damlama sulama ile tahıl ?

merhaba aklımda birkaç projemvar bunları hayata geçirmeden önce sizlerede danışmak istedim

sorum şu bilindiği üzere damlama sulama tasarrufu ile bilinir

esas soruya geçeçek olursak
bizim buradalarda bu damlama işi pek yaygın deyil benim düşüncem toprağa buğdak ekilirken alttan damlama sisteminin yerleştirilimesi bu yapılıyormu bilmiyorum vede damlama hakkında pek bilgim yok
toprağı ekmeden yada mibzerle ekerken buğday tohumunun altına gelecek şekilde 10 15 cm alta bu boruları yerleştirirsek randıman alabilirmiyiz ?

buharlaşmanın önüne geçilmiş olunur hemde bitki direk olarak kök ten beslenmiş olur ?

birde ortalama 15 fiske çalıştıran bur kuyu damlama ile kaç dekar alanı çevire bilir

hiç bir bilgim yok bu konularda zaman ayırdığınız için teşekkürler

Ynt: damlama sulama ile tahıl ?

ufukk link=topic=66354.msg753183#msg753183 date=1371415249' Alıntı:
Merhaba
Toprak altı sistem olarak böyle birşey gördüm internette , ama tarlada nasıl olur denemek lazım.
http://www.gransan.com.tr/terleyenboru.html

Bu ürünü kullanmış biri olarak tarla koşullarında hiç bir şekilde uygun değildir, malum tarla da trafik ağırlık we en önemlisi pulluk gibi tarla işleme aletleri wardır....

Bahçe, peyzaj we hobi amaçlı kullanımlarda uygundur....

Tarla altı sulama sistemi Dünya da da henüz oturmuş bişi değildir, hala çalışmalar geliştirmeler dewam etmektedir... Bu işte en iyisi de Netafim we Jain ' dir...

Ynt: damlama sulama ile tahıl ?

aksarayda ekini sulayınca dönüme 700-950 kg civarı mahsül alıyorlar biz iyi senede 400 kötü senede 150 200 arası alıyoruz topraklarımız verimli fakat yağmurlar gecikince ekinlerde geriliyo aksarayın toprağına göre daha iyi oralar bukadar alıyorlarsa bizim arazilerin daha fazla vermesini beklerim tek sorun yağmur poyrazı bol güneşi bol yağmurlar birden çok yağıyor aralıklarla deyil amacım bu
birde bu şekilde sulama imkanı olursa tahılı kaldırdıktan sonra çekirdek te ekebiliriz bir senede iki mahsul kaldırır su olduktan sonra

Cevap: Ynt: damlama sulama ile tahıl ?

aksarayda ekini sulayınca dönüme 700-950 kg civarı mahsül alıyorlar biz iyi senede 400 kötü senede 150 200 arası alıyoruz topraklarımız verimli fakat yağmurlar gecikince ekinlerde geriliyo aksarayın toprağına göre daha iyi oralar bukadar alıyorlarsa bizim arazilerin daha fazla vermesini beklerim tek sorun yağmur poyrazı bol güneşi bol yağmurlar birden çok yağıyor aralıklarla deyil amacım bu
birde bu şekilde sulama imkanı olursa tahılı kaldırdıktan sonra çekirdek te ekebiliriz bir senede iki mahsul kaldırır su olduktan sonra

Bu sistemi bir incele istersen hocam.
https://www.facebook.com/suyunmerkezicom/videos/556077604570491/