saanen keçi işine girmeyi düşünüyoruz

saanen keçi işine girmeyi düşünüyoruz

s.a arkadaşlar sakız koyun işine girmeyi düşünüyorduk ama adaptasyon yeteneğinin düşük olduğundan verimide düşürüyor buralar soğuk oluyor izmir gibi değil sonradan saanen keçiler cazip geldi süt verimi yüksek adaptasyon verimi yüksek sizce bu iş kar yapar mı arkadaşlar

Ynt: saanen keçi işine girmeyi düşünüyoruz

Bence kar yapar ama yanlış anlama herkes yapamaz. Kastamonuda bir adam dağı kiralamış devletten dağda koyun keçi besliyormuş çobanlık parası alıyormuş. Başka biriside 5 yıl 0 faiz kredi ile saanen almış ama tam ne kadar aldı ne kadar tuttu bilmiyorum. Bu dağdaki adama vermiş bakması için. Sanırım 3. yıl bittiğinde adam krediyi bitirmiş sürüde çoğalmış. Ben bunu kulaktan duydum ama gerçek bir olay. Aslında bende çok düşündüm bu işi fakat kış bakımı ve bölgemizde kurt çok 10-15 senedir keçi beslemiyoruz kayıplarım çok olur diye askıya aldım bu düşüncemi. Yoksa tam bizim bölgemize göre bir hayvan ve şuanki ot ve çalı bolluğunda rahat bi şekilde 6-7 sene yaz-kış besleme parasından kurtulmuş olurum.

sannen ırk olarak nazik bi hayvan ama şartlar güzel olduğu zaman yüksel verimlere ulaşabiliyor.. zahmetlerine katlanırım derseniz karşılığını alırsınız

Bizim yanımızda 1500 kadar keçi bakan bir işletme var baya başarılı oldu veteriner var başında müdür.
İşletmenin bir tarafı çalılık fundalık orman diğer tarafı tarım arazisi, sulu tarımda yapıyorlar bu yıl fiğ ektiler çok seneye yoncada ekecekler .
Yani böyle olunca oluyor hem doğadan hem fenni sistemden yararlanıyorlar. sütlerinide gelip işletmeden her zaman alıyor sütçü, yolu düzgün.
Kara keçi gibi devamlı salma değil ama,yanında ormanda olursa fena olmaz.Bizde baktık bir ara 50,60 kadar .Ben koyunu tercih ederim ,saanen keçi çok nazik hayvan bakımı zor, aynı yüksek verimli holstein inek gibi.