Hasat, samanın ateşini düşürdü
02 Temmuz 2013 Salı 13:11

KONYA - Konya Ovası ' nda bereketli başlayan hasat, çiftçiyi olduğu gibi, samanın ucuzlamasını bekleyen besiciyi de sevindirdi.

Geçtiğimiz yıl yağışın az düşmesi hububat üretimini olumsuz etkilerken, besiciler için de saman sıkıntısına neden olmuştu. Bakanlık, sorunun giderilmesi için saman ithalatını serbest bırakmıştı.

Bu yıl ise Konya Ovası ' nda metrekareye düşen yağış geçtiğimiz yılların üzerinde olunca, hem hububat üretimi arttı hem de samanın ateşi düştü.

Samanın fiyatı 21 kuruşa geriledi
Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ovada hububat hasadının halen devam ettiğini söyledi. Konya Ovası ' na düşen yağışların rekolteye yansıdığını belirten Karabulut, 'Bu yıl hububatta rekolte gayet iyi. Aldığımız haberler, bu yıl saman hasadının yeterli seviyelerde olduğunu gösteriyor. Senenin yağışlı geçmesi hububat üretiminde çiftçinin yüzünü güldürdüğü gibi besiciyi de mutlu etti. Samanın fiyatı şu an 21 kuruşa kadar düştü. Bu yıl saman ithalatı olmaz' dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Hepokur ise bu yıl ülke genelinde saman sıkıntısının yaşanmayacağını vurguladı.

Hububattaki rekoltede de yüzde 5-10 oranında artış beklediklerini anlatan Hepokur, 'Tüm bölgeler kendi saman ihtiyacını karşılayacak durumdadır. Saman ithalatı olmayacağı gibi herhangi bir stoklama durumu da beklemiyoruz. Hasadın başlamasıyla fiyatlar, en alt seviye geriledi. Daha da düşeceğini sanmıyorum' diye konuştu.

Geçen yaz sonundan itibaren saman fiyatları 15-20 kuruş seviyesinden aşırı şekilde yükselerek 80 kuruşa kadar çıkmış; Bakanlık bunun üzerine samana ithalat izni verilmişti.