İç Anadolu ' da hububat hasadı verimli başladı
23 Haziran 2013 Pazar 14:13

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Gamzeli, 'İlk hububat hasadından güzel verim alındı' dedi.

ÇANKIRI - Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi (TZOB) ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli, İç Anadolu bölgesindeki hububat hasadının verimli başladığını söyledi.

Gamzeli, TZOB tarafından kendi sorumluluk alanına verilen İç Anadolu bölgesindeki 11 ilde 43 milyon 766 bin 560 dekar arazide tarımsal faaliyet yapıldığını söyledi.

Söz konusu arazilerin yarıdan fazlasında hububat ekildiğini ifade eden Gamzeli, 16 milyon 602 bin 887 dekar alanda buğday, 6 milyon 750 bin 451 dekar alanda da arpa üretildiğini belirtti.

Gamzeli, kendisine bağlı iller arasında en fazla ekilebilir arazinin 11 milyon 535 bin dekarla Ankara’da olduğunu aktararak, “İç Anadolu bölgesinde hasat, geçtiğimiz yıl temmuz ayında başladı. Bu yıl ise havaların iyi gitmesi nedeniyle hasat öne çekildi. İlk hububat hasadından güzel verim alındı. Rekolteden umutluyuz. İnşallah hayırlı bir yıl geçer' diye konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) alımları daha erken yapmasını beklediklerini vurgulayan Gamzeli, bu yıl buğday alım ve satım fiyatlarının birlikte açıklanmasının üreticiler tarafından memnuniyetle karşıladığını sözlerini ekledi.