+ Konuya Cevap Yaz
4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Tarım arazilerinde toprak büyütme kredisi  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, tarım arazilerinin ölçeklerinin büyütülmesine ilişkin devletin cazip şartlarda kredi vereceğini söyledi.

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, tarım arazilerinin ölçeklerinin büyütülmesine ilişkin “Vatandaş, belirlenen ölçeğin altında kalan arazileri satın alarak ölçek büyüklüğüne getirmek isterse, devlet cazip şartlarda krediyle ona destek verecek. Böylece arazi ölçeği büyütülecek, bir daha bölünmeyecek” dedi.

  Mirmahmutoğulları, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve Türk Medeni Kanunu ' nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ' na ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Tarım arazilerinin ölçek büyüklüğünün, ABD ' de 1980 dekar, İngiltere ' de 550 dekar, Fransa ' da 430 dekar, Almanya ' da 420 dekar, İspanya ' da 240 dekar olduğunu anlatan Mirmahmutoğulları, Türkiye ' de ise tarım arazilerinin ölçek büyüklüğünün, 2002 yılı TÜİK verilerine göre 59 dekar olduğunu, bu arazilerin ortalama 7 parselden oluştuğunu söyledi.

  Mirmahmutoğulları, “O tarihten bu yana daha da küçüldü, parsel sayısı daha da arttı. Bir parsel 7 parçaysa 10 dekar bile gelmiyor. Türkiye ' de şu anda parsel sayısı 30 milyon” diye konuştu.

  “Cazip bir kredi olacak”

  Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin devam etmesi halinde gelecekte Türkiye ' de tarım yapılamayacağına dikkati çeken Vedat Mirmahmutoğullları, ölçek büyüklüğü altındaki tarım arazilerinin ölçek büyüklüğüne taşınması için kredi mekanizmasının devreye sokulacağını bildirdi.

  Bunun bir tür “arazi edindirmeyi amaçlayan bir yapı” olduğuna dikkati çeken Mirmahmutoğulları, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Cazip bir kredi olacak. Amaca hizmet eden tedbirler yönetmeliğe konulacak. Amaç, ölçek büyüklüğünü kaybetmiş işletmelerin tekrar ölçek büyüklüğünü kazanması. Vatandaş da kazanacak, ülke de kazanacak. Vatandaş, belirlenen ölçeğin altında kalan arazileri satın alarak ölçek büyüklüğüne getirmek isterse, devlet cazip şartlarda krediyle ona destek verecek. Böylece arazi ölçeği büyütülecek, bir daha bölünmeyecek.

  Bu düzenleme rasyonel bir üretim yapma imkanı getirecek, maliyetleri aşağıya çekecek, kalite ve verimlilik bazlı üretimi teşvik edecek, rekabet üstünlüğünü ve bu rekabet üstünlüğünün sürdürülebilirliğini sağlayacak, çok ciddi de bir istihdam imkanı oluşturacak.”

  ”Küçük arazide pulluk ve traktör çalışmıyor”

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları, tarım arazileri bölündüğünde geçimlik ihtiyacı karşılamadığını vurgulayarak, bu tür küçük arazilerde pulluk ve traktörün de çalışamadığını kaydetti.

  Mirmahmutoğulları, “Türkiye ' de bu şekilde 2 milyon hektar, 20 milyon dekar tarım arazisi atomize olmuş, kullanılmıyor. 20 milyon dekar arazinin kurtarılmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

  Türk tarımında çok büyük yeniliklere imza attıklarını ve büyüme sağladıklarını ancak tarım arazilerinin ölçek büyüklüğünü kaybetmesinin tarımın “belini kırdığını” ifade eden Mirmahmutoğulları, bunun üretim maliyetlerini artırdığını söyledi. Mirmahmutoğulları, şöyle devam etti:

  “Mevcut durumda bir dekara mazot gideri 5,2 lira. Eğer biz bu arazileri bölmemiş olsak aynı soklu pulluk kullanmak durumunda mazot gideri dekar başına 0,9 liraya düşüyor. Toplam 121 traktör kullanılan bu araziler eğer bölünmese 24 traktör yeterli oluyor. Arazilerin çok büyümesi halinde çok soklu pulluk kullanılabilecek. Bu durumda mazot gideri dekara 0,3 liraya, traktör sayısı da daha çok soklu pulluk kullanımı halinde 4 ' e düşüyor.”

  TBMM gündeminde bulunan tasarının yasalaşmasının ardından yönetmelik hazırlayacaklarını bildiren Mirmahmutoğulları, işletme arazilerinin bölünmemesi için ölçek büyüklüğüne ilişkin düzenlemeye gidileceğini de sözlerine ekledi.

  Tasarı ' nın getirdikleri

  Tarım arazilerinin miras yolu ile bölünmesinin önüne geçmek amacıyla hazırlanan tasarıya göre, tarımsal işletmeler, bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenen asgari büyüklüklerin altında bölünemeyecek.

  Tarımsal işletmeye ait tarımsal arazilerin mülkiyetinin devri konusunda mirasçıların, mirasın açılmasından sonra 1 yıl içerisinde anlaşabilmelerine ilişkin düzenleme içeren tasarıya göre, miras devir işlemlerinin, mirasın açılmasından itibaren bir yıl içinde tamamlanmaması durumunda, Bakanlığın devir işlemlerinin yapılması amacıyla sulh hukuk mahkemesinde dava açabilmesi olanağı getiriliyor.

  Bu durumda işletmenin sulh hakimi tarafından belirlenen ehil mirasçıya tarımsal değeri üzerinden devri, ehil mirasçı bulunmaması halinde en yüksek teklifi veren istekli mirasçıya devri, mirasçıların istekli olmaması durumunda ise satışı sağlanacak.

  Halen mevcut uygulamadaki, mutlak, marjinal ve özel ürün arazilerinde 20 dekar, dikili tarım arazilerinde 5 dekar ve örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dekar olarak belirlenen parsel büyüklükleri korunacak. Bu büyüklüklerin altında yeni parsel ve pay oluşturulamayacak.

  Mirasçılara devri yapılan işletmeye ait tarım arazilerinde 20 yıl içerisinde tarım dışı kullanım izni ile değerinde artış meydana gelmesi durumunda, değer artışındaki fark diğer mirasçılara payları oranında işletmeyi devir alan mirasçı tarafından ödenecek.

  Tarımsal işletmeyi alan mirasçı, diğer mirasçılara miras paylarının bedelini, sulh hakiminin kararından itibaren en geç bir yıl içerisinde ödeyecek.

  Ergin olmayan ayırt etme gücüne sahip mirasçı olması halinde, arazilerin kullanım hakkı sulh hakimi tarafından mirasçılardan birine veya üçüncü bir kişiye tedbiren verilebilecek.

  Kanunun uygulanması ile ilgili olarak, ihtiyaç duyulması halinde, asgari büyüklüğün altındaki tarımsal arazi ve işletmeleri asgari büyüklüklere çıkarmak veya mülkiyetten kaynaklanan ihtilafları gidermek amacıyla kamulaştırma, alım ve satım işlemleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talebi üzerine Maliye Bakanlığı tarafından ilgili mevzuata göre yerine getirilecek.

  Kendisine tarımsal işletmenin mülkiyeti devredilen mirasçılardan, diğer mirasçıların paylarının karşılığını öz kaynakları ile ödeyemeyecek durumda olanlara, bu ödemeleri gerçekleştirmek için kredi imkanları sağlanacak.

  Tarımsal arazilerin satılması halinde sınırdaş tarımsal arazi maliklerinin de önalım hakkına sahip olması ve önalım hakkının kullanılmasında Türk Medeni Kanununun ilgili hükümleri uygulanacak.

  Kanunun yürürlüğünden önce vefat eden miras bırakanın terekesinde bulunan tarımsal işletmelere ait tarım arazilerinin intikal işlemleri iki yıl içinde tamamlanabilecek ve devam eden davalarda eski hükümler uygulanacak.

  İşletmeye ait tarım arazilerinin intikal işlemlerinde ve mirasçılar tarafından tüzel kişilik kurulan işletmelerde, damga vergisi, harç gibi masraflar için muafiyetler sağlanacak.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım arazilerinde toprak büyütme kredisi  bilgi için teşekkürler.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  17 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  30
  Mesajlar
  1,614
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım arazilerinde toprak büyütme kredisi  “Mevcut durumda bir dekara mazot gideri 5,2 lira. Eğer biz bu arazileri bölmemiş olsak aynı soklu pulluk kullanmak durumunda mazot gideri dekar başına 0,9 liraya düşüyor. Toplam 121 traktör kullanılan bu araziler eğer bölünmese 24 traktör yeterli oluyor. Arazilerin çok büyümesi halinde çok soklu pulluk kullanılabilecek. Bu durumda mazot gideri dekara 0,3 liraya, traktör sayısı da daha çok soklu pulluk kullanımı halinde 4 ' e düşüyor.”


  bunu bir müşteşar söylüyor inanılır gibi deyil 100 gr a herk ediyor

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  24 Mart 2008
  Şehir
  ELAZIĞ
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,059
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tarım arazilerinde toprak büyütme kredisi  Alıntı erdal600 link=topic=66393.msg753453#msg753453 date=1371578965 Nickli Üyeden Alıntı
  “Mevcut durumda bir dekara mazot gideri 5,2 lira. Eğer biz bu arazileri bölmemiş olsak aynı soklu pulluk kullanmak durumunda mazot gideri dekar başına 0,9 liraya düşüyor. Toplam 121 traktör kullanılan bu araziler eğer bölünmese 24 traktör yeterli oluyor. Arazilerin çok büyümesi halinde çok soklu pulluk kullanılabilecek. Bu durumda mazot gideri dekara 0,3 liraya, traktör sayısı da daha çok soklu pulluk kullanımı halinde 4 ' e düşüyor.”


  bunu bir müşteşar söylüyor inanılır gibi deyil 100 gr a herk ediyor
  http://www.trakkulup.net/ciftci-muha...udutsuz-koyler!/msg750068/#msg750068
  aynısını bende söylemiştim...demekki yeni bi teknoloji çıktı onuda müsteşar buldu...

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ziraat Bankası'nın faiz indirimli tarım kredisi şartları
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Mart.2016, 09:57
 2. Tarım arazilerinde önemli değişiklik
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Ocak.2014, 18:39
 3. Tarım Kredi koop. 2.el traktör kredisi
  Konu Sahibi ufukk Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 18.Temmuz.2012, 15:55
 4. Sigorta yaptırmayana Ziraat’ten tarım kredisi yok
  Konu Sahibi köylü Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 09:37
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Mart.2011, 10:53

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status