Doğru mekanizasyonla gelen verimlilik

05.06.2013

Baba mesleği olan çiftçiliği devam ettiren Ercan Akçin, 10 yaşından beri tarımın içinde olduğunu ve hemen her aşamasında yer aldığını belirtti. Tarımın, Türkiye için öneminin giderek arttığını ifade eden Akçin, bunun çiftçileri de olumlu yönde etkilediğini söyledi

Edirne ' nin İskender köyünde kuru tarım çalışmalarına devam eden çiftçi Ercan Akçin, tarım makinelerini etkin şekilde kullanmaya gayret gösteriyor. Trakya ' nın mekanizasyon olarak Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu ifade eden Akçin, bu nedenle bölgede tarım uygulamalarının ve tarımsal verimliliğin üst seviyede olduğunu belirtti. Kendi köyleri başta olmak üzere etraftaki hemen hemen her köyde çiftçilerin birkaç traktör ve biçerdövere sahip olduğunu belirten Akçin, Trakya bölgesinden tarımla uğraşan hemen herkesin tarım makine kullanımının önemini iyi şekilde idrak ettiğini sözlerine ekledi. Doğrusu biz de bu ziyaretimiz sırasında bunu kendi gözlemlerimizle doğrulamış olduk. Hemen her evde en az bir tane 70 beygir üzeri traktör olduğunu söyleyebiliriz. Bu röportajı gerçekleştirdiğimiz dönemde, (Nisan ayının sonu) Trakya bölgesinde ayçiçeği ekimi yapılıyordu. Mevsimin bu sene yağışlı geçtiğini dile getiren Ayçin, ekimi yapmak için kısa bir süreleri olduğunu ve bu süre içerisinde yaklaşık 600 dekar araziye ayçiçeği ekimi yapmak için çalıştıklarını belirtti.

Farklı traktör parkı
Kullandığı mekanizasyonu, yapacağı işe ve traktöre göre seçtiğini ifade eden Akçin, Massey Ferguson ' un 3 farklı traktörünü kullanıyor. Massey Ferguson 285, 3095 ve 5455 modellerini kullanan Akçin, yapacağı işin büyüklüğüne göre traktör kullandığını sözlerine ekledi. Massey Ferguson ' un babasının hatta dedesinin döneminden beri ailesi tarafından kullanıldığını söyleyen Akçin, 'Tarımda yeni nesil babasından ve dedesinden gördüğünü geliştirerek devam ettirmeli ve yeni uygulamalara açık olmalı' dedi. Bu nedenle eskiden tek olan traktör sayısını şimdilerde üçe çıkardığını belirten Ayçin, zamanla bu sayının artış göstereceğini de sözlerine ekledi. Traktör ve mekanizasyon seçiminde servis ve yedek parçanın kendileri için belirleyici olduğunu dile getiren Akçin, Massey Ferguson ve Agco ' nun bölgede oldukça yaygın ve güçlü bir servis ağına sahip olduğunu kaydetti.