Orta kolun konumu

Arkadaşlar TT 55 de orta kolun motora bağlı olduğu yerde bir ok işareti var aşağıya doğru ağır işler yukarıya doğru yani yukarıdaki ilk deliğe takıldığı zaman hafif işler yazıyor bu kafama takıldı kullanma klavuzunu açtım okudum Not olarak yazmışlar pulluk patlatma vs toprak altı işlemelerde aşağı deliğe takınız diyor ama o zamanda yaprak yayın etkisi yukarı deliğe nazaran daha az oluyormuş yani traktör zorlandığında otomatik kaldırma azalır demek olmuyor mu???? Ben anlayamadım bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.. Şimdiden teşekkürler..

Ynt: Orta kolun konumu

orta kolu en üst delikte kullanmanızı şiddetle öneririm. nedeni de eğer enüst delikte olursa orta kol hidrolik sistemi zorlanmaz hidrolik keçelerini bozmaz dürtekleme etkili olur...

EN dOĞRU BİLGİ BURAdA = 3 tane traktörüm var ve üçündede şu yazıyor HAFİF İŞLERdE ÜST dELİK NORMAL İŞLERdE ORTA dELİK AĞIR İŞLERdE ALT dELİK kullanılır yazıyo bazı arkadaşlar biraz sallamış gibi eğer dediğiniz gibi olsa mühendisler öyle yazmazlardı

td 100d link=topic=66457.msg754338#msg754338 date=1371906271' Alıntı:
EN dOĞRU BİLGİ BURAdA = 3 tane traktörüm var ve üçündede şu yazıyor HAFİF İŞLERdE ÜST dELİK NORMAL İŞLERdE ORTA dELİK AĞIR İŞLERdE ALT dELİK kullanılır yazıyo bazı arkadaşlar biraz sallamış gibi eğer dediğiniz gibi olsa mühendisler öyle yazmazlardı

Katılıyorum.

td 100d link=topic=66457.msg754338#msg754338 date=1371906271' Alıntı:

arkadaş mühendisler masa başında yazar-çizer-tasarlar... traktörü tarlayı pulluğu vesairesinden ne anlar sor bakalım ... ben yaptığımı kullandığım için buraya yazdım yoksa banane senin işinden traktöründen ... istediği gibi kullanır herkez. doğru yada yanlış. herkezin doğrusu da yanlışıda kendisine... sen traktörüne ağır takım taktığın zaman orta kolu en üst deliğe değil de en alt deliğe takarsan traktörünü ve hidrolik sistemini öttürürsün oda senin cebini ustaya gittiğinde öttürür bunun zararıda yararıda sana işler doğrumudur... benim dediğim askı kollarına taktığın tarım aletine göre orta kolu alt-orta ve üst delikte kullanmak gerek. tarlada yani işte yaptığın işe göre ve takıma göre de orta kolu ayarlamak gerek tabiikide... benim bildiğim ve uyguladığım sistem budur. yoksa beni mühendisin dediği bağlamaz mühendisler uygulamadan anlamaz zaten sık sık sıfır traktör aldığınızda sizi ararlar neresinden memnun neresinden değilsiniz gibi bir sürü soru sorarlar ' ki doğruyu yanlışı kullanan bilir ' ki onlarda yanlışlarını düzeltirler yetersiz gelen yerlerini iyileştirirler üretimlerinde... işte bundan dır ' ki traktör üretiminde zirai ekipmanlarda olduğu gibi çok sıklıkla geliştirilerek üretilirler. bu yıl aldığınız traktör bir sonraki yılda bir bakmışsınız bir çok değişikliğe uğramış geliştirilmiştir. ve artık herkezinde bildiği gibi bu teknolojiye yetişilmez. yetişilmez çünkü teknoloji durmaz. doğrumudur arkadaşlar...

Belki senin dediğin doğru olabilir ama dediğin gibi olsa eğer bende 4x4 traktörümün her zaman 4 tekeride aynı anda çalışşın hiç kaçırmasın ama olmuyo niye sanki mühendisler bilmiyor mu traktör hiç kaçırma yapmadan daha iyi çeksin diye hatta ona bide dİFERANSİYEL KİLİdİ koymuşlar demekki bi bildikleri var eğer senin dediğin gibi olsaydı eğer alt deliğin yerine üst deliğe takıpta hidroliği bozulsa bizim MF 285 bozulurdu 20 yıldır kullanıyoruz ve o delikleride rastgele takıyoruz hep orta delikte takılı orta kolu başka deliğe taktığımızı ben hiç görmedim o niye bozulmadı peki niye hidroliğini öttürmedi benim canım abim

td 100d link=topic=66457.msg754370#msg754370 date=1371917060' Alıntı:
Belki senin dediğin doğru olabilir ama dediğin gibi olsa eğer bende 4x4 traktörümün her zaman 4 tekeride aynı anda çalışşın hiç kaçırmasın ama olmuyo niye sanki mühendisler bilmiyor mu traktör hiç kaçırma yapmadan daha iyi çeksin diye hatta ona bide dİFERANSİYEL KİLİdİ koymuşlar demekki bi bildikleri var eğer senin dediğin gibi olsaydı eğer alt deliğin yerine üst deliğe takıpta hidroliği bozulsa bizim MF 285 bozulurdu 20 yıldır kullanıyoruz ve o delikleride rastgele takıyoruz hep orta delikte takılı orta kolu başka deliğe taktığımızı ben hiç görmedim o niye bozulmadı peki niye hidroliğini öttürmedi benim canım abim

sevgili kardeşim,çiftçi arkadaşım, teknik konular çok derin konular buralara girersek çıkamayız milletin kafası bulanır çünkü herkesizn kendi doğrusu vardır. sen ne dersen de o bildiğini okur haklıdırda... sadece şunu diyeyim kardeşim ' ' aynı anda dört teker çeksin demişsin açıklamışsında bak nasıl olduğunu. sırtına bir torba gübre koy taşı. belli bi yere kadar taşırsın zor yada kolay taşırsın arabaya atarsın o torbayı. durmadan yürü sırtında bir torba gübre ile. nereye kadar ? bikaç metreden sonra ...! diferensiyal kilidine bağlı traktörü sağa veya sola hareket ettirilen traktör gibi al şanzumanı diferansiyeli eline hemi canım kardeşim ... umarım bigün herkesin istediği gibi bir makine imal ederler_

kcml link=topic=66457.msg754376#msg754376 date=1371918063' Alıntı:
sevgili kardeşim,çiftçi arkadaşım, teknik konular çok derin konular buralara girersek çıkamayız milletin kafası bulanır çünkü herkesizn kendi doğrusu vardır. sen ne dersen de o bildiğini okur haklıdırda... sadece şunu diyeyim kardeşim ' ' aynı anda dört teker çeksin demişsin açıklamışsında bak nasıl olduğunu. sırtına bir torba gübre koy taşı. belli bi yere kadar taşırsın zor yada kolay taşırsın arabaya atarsın o torbayı. durmadan yürü sırtında bir torba gübre ile. nereye kadar ? bikaç metreden sonra ...! diferensiyal kilidine bağlı traktörü sağa veya sola hareket ettirilen traktör gibi al şanzumanı diferansiyeli eline hemi canım kardeşim ... umarım bigün herkesin istediği gibi bir makine imal ederler_
biliyorum abi Haklısın herkes bildiğini okur sen böyle devam et sonra hidroliğin filan ötmesin haa herkesin istediği gibi traktör demişsin o biraz zor işte

td 100d link=topic=66457.msg754380#msg754380 date=1371918299' Alıntı:
biliyorum abi Haklısın herkes bildiğini okur sen böyle devam et sonra hidroliğin filan ötmesin haa herkesin istediği gibi traktör demişsin o biraz zor işte

neyi nezaman öttürmesini iyi bilirim canım kardeşim konuyu sen yazdıklarımı niye üstüne aldınki muhatap olan yok cevap yazılar paylaşımlar ortayadır canım kardeşim. ula beni nelerle muhatap ettin aga :)