Su kültürü ile lale üretti
15 Haziran 2013 Cumartesi 11:15

Flaş Tarım, Antalya’da ilk kez ilaç ve gübre kullanılmadan su kültürü ile lale üretimine başladı

ANTALYA - Kesme çiçek üretimi üzerine faaliyet gösteren Flaş Tarım, lalenin toprak yerine suda üretilmesi ile verimin daha da artmasından yola çıkarak su kültüründe lale üretimine başladı. Suda üretim soğan ve çiçekte minimum kayıp sağlayarak verim artışına neden olurken, kullanılan ısıtma sistemleriyle de boy,ağırlık ve periant açısından kaliteli lale üretimine imkan veriyor.

Anavatanı Türkiye olmasına karşın dünya pazarına Hollanda ' dan giden lalenin üretiminde verimi artırmak için araştırma yapan Flaş Tarım, Hollanda ' daki lale üretim alanlarında yaptığı incelemelerin ardından lalenin toprak yerine suda üretildiğini ve bu üretim şekliyle verim artışını gözlemleyerek suda lale üretimi yapmaya karar verdi. Hollanda ' daki lale üretim alanlarında incelemelerde bulunduktan sonra su kültüründe lale üretimine başladı. İlk etapta 500 metrekarelik alanda 400 bin lale üreten firma, üretimini öncelikle iç piyasaya sattıktan sonra, Rusya, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülkelere ihraç etmeyi planlıyor.

16 ' dan fazla ülkeye ihracat yapılıyor

Flash Tarım ' ın 1992 ' de kurulduğunu belirten Flaş Tarım İşletme Müdürü Atınç Çelebi, yüksek kalite, rekabetçi fiyat, sınırsız hizmet anlayışını görev edirerek küçük bir azriden başlayan yolculuklarının, bugün 8 farklı tesiste, modern teknoloji ve uzman personelle devam etttiğini vurguladı. Her geçen gün ürün çeşitliliğini artırarak yeni pazarlara ulaştıklarını bildiren Çelebi, 'Flash Tarım olarak ürünlerimiz arasında spreySu kültürü ile lale üretti karanfil, standart karanfil, Ranunculus, yeşillikler (aralia monstera, aspedistra, ruscus vigatus, pittosporum,myriocladus.), gerbera ve bu sene ilk defa üretimini yaptığımız lale bitkileri bulunuyor. 16 ' dan fazla ülkeye ihracat yaparak Türk çiçeğini dünyaya tanıtıyoruz' dedi.

Suda üretimde soğan ve çiçek kaybı minimum

Suda lale üretiminde herhangi bir ilaç yada gübre uygulaması yapılmadığını belirten Çelebi şu bilgileri verdi: 'Üretimimiz suda olduğu için erkencilik sağlıyor ve bu sayede 21 günde hasat ediyoruz. Bu da bizim istediğimiz tarihte istediğimiz üretimi gerçekleştirmemize fırsat tanıyor. Suda üretimde diğer bir avantajımız küçük alanda daha çok üretim yapabilmek. Bu da yerden tasarruf sağlıyor. Suda üretimde soğan kaybı minimum seviyede olduğu için çiçek üretiminde de kaybımız minimum oluyor.'

Boy ve eğırlık olarak daha kaliteli

İlk etapta su kültüründe 500 metrekarelik bir alanda 400 bin lale üretimi yapacaklarını anlatan Çelebi, modern sera teknikleriyle üretim yapıldığını, ısıtma sistemleri kullanılarak boy, ağırlık ve periant açısından kaliteli laleler üretileceğini vurguladı. Flaş Tarım İşletme Müdürü Atınç Çelebi, üretimlerinin büyük bir çoğunluğunu iç piyasaya sunacaklarını belirterek, 'Ancak bu ihracatı görmezlikten gelme anlamına gelmiyor. İlerleyen dönemlerde Rusya, Azerbaycan ve Özbekistan gibi ülkelerle bağlantılarımız olabilir. Uzun vadede de yeni yatırımlarımız olacak. Çünkü kesme çiçek bizim işimiz Yapacağımız yatırımlar müşteri taleplerine göre yeni çeşitler ve yeni üretim yöntemleri geliştirerek ilerleyecek' dedi.