HAYVANCILIK

Ynt: HAYVANCILIK

Nail muhtardan duymuştum,öğretilmiş çaresizlik
Yapacak başka işte bilmiyorum ,yaşım ilerledi.
Doğal şartlar çok önemli ,ama günden güne kötüleşiyor.
Memnun olsamda olmasamda sabah ezanını kıldıktan sonra hayvanlara sonra iş olursa tarlaya.
Daha öncede yazmıştım 15 yıldır izin yok nereye gitsem akşam dönüyorum işin başına.
Yaşam şekli olmuş değiştirmek zor.

Ynt: HAYVANCILIK

Özellikle gençler çaresizliğin ,çaresi konusunda şanslı biz babalarımızdan amcalarımızdan öğrendik birşeyler onlarda bizim gibi daha öncekilerden.
Bazı şeyleride deneme yanılma yöntemi ile öğrendik biz, pahalı yöntem yanıldığını anladığın zaman iş işten geçmiş oluyor.İlk çayır biçmeyi biz aldık kasabada,nasıl kullanacağını, kime soracak sın mesela.
Zamanımız iletişim çağı bilgiye ulaşmak çok kolay sizler sorup öğrenebiliyorsunuz bir tık, ile sorun öğrenide zaten hangi meslek iyi hangi marka iyi hangi çeşit iyi sorun öğrenin.
Hayvancılık yaşam şeklidir yapanlar bilir günde birkaç defa gerekirse üstünü değiştirmek ,duş almak , kimseyi rahatsız etmeye hakkmız yok.
Yöntem leri çeşitlidir, herkes kendi yöntemini beğenir. bazıları kendi yemini üretir ve yapar ama sulu tarım ile ama kuru tarım ile ama meraya dayalı. Ama kapalı besi ama açık .Bazıları da hiç yem işine girmez dışarıdan alır yemi başka işlerden çıkarır yem parasını , yada hayvan işletmesinden çıkarır yem parasını , önemli olan ucuza mal etmek.
İstikrarlı olmak lazım öyle bir kaç yılda öğrenilmez ve para kazanılmaz uzun vadeli iştir bir yılın gelirini hesaplamak için 5 yılı 5 e böleceksin = 1 bu şekilde hesaplayıp beş yılın ortalamasını alacaksın, okul birincilerine mezun olurken nasıl sadece son yılın notlarına bakmıyorlar kaç yıl okumuş ise onun ortalaması belirliyor,hayvancılık tada yıldan yıla buzağıların geçer deponda yemin kalır fiyatlar değişir, son yıla bakılmaz ,son ayada bakılmaz, aylık hesap yaparken de aynı şekilde.
ÖĞRETİLMİŞ ÇARESİZLİK dedik ya ne demek , fili küçük iken zincir ile çakmışlar asılmış, asılmış, koparamamış zinciri küçük olduğu için gücü yetmemiş, büyüyünce de çaresiz hiç asılmamış koparamam diye.
Sizler asılın koparın zinciri ,her şeyin en doğrusunu görün, arayın bulun imkan var internet var trakkulup var.
Ben böyle düşünüyorum yanlışta olabilir ,canım uzun yazmak istedi.
Bu gün cuma bana öğleye kadar resmi tatil havada yağışlı .
Herkes hayırlı cumalar.