fendt 412 vario asılması !

Ynt: fendt 412 vario asılması !

atilla link=topic=7543.msg79760#msg79760 date=1222617652' Alıntı:
gözümüzle gördük , bu kadarını bende beklemiyordum...hemde standart traktör...

sevgili arkadaşlar;

video ' yu ve yorumları izledim, şu sonuca vardım..
burada bir başarı sözkonusu.başarı o ağır yükü varış noktasına taşımak.bu işide bu makina yapabildi sanıyorum.aslolan burada fendt ' in veya bir başka makinanın olması değil.bu başarının asıl nedeni VARİO dur.bu yarışmalarda çekilen yük makinaların çekme kapasitesinin üzerinde bir yük değil.ancak dinamik bir yüktür.çekme hareketiyle beraber çekilen yükün traktöre doğru kaydırılması esnasında makina üzerindeki çekme yükünü artırmakta.eğer transmisyon artan yük karşısında ona paralel olarak hızını azaltabilirse traktörün motoruna bindirilen yük azaltılır.dolayısı ile motorun momenti düşmez.ayni işi daha yüksek hızlarda yapabilmek için daha fazla güce ihtiyaç vardır.motorun gücünü değiştiremediğinize göre,hızını değiştirmek gerekli.yani traktöre binen yük arttıkça hızını azaltarak bu yükü yenebilirsiniz.. bazı cvt transmisyonlarda tarla ve yol konumu var deniliyor,hatta ben bazılarında auto modunuda gördüm.yani üç konumda faydalanabiliyoruz.ama bunların hepsibir yazılım doğrultusunda gerçekleşmekte.bu şartlar altında çalışan traktörün üzerine binen yüke karşı gösterdiği reaksiyon süresinde transmisyonun motora binen yükü azltması esnasında binen yük arttığı için motor bu yük altında yorulup güç kaybetmekte.eğer bu düşüş maksimum tork değerinin altına düşerse, güç hızla azalır yükte aynı oranda artmaya devam ederse motorun stop etmemesini önlemek biraz zor olur.
şimdi FENDT ' İ ve VARİO ' yu iyi bilen kardeşlerim yine kızabilirler.canım oda cvt buda cvt.(arada ne fark var yani?)işte olayın püf noktası burada.VARİO ' nun cvt den ayrılan tarafı budur.
vario transmisyonlarda motora binen yükün oranını ayarlayabilirsin.bu özelliktirki traktörün motorunu bayıltmadan iş yapabilmesini sağlatır.bayılmayan motorun devri düşmez.devri düşmeyen motorun momenti düşmez.momenti düşmeyen motor yüke karşı gücünü düşürmez.değişen ve düşen birtek hızdır.hız düşümünüde motora binen yüke göre anında kontrol edebilirseniz karınca hızıyla bile olsa o yükü çekmeye devam edebilirsiniz.ancak hareket sonlanmış,kütle hız kaybetmiş,durmuşşa onu tekrar ivmelendirmek,ona hız kazandırmak için gerekli olan güç elinizdeki mevcut güçten çok daha fazladır.dolayısı ile tipi modeli ne olursa olsun aynı işi yapan bir makineyle VARİO şanzımanlı bir makine arasında bu fark her zaman olacaktır.
FENDT ' İ FENDT KILAN en önemli özelliklerden biri KAYMA SINIR ANHTARI diğeride TURBOCLUTCH tır.bu iki özelliği şanzımanına koyan imalatçı firmalar ancak ozaman FENDT ' in teknolojisine ermiş olacaklar.tabii fendt ' in mühendisleride aylak dururlarsa...
bilgi notu:vario bugün icad olmadı.1996 da üretildi 1997 den beri kullanılmakta..neden hala kopyalanamadı acaba.... bilmem olay hakkında açıklayıcı olabildimmi?.eğer VARİO hakkında anlatımlarımda bir eksiklik varsa ilim ve irfan sahibi arkadaşlarımdanda yorum bekliyorum
selam ve sevgilerimle....

saygı değer ferruh abim statik sürtünme ve dinamik sürtünme arasındaki farkın vario ile motora ne şekilde iletildiğini anlatmışınız ve vario hakkındaki sayısız yazılarınızın en anlamlısı ve an açıklayıcısı olmuş .

FERRUH ABI SUPER TESPIT 412 NIN ASILICI YANINI KOYDE SUREKLI HAYRETLER ICINDE IZLIYORUM bence 412 413 ve 415 en ıdeal makınalar BU SENE bızım koyde 4 romuk ekın ceken tek traktor 415 varıo ydu 6920de var ama 415 kadar asılıcı bı makına degıl
aslında bu asılma ııs en ıyı lazer tesvıyesınde bellı olur kurek kazıya gecınce artık kademe kadememı yıoksa varıo varıomu =)))))

FERRUH USTAM öncelikle saydılar selamlar ve bilgi ışığınızla aydınlattığınız için sonsuz teşekkürler konu artık herkez tarafından teknik olarak aydınlanmış bulunmakta su gibi anlaşılmakta bir FENDT sahibi ve doktoru olarak bulabileceğimiz en sağlıklı ve en teknik bilgiyi sizin ve bu olaya baş koymuş değerli abilerimiz sayesinde bir noktaya vardık FENDT i anlamaya ve anlatmaya çalıştık fakat sizin kattığınız ilim irfanın yazıların değerini bilene şahsi fikrim altın değerindedir ( Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum ) ve ben bunun kıymetini bildiğim kanaatindeyim elinizden geldiğinincede bizleri aydınlatıp bazı şeylerin bizim nazarımızda mimarı olacağınız konusunda da arkadaşlarımla hemfikir olduğum düşüncesindeyim

SAYGILAR SELAMLAR SEVGİLER

salih link=topic=7543.msg79959#msg79959 date=1222650245' Alıntı:
FERRUH ABI SUPER TESPIT 412 NIN ASILICI YANINI KOYDE SUREKLI HAYRETLER ICINDE IZLIYORUM bence 412 413 ve 415 en ıdeal makınalar BU SENE bızım koyde 4 romuk ekın ceken tek traktor 415 varıo ydu 6920de var ama 415 kadar asılıcı bı makına degıl
aslında bu asılma ııs en ıyı lazer tesvıyesınde bellı olur kurek kazıya gecınce artık kademe kadememı yıoksa varıo varıomu =)))))

Salih yorumun bir 412 sahibi ve kullanıcısı olarak yaptığın ortada çoğu zaman bilmeden görmeden yazılan şeylerin kifayesiz olduğu kanaatindeyim en güzeli görüp yaşamak aradaki farkı yakalamak buarada görsel döküman foto ve videoylada destek olursan çok sevineceğiz

teşekkürler