Fikir almak istiyorum ?

Hayırlı günler Din kardeşlerim.

Bu forumu keşfedeli 1 ay olmuştur heralde öle tahmin ediyorum , Beni ilgi eden bölümü çiftçilik ve hayvancılık bölümlerindeki konulara şöyle bi göz attım ' da herkezin kendine göre sorunları , kazançları,yeni keşifleri , vesayre vesayre var.
Böle güzel insanları bir araya toplamaya vesile olan sayın site sahibine burdan teşekkürlerimi sunuyorum .

Fazla ' da uzatmadan konuyu açma sebebime gelelim .Ben 20 yaşında Meslek lisesi/Ahşap bölümü mezunu bir gençim. El işinde Çalışmayı düşünmüyorum .
hal böle olunca biryerden para bulmak gerekiyor. Agız tokluğuna çiiftçilik çiftçilik değildir benim düşüncem . Eğer çiftçilik yapıyosan, şehirdekinden bin kat daha iyi bir yaşam tarzın olmalı . yaşam tarzını biraz açaçak olursak eğer, Araban olmalı, dolabın ' dan etin eksik olmamalı, kıyafetın, vb bu gibi şeyler .
Ben şimdi nasıl bir yol harıtası çizmeliyim para kazanmak için mesela şöyle bir hesaplama ' da yapım ona göre yorumları alalım .

bir işçi 804 TL maaş alıyor diyelım (askerı ücret) hadi biz bunu 1000 TL yaptık yılda 12 bin TL eder .
Bir çiftçi bu 12 ' bin TL ' yi en az 15 ' e cıkarmak kaydıyla ve 15 ' in katlarını 17 20 23 24 25 vb gibi paralara nasıl ulaşabılır .

[size=10pt]Dip not:[/size] Tarla taban var . motor ' dan tut sayalara kadar herşey var . yılda 700 balye tepiliyor samanlıklara . buğday var mısır var .

herşey varda bunları nasıl işletirim o yok bende .Koyunmu yapmalıyım inekmı yapmalıyım .
Hayvancılık yapıyorum diyelım , bunun yanında seni hiç yormıyacak fazlada masrafı olmayan ve gelır ' e katkısı gözle görulur kadar olan bır yöntem varmıdır varsa nedir ?

Çoban tutmam şart hayvancılık yapıyorsam 100 ' den aşa koyuna coban tutarsan zarar edersın buda bı gerçek . bu işi nasıl halledıyosunuz siz ?Kendim gitsem peşlerine tüm gün orda geççek hayat öle geççek yani o zaman ben para kazansam ne kazanmasam ne :( haksızmıyım ?

bunları yaparken ruh ve beden sağlığımdan hiç birşey kaybetmek ıstemıyorum . yorulmadan para gelmez yorulmamak ıstemıyorum demıyorum yanlış almasılmasın . sadece harbiyeden uğraşmak var birde yavaş yavaş yaparakta olacak dava var . onu kastetmeye calısıyorum.

Sizde Koyunculukmu daha çok gelir getirip az götürür, yoksa İnek(tosun) mu daha cok getırıp az göturur ? burda şüpesiz koyun daha az götürürde yaz kış otladıgı ıcın ama , belki ' de ınek daha gelırlıdır . ???

ve birde bu tip işleri yaparken bazen kafanıda calıstırcan . tasarruf açısından . mesela sizin bana önerebılecegınız bişeyler varmı ? mesela su tasarufu acısından bır örnek verıyım hemen, 1 tanker su alcan dereden , evındekı musluktan alcagına gıdıp dereden alırsın daha tasaruflu olur . mazot yakacan gıderken ama %100 eminim böle yaparsan daha tasaruf etmıs olursun . bizim 2 tosun 80 lıtre su ıcıyo günde . 100 ' den aşa gelmez su bize her ay :D. bakma bizde tanker yokda bu fıkırlerımı uygulıyamıyorum . siz yapın yakınsa size dere .

Ynt: Fikir almak istiyorum ?

Elindeki uygun yerleri etrafını çevir, çit ile derim , bu sana vakit konusunda yararlı olur istediğin zaman çıkarıp gezdirir istediğin zaman çitin içine bırakırsın koyun yada sığırları.
Çiti kendin yapabilirsin 4 lük köşebent 1,5 metrelik 3-4 metre ara ile 30, 40 cm si toprağa balyoz ile çakılır,20 cm ara ilede üzerine 4 sıra dikenli tel koyunda geçemez inekte.(kazık çakma işi yazın kuruda olmaz)
Masrafı az getirisi de az iş koyun işi, inekçilik masrafı çok getirisi az, şu an koyun daha iyi getiri olarak.
Hayvancılığı seçersen çabuk pes etmek yok, kısa vadeli iş değil uzun vadeli iş şu an getirisi iyi değil ilerde ne olur Allah kerim.
Bizde şu an 60 kadar koyun 15 ,20 inek 15 kadar dana düve, birazda kuru tarım var hayvanlara yemlik bir şeyler ekiyorum
Koyunlara babam , ineklere ve kuru tarıma ben bakıyorum, 100 dönüm kadar çit çevrili yerimiz var bu bize vakit konusunda yardımcı , babam beş vakit namazını camide kılar altında eski lpg, li bir araba gider delir koyunlara.Çoban yok koyunlarda ve ineklerde.
Mekanda su önemli kendi suyun olacak derin kuyu yada normal kuyu yada doğal kaynak, dere.
Elektirikte önemli , olmalı derim,gerisi mal sahibinin becerisine kalmış .
Hazır çiftliği yiyip bitirenlerde olur , sıfırdan çiftlik kurup çok başarılı olanlarda .
Allah herkesin yardımcısı olsun.

ismail_17 link=topic=66700.msg756716#msg756716 date=1373110741' Alıntı:
Elindeki uygun yerleri etrafını çevir, çit ile derim , bu sana vakit konusunda yararlı olur istediğin zaman çıkarıp gezdirir istediğin zaman çitin içine bırakırsın koyun yada sığırları.
Çiti kendin yapabilirsin 4 lük köşebent 1,5 metrelik 3-4 metre ara ile 30, 40 cm si toprağa balyoz ile çakılır,20 cm ara ilede üzerine 4 sıra dikenli tel koyunda geçemez inekte.(kazık çakma işi yazın kuruda olmaz)
Masrafı az getirisi de az iş koyun işi, inekçilik masrafı çok getirisi az, şu an koyun daha iyi getiri olarak.
Hayvancılığı seçersen çabuk pes etmek yok, kısa vadeli iş değil uzun vadeli iş şu an getirisi iyi değil ilerde ne olur Allah kerim.
Bizde şu an 60 kadar koyun 15 ,20 inek 15 kadar dana düve, birazda kuru tarım var hayvanlara yemlik bir şeyler ekiyorum
Koyunlara babam , ineklere ve kuru tarıma ben bakıyorum, 100 dönüm kadar çit çevrili yerimiz var bu bize vakit konusunda yardımcı , babam beş vakit namazını camide kılar altında eski lpg, li bir araba gider delir koyunlara.Çoban yok koyunlarda ve ineklerde.
Mekanda su önemli kendi suyun olacak derin kuyu yada normal kuyu yada doğal kaynak, dere.
Elektirikte önemli , olmalı derim,gerisi mal sahibinin becerisine kalmış .
Hazır çiftliği yiyip bitirenlerde olur , sıfırdan çiftlik kurup çok başarılı olanlarda .
Allah herkesin yardımcısı olsun.

yorumun için çok teşekkürler abi . Peki sormak istediğim bazı ayrıntılar var .

100 dönüm yer 60 koyun için yazı kışı cıkarırmı ? sabah kalk gıt kapat bırdaha akşam ezanında al yani 12 ay böle orda ot kalıyomu ?

60 Koyun 30 büyük baş size nasıl bır para bırakıyor ? (Bunu özeldende yazabılırsınız benım ıcın çok önemli )

bizim dere yanında 10 dönüm tarla var . oraya bı motor taktırarak suyu alabılırız ancak sıkıntı elektrik . 10 dönüm yeri sulamak için elektrik bize kaç gelır ortalama bı para yazabılırmısın bılıyosan eğer ?

dereden su almak ' ta paraylamı ?

Bu hayvancılık yıllık iş yanı yılda 2 defa para getirir . bir kuzuları kestirince , 2 kurbanda . biz kuzuları kestırene kadar ne yıyecegız ? :D asıl mesele bu ek gelir şart onu nasıl sağlıyabılırız .

şimdiden teşekkürler.

Cll_ford link=topic=66700.msg756723#msg756723 date=1373116094' Alıntı:
saanen keçi işinde para var 3 litreye yakın süt veriyorlar bizim burda keçi peynirinin kilosu 15 lira karlı iş bizde başlamayı düşünüyoruz bu işe

keçi sağmak koyun sağmak çok heybetli iş din kardeşim . para vardır elbet ama benım gıbı tek tabanca olan bırı için imkansız bır iş . fikirin için teşekkürler.