'Kırmızı et sektörü yıl sonunda yüzde 15 büyüyecek'
14 Haziran 2013 Cuma 15:34

ANKARA – Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Genel Başkanı Mustafa Bılıkçı, Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin 'Basında çıkan haberler, Türkiye’yi yağmalanmış gibi gösteriyor. Bazı turistler de rezervasyonlarını iptal ediyor. Otellerden istediğimiz miktarda sipariş gelmediğini görüyoruz' dedi.

Bılıkçı, düzenlediği basın toplantısında, kırmızı et sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca mart ayında yürürlüğe konulan Et ve Et Ürünleri Tebliği ile piyasa şartlarının düzeldiğini belirten Bılıkçı, bazı tağşiş yapan firmaların teşhir edilmesiyle pazarda küçülme olduğunu ancak bu düzenlemenin kırmızı ve beyaz et karışımını ortadan kaldırmasıyla tüketicinin güvenini kazandıklarını söyledi.

Bılıkçı, 'Bu tebliğden sonra sektörümüzde yaklaşık yüzde 40 büyüme gerçekleşti. Bu sene sonunda ise sektör 2012 yılına göre yüzde 15 civarında büyüyecek. Aslında bu yıl sonu itibariyle yüzde 60 büyüme oluşacak ama geçen yıl yüzde 40 kayıp oluştuğu için esas büyüme yüzde 15-20 olur' değerlendirmesinde bulundu.

Et fiyatlarının çok yükselmesi nedeniyle ithal etin önünün açıldığını anlatan Bılıkçı, 'O dönemde 150 bin ton kırmızı et ithal edildi. Şu anda et ithalatı durdu. Bunun nedeni AB’deki fiyatların yükselmesi. 6 aydır et ithalatı yapılmıyor' diye konuştu.

Bılıkçı, kırmızı et üretiminde geçen yılın ilk çeyreğine göre yaklaşık yüzde 22 artış görüldüğünü bildirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bunun nedeni de besilik hayvan yatırımlarının artması. Orta vadede kendimize yetecek hale geleceğimize ilişkin bir öngörümüz var. Üretimin artması ile birlikte et sektörünün ithalatı da azalacak. Yurtdışından Türkiye’ye oldukça talep var. Türkiye’de besiciliği iyi yerlere getirebilirsek önümüz açık. Bizde kesimin Müslüman usullerle yapılması da avantaj. Et fiyatlarımızı rekabet edebilecek düzeye getirirsek başarılı olabiliriz.''Gezi Parkı'
Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bılıkçı, Kurban Bayramı için ithalat yapılıp yapılmayacağı yönündeki bir soru üzerine, şu anda canlı hayvan ithal edildiğini ancak karkas et ithalatı yapılmadığını, kendisinin de böyle bir ihtiyaç olacağını düşünmediğini dile getirdi.

'Gezi Parkı ile ilgili gelişmelerin” bazı şeyleri etkilediğini belirten Bılıkçı, şunları kaydetti:

'Antalya’da otellere et satıyoruz. Bazı otellerde bazı rezervasyon iptalleri olmuş. Otellerden istediğimiz miktarda sipariş gelmediğini görüyoruz. Basında çıkan haberler, Türkiye’yi yağmalanmış gibi gösteriyor. Bazı turistler de rezervasyonlarını iptal ediyor. Rusya’dan yok ama Almanya ve İngiltere gibi bazı ülkelerden iptaller oldu. Bunlar çok büyük oranlarda değil. Geçen hafta Antalya’daydım, otelcilerle görüşmemizde öğrendim. Onlar da tedirginler. Herhalde toparlanır.''Çin tuzu ile ilgili düzenleme yapılıyor'
Bılıkçı, Bakanlığın, et ürünlerinde 'Çin tuzu' olarak da adlandırılan monosodyum glutamat ile ürünlerin korunmasında kullanılan nitrata yönelik bazı düzenlemeler yaptığını ve bunların temmuz ayında yürürlüğe konulacağını anlattı.

Çin tuzunu ürünlerinden kaldırmaya başladıklarına dikkati çeken Bılıkçı, 'Bunu koymazsak hiçbir değişiklik olmuyor' dedi.

Tebliğden sonra “et ürünü” adı altında sucuk görünümlü üretimler yapıldığına işaret eden Bılıkçı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu ürünleri üretenlere ceza kestiğini ve bunların satıştan kaldırıldığını bildirdi.

Kırmızı ve beyaz et karışımlı ürünlerin yasaklaması nedeniyle üreticilerin ellerinde kalan ürünlere ilişkin bir soruyu yanıtlayan Bılıkçı, bu ürünlerin imha edildiğini kaydetti.


'Kars ' taki dana, yurt dışından yarı fiyatına alınıyor'
Başka bir soru üzerine de Bılıkçı, Türkiye’de besilik dana fiyatının çok yüksek olduğunu, aynı nitelikteki bir dananın Kars yerine yurtdışından yarı fiyatına alınabildiğini söyledi.

Türkiye’de besiciliğin gelişmesi için yem fiyatlarının düşürülmesi, bu sayede de besilik dana fiyatlarının ucuzlaması gerektiğini ifade eden Bılıkçı, başka bir basın mensubunun sorusu üzerine de bir ton sucuktaki baharat miktarının 40 kilogram olduğunu kaydetti.'Çözüm süreci'
Çözüm sürecinin et sektörüne nasıl etki ettiğinin sorulması üzerine Bılıkçı, 'Bu tabii ki etkiledi. 2010 yılında 10 tane dananın peşinde koşuyorduk. Şu anda ‘bin tane dana gönder’ diyoruz. Demek ki sektöre etkisi oldu' ifadesini kullandı.

Mustafa Bılıkçı, Ramazan ayında şarküteri satışlarına yönelik soruya, “Ramazan kış aylarına gelince et ve et ürünleri tüketimi artıyor. Ama yaz aylarında vatandaş ilk bir hafta pastırma, sucuk koyuyor sofraya. Buna yönelik tedbirimizi aldık. Ancak sonraki haftalarda bu ürünlerin tüketiminde, tuz içermesi nedeniyle artış beklemiyoruz' yanıtını verdi.

Marketlerin kırmızı etteki kar marjlarına ilişkin bir soru üzerine Bılıkçı, 'Marketlerin ette kar marjları yüzde 5-10’u geçmez. Çok yüksek değil' dedi.