elinize sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.
Teşekkürler.

eline sağlıık güzel paylaşım....
belarusu görünce bizim yerli traktörlermiz çok mesafe kat etmiş onu anladım grin-*-s

Kaliteli bir paylaşım Emeklerinize sağlık anlş-*s belarus turkıyenın tumosanı gıbı ama tumosanlar ondan daha kalıtelidır bırde belarusun tek bır gercegı var her malı parcasını ornek verıorum şanzımandan on dt ye kadar kendılerının uretmesi