yazıklar olsun böyle işe...

öncelıkle herkese merhabalar abilerim arkadaşlarım yaklaşık olarak 1 haftadır kiraz topluyorum 60 kadar 8-15 yaş arasında kiraz agacımız var gundelik işçi malıyetım 30 lira kirazın kilosu 80.krş ile 1200 arası gündelikçi işçi tutsam bir işçinin bana malıyeti 40 lira bu sene 700 tl llık ilaç gubre vs. kullandım mazot tu budamaydı bunlar hariç ve ne yazıkkı kırazım dalında kalmak uzere yazıklar olsun böle adalete...akşama kadar 150-180 kg kiraz topluoruz kazandıgımız para 120 tl bu ne karın agrısı bu ne lahana tursusudur anlamadım gitti meyveciliği bitirenlere yazıklar olsun...bizden 1 tl ye alınan kiraz istanbulda 8 tl ye satılıyormuş..ihracat kapalı deyip pıyasa malına alıyoruz dıyen tuccar meğer bizim malı ıhracata satıp bızım uzerımızden para kazanıyormuş...ne dıyeyım herseye ragmen ALLAH BEREKET VERSIN BUNADA ŞÜKÜR...HAKKIMIZI YIYENLERE İSE HARAM ZIKKIM OLSUN...

Ynt: yazıklar olsun böyle işe...

genelde çiftçinin durumu bu tuccarlar sırtımızdan para kazanıyor kazandıranların allah belalarını versin. ha hiç kazanmasınlarda demiyoz herkez hakkını kazansın.

arkadaşlar bu yer yerde böyledir. çiftçi bir sezon boyunca üretir kazancı aracıların kazancının yanında çay parası kalır. çözüm ise birlik olup yardımlaşarak aracıyı devreden çıkarmak üretici ile tüketicinin buluşacağı bir sistem (kooperatif gibi) kurmak üretici 85 kr. dan satıyor tüketici 4 - 8 arasında alıyor. bu sadece kraz için değil tüm tarım ürünlerinde bu geçerli örneğin buğdayda köylü birleşip direk un fabrikasına verecek mahsulunu tüccarı aradan çıkarmak gerekli arkadaşlar.

ne yazık ki genel tablo bu. emeğimizin karşılığını hiç bir zaman tam manasıyla alamıyoruz. çiftçiliğin her alanın da bu şekilde. süt satarsın aynı et satarsın aynı. bağından bahçende satarsın tarlandan satarsın aynı sonuçta çiftçi bu döngünün en altında kalıyor dolayısıyla çiftçiden ne kadar ucuza mal alına bilirse kar o kadar çok olacaktır. diğer üyelerinde de dediği gibi çiftçiler aracıları aradan çıkartıp direkt kendileri satışı gerçekleştirebilmeliler. bunun içinde organize çalışmalar yapılmalı. böyle devam ettiği sürece bu ve bu gibi başlıkları görmeye devam edeceğiz. maalesef
bol bereketli yıllar

Valla ne desek boş şimdi acın zararın büyük. Ama durum böyle abicim malesef. Süt olsun, buğday olsun, meyva olsun kat kat para kazanılarak kullanıcıya sunuluyor hemde üretim maliyetinin kat kat yukarısında. Bi litre süt 2.5 Tl olan markalar var biz süt veriyoruz paramız 3-4 ay geriden geliyor haziranda aldığın para aslında martın oluyor paranı faizlendirip katlandırıyorlar. Ayrıca sütü 450 kuruştan bile aldıkları zamanlar oluyor. Köylü halk ne yapsın para çoksa seviniyor az ise şükrediyor kimse pazarlığa oturmuyor.

unforgiven023 link=topic=66538.msg755231#msg755231 date=1372313997' Alıntı:
bu adeletsiz düzen nasıl değişecek bilmiyorum... ama şunu biliyorum çiftçinin sırtından pra kazanan o aracıların yatacak yeri yok... üreten emek harcayan insanlar hep eziliyor...

Aynen öyle olacak Allah büyüktür.

Çareyi dışarda aramak zaten çaresizliğin göstergesidir!

Köyün delisi gibi derim ki;

Gelin 'TRAKKULÜP KOOPERATİFİNİ-GÜÇ BİRLİĞİNİ' kuralım. Senelik 100 tl vs... aidatımızı yatıralım...

Adil-hakça 3-5 temsilci secelim.

*Önce bi avukatla anlaşıp, garanti-servis vs haksızlıklara karşı hak arayalım

*Medyada tarımı-mekanizasyonu dile getirelim

*Bakanlığa-yetkililere heyet gönderip derdimizi ilk elden anlatalım

*Ortak-toplu makina alımıyla kafadan-toptan ucuz traktör-makina alalım

*Üreticilere özel sipariş, dizayn ve tasarımlar için talepte bulunalım

*Ülkede olmayan alangirli makinaların temsilciliğini bile alabiliriz zamanla

* devamı...

Tek taşla duvar olmaz...vesselam.

UÖZKAN.77 link=topic=66538.msg755235#msg755235 date=1372320084' Alıntı:

Gelin 'TRAKKULÜP KOOPERATİFİNİ-GÜÇ BİRLİĞİNİ' kuralım. Senelik 100 tl vs... aidatımızı yatıralım...

* devamı...

Böyle bir birleşmenin her zaman destekçisi, savunucusu ve hizmetcisi olabilirim. Mesela bir marka ile anlaşıp, elimizdeki 2. el traktörleri elden çıkarmak suretiyle sıfır traktörleri çok daha ucuza alabiliriz. 1 traktör almak başka, 100 traktör almak başka birşey sonuçta. Abi senden isteğim bu konuyu ayrı bir başlık altında açarmısın ? Şuan yaşım gereği benim açmam pek doğru olmaz. En azından fikir alışverişi yaparız.

UÖZKAN.77 link=topic=66538.msg755235#msg755235 date=1372320084' Alıntı:

* devamı...

MALATYA ' dan ben varım bu fikre. Ancak cidden çalışacak bir sistem kurulmalı. Neden olmasın? Bir çok örneği vardır eminim farklı alanlarda.
ABD ' de silah lobisi bile var yasaları etkiliyor. Adamların tek ortak noktası silah sevmeleri. Biz neden yapmayalım? Neden başarmayalm.