Tümosan 8075 PULLUK YARDIM

Selam arkadaşlarım kardeşlerim abilerim. Tümosan 8075 traktör aldık fakat pulluk seçimi konusunda kararsızız. bu yüzden sizlerin bilgileri ve tecrübeleri ile bir karar vermek istiyorum. bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: Tümosan 8075 PULLUK YARDIM

bizim burada 5 li 11 inçten 14 inçe kadar kullanan var toprak yapınıza göre değişir
yani sen bana arkadaşını söyle ben senin kim olduğunu söyleyeyim cevrendeki 85 hp traktörler ne çekiyosa 8075 te onu rahat çeker

bizim ilçede 75 hp traktör yok genelde 65 hp kadar traktör var bir elin parmağını geçmeyecek 80-100 hp traktörlerde 12 numara 5 li kullanıyorlar. arazimiz düz bazı bölgeler sert bazı yerler normal toprak yapısına sahip

Bence maks. 4/14 kullanmalısın daha üstü hem traktörü hem seni yorar. hatta 4/12 tam ideal olur bence. 8/9 no pulluk küçük değilmi toprağı ne kadar devirirki kendi 3/9 no pulluğumuzdan biliyorum.

bende 7065 tümosan var tek çeker 4 lü 10 numara aldım bin pişmanım 12 numara almadığıma düz 1 le bayır aşağı bayır yukarı farketmiyo dayımda 60-56 var 3 lü 11 no ile yetişemiyo bence 4 14 ideal ünlü alırsan tam otomatiğini tavsiye ederim

arazi yapımız eğimli ve sert toprak

bugün traktöre 12 numara 5li pulluk taktım ve anız sürdüm toprakta çok hafif bir tav vardı ve ayrıklı bir tarlaydı. takviye 2 de 3. viteste rahat sürülüyor. fakat bu pulluk traktöre biraz fazla geldi gibime geliyor. motor henüz 20 saatte ve dekara 2litre mazot yaktım. bu durumda emre ağan arkadaşın dediği gibi 4 lü 12 numara pulluk ideal gözüküyor. yarın 5 li 10 numara pulluk deneyeceğim yine ayrıklı bir tarlada. deneyimlerimi buradan paylaşırım.

Nobran link=topic=66616.msg756138#msg756138 date=1372799993' Alıntı:
bugün traktöre 12 numara 5li pulluk taktım ve anız sürdüm toprakta çok hafif bir tav vardı ve ayrıklı bir tarlaydı. takviye 2 de 3. viteste rahat sürülüyor. fakat bu pulluk traktöre biraz fazla geldi gibime geliyor. motor henüz 20 saatte ve dekara 2litre mazot yaktım. bu durumda emre ağan arkadaşın dediği gibi 4 lü 12 numara pulluk ideal gözüküyor. yarın 5 li 10 numara pulluk deneyeceğim yine ayrıklı bir tarlada. deneyimlerimi buradan paylaşırım.
Takviye 2-3 süreceğine 12 Numara 4 ' lü pulluk ile düz 1 gidersin baş aşağı baş yukarı en dik yerde takviye 3 düşersin varsa takviye 4.

pulluk önerileri yörelere göre değişir. bizim burda en fazla çekeceği 3 lü 14 veya en güzel tavda 4 lü 12 dir. ki lü 12 de zaman zaman zorlayabilir.
sizin yörenin oralardan arkadaşların önerileri daha sağlıklı olur senin için ;)