konyada hayvancılık yapılır mı

Ynt: konyada hayvancılık yapılır mı

Konyada değil marsta da hayvancılık yapılır da bu aralar hayvancılık kan kaybediyor... 100 liralık hayvana 100 liralık yem yedirip 1 yıl boyunca bakan vatandaş gidip 100 liraya satamıyor aynı elindeki hayvanı, durum o kadar kötü...

Dışardan et-canlı hayvan- kurbanlık geldiği sürece hayvancılığa yatırım yapılacak gibi değil, gene de sorun araştırın...

çiftci32 link=topic=66596.msg755662#msg755662 date=1372593953' Alıntı:
Konyada hayvancılık yapılanabilir mi cevremdeki arkadaşlar orda en iyi tarım ile ugraşabilirsin diyorlar

Tarımı orda çok iyi şekilde yapabilirsin ancak meradan yararlanabilirsen senin için çok faydalı olur.

Bir kere şu tip zihniyetler ' den vazgeçelim . Hayvancılık heryerde yapılır, yapılmaz diye bişey yok ortamda.
Hayvancılığı yapmak tamamen senin elinde olan bişeydir . hayvanı dışarı cıkarıp gezdırıp getirmek ben hayvancılık yapıyorum anlamına gelmez . Sen nasıl sofradan doymadan kalkmıyorsan, hayvanıda doymadan eve getırmedıgın sürece heryerde bu iş yürütülür .

çiftci32 link=topic=66596.msg755725#msg755725 date=1372624446' Alıntı:
yani benim demek istedigim şey meradan yararlanabilirmiyim

Orası köyden köye bile değişir. Elbetteki yararlanabilirsin. Ama dediğim gibi aynı ilçenin iki köyünde mera olarak çok farklı sonuçlar olabilir. Mesela bizim bağ bahçe ile uğraşan bölgemiz İnebolu ' da en fazla 1-2 inek yapılırken, bizim gibi buğday tarımı yapan ve dağları, bayırları ve çayırları, dereleri gibi arazileri bol olan yerlerde, hele ki köyden kente göçü de hesaba katarsak aile başına düşen mera artacağı için bizim bölgemizde 100 baş hayvan güdebilirsin çoban sıkıntın yoksa ve ya kendin güdüyorsan. Eğerki aile işletmesi gibi yaparsan sonuç daha iyi olur. Yetiştirdiğin ve beslediğin hayvanların sayısı artar.