Son yıllarda boy gösteren kuraklık sebebiyle tohumlar da teknolojik değişime uğradı.

Su, tarımcılığın en önemli yapı taşı konumunda. Yağmurların azaldığı, kuraklığın başladığı ve sıcaklık derecelerinin anormal şekilde yükseldiği son bir kaç senede tohum geliştiricileri farklı çözümler ile bu problemi ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu durumu göz önünde bulunduran iki tohum geliştirme firması, daha az yağış miktarına rağmen geliştirdikleri hibrid tohumlar ile bu problemi çözmeyi hedefliyor. Monsanto, DroughtDard mısır tohumu ile, kuraklık toleransı için dizayn edilmiş ilk hibrid mısırlarının saha denemelerine geçtiğimiz ilkbahar ayında başladı. DuPont Pioneer ' ın hibrid AQUAmax mısırı, biyoteknoloji yerine daha ileri ıslah edilme teknikleri yöntemleriyle geliştirilen tohumları, 5 farklı çeşidi geçen yıl denenmeye başlandı. Batı Great Plains bölgesi boyunca 100.000 dönümlük arazide 250 çiftçi DroughtGard ' ı geçtiğimiz ilkbahar denedi. Sonuçların umut verici olduğu gözlemlense dahi, biraz daha zamana ve belli bir sayıya ulaşmanın gerekli olduğu uzmanlar tarafından bildirildi. AQUAmax mısırları, geçtiğimiz sene 680 farklı stresli ortamda 8000 defa gözlemlendi. Bu tohum, konvansiyonel melezlere oranla %7 daha verimli sonuçlar gösterdi.

İlerleyen senelerde kuraklığın ve yağış oranının pek de önemli olmayacağı tohum yapıları geliştirilmeye devam ediyor. GDO ' nun kullanıldığı teknikler ne kadar da eleştirilse de, ürün ve gıda azlığının yaşandığı son senelerde böylesi çözümler kaçınılmaz olacak gibi görünüyor.