Danişmak istiyorum.

Selâmün aleyküm Değerli büyüklerim ve yaşıtlarım.
Öncelikle hepinize iyi Forumlar diler , Ektiğiniz fidanin agaç olmasını temelli ederim :) .

[size=10pt]Konuyu bıraz uzattım ama kusra bakmayın çok zor durumdayım girsemmı gırmesemmı dıye dusunuyorum ama El işindede ben calısamam ya staj gördugum yerde otutturmadılar hesabını sen yap kendı ısımın patronu olurum daha ıyı . [/size]

Ben 10 yıldır Köyde ikamet etmekteyim. 10 yaşında köye geldiğim için ilk 5 yılı saymıyorum, Son 5 yıldır Kendimi baya bir geliştirdim Tarımcılık ve Hayvancılık Konusunda . Hal böle olunca gün geçtikçe istek doğmaya başladı içime ve giderek büyüdü artık önüne geçemiyorum :).

Annem babam ayrıldıktan Sonra geldik bu köye ılk zamanlar Hiç istemiyordum , Çoçukluk tabi orda arkadaşlarını bırakmak kım ıster , ancak Şimdi sakın kafayda düşündüğüm zaman iyiki köydeyım diyorum . Çünkü özgürüm . bir meyve çekse canım 1 saat dolaşsam köyde bulurum onu :D Şehirde öle değil ama paran yoksa aç kaldın :) .
Neyse fazla uzatmadan asıl meseleye gelecek olursak şayet, Dedemin sölemesi ayıp hali vakti yerınde .
50 Dönüm arazi , Agırlar mevcut ( 2 inek agiri biri 4 tane alır biri 6 tane ) koyun sayaları var. 400 koyun rahat alcak kadar ) Samanlıklar, Motor, Pulluk(zaban), Kasa mevcut . 5 yaşından beri koyuncudur dedem .

Velasi kelam Yani malcılık için mekanlar hazır . Şuan 700 balye ot teptik samanlıklara yani ekiyoruz biciyoruz .

14 tane hayvanımız var agırlarda . 5 inek , 2 buyuk bu kurbana satılcak tosun . 2 tane 1 yasında olacak düve( dişi ) 1 tane dişi dana agırda ve 4 tanede tosun dana mevcut . bana diyolar bak ıneklerı ama ben sütle uğraşamam 1.5 TL ' e süt satacamda para kazanacam çek memelerı çek . aslında süt makınesı aldık ama onun sesinden cok korkuyor bızım ınekler süt vermıyo sıkıyo kendını ( memelerını).

Şimdi Benim size sormak istediğim mesele Şu cevaplarsanız bana öncülük ederseniz cok duacı olacağım .

1- Ben 20 tane sütten kesılmıs veya bıraz daha büyümüş danaları topliyip düve halıne getırıp satsam kar edermıyım . yani 2000 TL satcam 1 tanesını öle 2 yıl büyütüp kurbana satarım işi boş iş kurban bakınca cok yiyo şuan agırda var 2 tane dünyayı yedi ( Ot olarak daha henüz dışardan yem vermedık ) .

2- Koyun sayasının birini çiftlık mekanı gıbı yapmak ıstıyorum ancak yanliş anlasılmasın öle süt sağma makınaları koyulan sıstemler gıbı degılde , Bir amatörce sadece hayvanların bağlanacagı demirlikleri yemlıklerı ve suluklarını . bunları nasıl en ucuz maliyetle yapabılırım . mekan hakkında bılgı vermem gerekırse yorum yapın yazarım .

3- Ne Cinsten mal almalıyım kasaba verdıgımde 2000 TL ederi olsun ?

4- Aslında yaylıma götürme ımkanım olacak ancak ben içeride bakmaktan yanayım . Çünkü bilmiyorum yanlısmı düşünüyorum ama mallari gütmeye götürdügün zaman tüm günün orda geçiyor . trilyonlarda kazansam ben o parayı harcıyamadıktan sonra neyime ?

5-Süt makinası ' na uzatma kaplosu bağlanırmı ( hortumunu uzatmak ıstıyorum yanı onu soruyorum ) ?
ve süt satmakla uğraşılırmı ?

6- Açık besıcılık tarlada otlatcan o yöntem dımı ?

Birde ben bir konuya açıklık getirmek istiyorum . 50 TL ' lık mazot koyduk 10 dönüm yer ektik . ferguson 135 ' lık traktör Allahıma şükürler olsun dalga geçerler bizle yenıleyın şunu be koca agasınız dıye ama böle az yakanı bulmusuz ne degıscen dımı :D 1 dönümü 200 TL ' e sürüyolar burda adamlar hesabını siz yapın .
Yeri adama sürdürüyo , yemi dişardan alıyo , birde üstüne üstlük işçi tutuyo , sonra diyoki hayvancılıga gırmeyın batarsınız cok zor iş falan fılan . size yemın edıyorum eğer bugun ben mutluyum paralıyım dıyen çiftcının % 70 ' i hayvancılıkta muhakkak yapıyodur :)

Şimdiden teşekkurler cevap atanlara
sağlıcakla kalınnn.....

Ynt: Danişmak istiyorum.

Bence ucundan az başla sen zamanla doğruyu bulursun. Herkesin mekanı ve ortamı farklı, köy deyince herkesin aklına kendi köyü geliyor. Eğer dürüst çalışırsan, başkasının malına göz dikmezsen, tevekkül edersen hiç bir şeyden zarar etmezsin. Her işten de kar edilmez. Bazen yapılan en büyük kar çok büyük bir hatadır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir dekar tarlayı 200 liraya sürdüren yer varsa ben öğretmenliği bırakıp, traktörü alıp oraya geliyorum. Yılda 12 ay çalışıp otuz bin lira para kazanacağıma en kötü şartlarda 5 günde 150 dönüm yer sürer 360 gün yatarım.

önce danayı düve yapamazsın :) güzel kardeşim :)

hayvanla ugrasırsan para kazanırsın ama ne kendını ne senı öldurur..

hayvan yapıyorsan ekip kaldırcan hazrdan yedırdınmı dag dayanmaz..

kurbanlık yapacaksın o zaman kurbana 7-8 ay kala toplıcan düveyı bakıcan kurbanfda satıcan..

birde çiftçi bagkuru yaparsın kendıne olur bıter..

gönlunce olsun hersey...

alakazem_43 link=topic=66365.msg753311#msg753311 date=1371496536' Alıntı:
önce danayı düve yapamazsın :) güzel kardeşim :)

hayvanla ugrasırsan para kazanırsın ama ne kendını ne senı öldurur..

hayvan yapıyorsan ekip kaldırcan hazrdan yedırdınmı dag dayanmaz..

kurbanlık yapacaksın o zaman kurbana 7-8 ay kala toplıcan düveyı bakıcan kurbanfda satıcan..

birde çiftçi bagkuru yaparsın kendıne olur bıter..

gönlunce olsun hersey...

danayı düve neden yapamıyoruz ben onu anlamadım din kardeşım ismini belkı yanlış söledım ama şöyle acıklıyım .
sütten kesılmıs yaklasık 5 6 aylık bır danayı aldım dıyelım 500 ' e onu bı 5 ayda ben bakcam olcak buyuk ınek boyu kadar . işte onu demeye calısıyorum :) . Kurban ' a 7 8 ay kala düve toplamak dıyorsunda adam 2 2.5 Bin TL ' e satar ancak onu hatta daha fazla ben kaca satacam onu :D :D + benım demek ıstedıgımde o işte o düveyi satan ben olcam mıllete 2 2.5 bin TL ' e . bunu nasıl yaparuk ?

stulu link=topic=66365.msg753309#msg753309 date=1371495950' Alıntı:
Bence ucundan az başla sen zamanla doğruyu bulursun. Herkesin mekanı ve ortamı farklı, köy deyince herkesin aklına kendi köyü geliyor. Eğer dürüst çalışırsan, başkasının malına göz dikmezsen, tevekkül edersen hiç bir şeyden zarar etmezsin. Her işten de kar edilmez. Bazen yapılan en büyük kar çok büyük bir hatadır. Eğer Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde bir dekar tarlayı 200 liraya sürdüren yer varsa ben öğretmenliği bırakıp, traktörü alıp oraya geliyorum. Yılda 12 ay çalışıp otuz bin lira para kazanacağıma en kötü şartlarda 5 günde 150 dönüm yer sürer 360 gün yatarım.

abicim valla 200 TL verdıler dönumune mazot 4 TL küsüratlı dıyemıdır nedır anlamadım ama dedıgım gıbı yardırcaksın sürmeye :D :D Samsun/Atakum/Taflan ' da bu mevzu . ilkten kadın bana geldı uğur sürermısın burayı dedım ben bılmıyorum dedem ' e sorım dedem ' de sürmedı . sonra bızım buranın gediklısı bi abi var o sürmuş 200 TL vermiş . iyi para ben sana söliyim :D

Abi dürüstlugumden hıc taviz vermem ancak , benım geçimimi sağlamak ıcın kalkısmıyorum bu işe bana para kazandırmalı mesela bır işci yılda 12 bin TL para alır askerı ucret 804 TL ancak ben 1000 ' den hesapladım . benım yıllıgım 15 ve üstüne gelırmı bu malcılıkta . 20 mal + ufak ek gelirler .

Güzel olumlu düşüncelerin var, yaşın genç , azmedersen olur istediğini yaparsın.
İneklerin ırkı carsey , mi , asabi olurlar ,sağım makinasına alıştırmak için ellen sağarken birkaç gün çalıştır sese alışsınlar , yeni doğurunca alıştırmak daha kolay buzağı emerken aynı anda yanından makinayı takabilirsin ,makina ile sağım elle sağımdan daha uygun , bizim inekler makinanın sesini duyunca sütlerini salıyor yere akmaya başlıyor sütler. Tabi iki inekten fazla olacak makinalı sağımın ekonomik olması için.

hayvan piyasası belli olmaz, üç sene önce 15 günlük buzağı 1250 liradan gidiyordu, şimdi sekiz aylık dana 1250 den zor gidiyor, hastalık var, sakatlık var, bir şap hastalığı geldi mi bazen bir sene pazar açılmıyor, çok yapmakla çok olmaz, sen küçükten başla işi öğrendikçe, işini yavaş yavaş büyütürsün, yaşın daha genç, önce küçükten çıraklığını yap sonra ustalığını yaparsın. cambazlara dikkat et, en güvenilen cambaz, bir gün tasını tarağını toplar gider. Sen askere gidene kadar küçük çaplı bu işi yap askerden gelince işi büyütürsün

hayvancılık karlı iş hakikaten ama bana süt hayvancılığı daha mantıklı geliyor ay dedi mi para geliyo sıcak para dönüyor sütte ama dana besleyip kurbanda satmak veya sırf erkek dana yapmak güç ve maddiyata dayanıyor yemini samanını veriyosun aylar sonra sana toplu dönüyor o aylar süresince dayanabilirsen en iyisidir aslında.
Okuyup okulu bitirmeme rağmen bende çiftçiliği tercih ettim çünkü özel sektörde alabileceğim maaş 1200 veya 1500TL arasında, şu durumda zaten aylığım o miktarların üzerine geliyor, bence becerebilirsen doğru yoldasın Rabbim yolunu bahtını açık etsin işlerini kolay kılsın :)

kardeşim yapmak istiyorsan güzel bir yoldasın fikirlerin güzel yani %85 başaralı olursun ama biraz ufaktan başlaman lazım bir anda büyümene gerek yok agır agır büyü tabi bu işler sabırla olur

Yorumlarınız için ayrı ayrı hepinize teşekkur edıyorum . ancak tam olarak cevabımı alamadım ben .

Şimdi sütten kesılmıs veya şöyle sölim 7 8 aylık danaları toplıyıp onları ne kadar daha bakmam lazım para kazanmak ıcın .

+ Şuan Ot balyesı hasıl balyesı , SAMAN , mısır Sapımız ( Bu saydıklarımın hepsini hersene ekip biçiyoruz. ) mevcut . bunların yanında dişardan yem yedırmek gerekıyorsa hangısını yedırmelıyım + yedırmesemde büyütebılırmıyım hızlı bır sekılde ?

Dişarda otlatmaya çıkararak nasıl bır yemleme yöntemi izlenir . o durumda Ot saman 1 övün verılır heralde ? ve gene yem verılırmı ?

Hangi cins mal almalıyım et için ama Samsun iklimine uysun Allah korusun ölmesın hayvanlarım , gıden paraya degıl hayvana acırım cunku katili benim o durumda.

Lütfen bunları cevaplarmısınız abilerim.

Kardeş bu işin içindeymişin zaten çokta hevesli gibisin bu işi severek yaparsan neden olmasın,insn yaptığı işi severse büyük şeyler başarabilir.

-Besicilikte yapabilirsin damızlıkta yetiştirebilirsin sütçülükte yapabilirsin ama ülkemizde piyasa çok değişken bi yıl sütten çok kar ederken başka bir yıl etten çok kar edebiliyorsun aynı şekilde bazen damızlık fiyatları uçuyor düve yetiştiren çok kar edebiliyor,öncelikle çevrende bu işlerden hangisini yapsan çabuk ve karlı pazarlayabilirsin sütçülük yapacaksan fabrikanın yada toplayıcının kapından alması lazım yoksa gezmeyle pazarlaması sıkıntılı olur,besi yapacaksan aynı şekilde kesimin kolay olması ve talebin iyi olması lazım,düve konusuda göreceli piyasayı iyi gözlemleyip damızlığın değer edeceğini düşündüğün yıl yapmalısın yoksa büyük zarar edilebilir.

alakazem_43 link=topic=66365.msg754190#msg754190 date=1371834924' Alıntı:
sütten kesılmıs yaklasık 5 6 aylık bır danayı

dana süt vermezki paşam :) düve dıyecen :) yada inek onu ıma etmeye çalışmuştım ben sana

abicim süt müt o işler bizi bozar . benım orda dana diye kastettıgım yanı sütten kesılmıs bıraz daha buyumus düve kıvamına gelmeye yakın malları toplıyacam onları düve yapıp 1.750 2 bin lıraya ya kestırcez yada elden tecire vercez .