Bu çiftçiliği kim yapacak?

Arkadaşlar bir çiftçi olarak çok ciddi bir sorun gözlemledim.Yaşadığım bölgede ve çevre bölgelerde çiftçiliği sadece yaşlı insanlar yapıyor.Gençler ise büyük şehirlerde çalışmaktalar ve çiftçilikten bihaberler.Benim endişem bu yaşlı insanlardan sonra çiftçiliği sürdürecek yeni nesil yetişmemekte.Bu gidişle geniş çaplı çiftbozanlar yaşanacak.Tarım sektöründe çalışacak yeni nesil yetişmemekte.Devlet bu çiftçiyi neden bu kadar eziyor?Bu ülke ziraatini kim yapacak?Devletin bu gidişattan niye haberi yok?

Ynt: Bu çiftçiliği kim yapacak?

biz kaybolmuyoruz borc batagının icinde var oluyoruyz :) yaşımda 32 benim bulundugum cevrede paranın dibibe vuran genc cifci var şu aralara günlük 50 bin tl ciro yapıyor

Bizde de aynı sorun çevreme baktığımda 100 tane çiftçi ailenin 5 tanesinde 25-30 yaş altı yeni nesil çiftçi var.
Kim yapacak dersek, büyük çiftçi şirketlerin bazıları bu işi çok daha güzel yapıyor ,sulu tarımıda , kuru tarımıda ,hayvancılığıda.
Bence sorunun tümü devlet, hükümet,kaynaklı değil biraz bizle alakalı ,artık kimse beğenmiyor bizim işi kimse önemsemiyor,kız bile vermiyorlar çiftçiye hayvancıya, herkes doktor, mühendis, öğretmen , arıyor.

seredes link=topic=66707.msg756763#msg756763 date=1373142042' Alıntı:
Arkadaşlar bir çiftçi olarak çok ciddi bir sorun gözlemledim.Yaşadığım bölgede ve çevre bölgelerde çiftçiliği sadece yaşlı insanlar yapıyor.Gençler ise büyük şehirlerde çalışmaktalar ve çiftçilikten bihaberler.Benim endişem bu yaşlı insanlardan sonra çiftçiliği sürdürecek yeni nesil yetişmemekte.Bu gidişle geniş çaplı çiftbozanlar yaşanacak.Tarım sektöründe çalışacak yeni nesil yetişmemekte.Devlet bu çiftçiyi neden bu kadar eziyor?Bu ülke ziraatini kim yapacak?Devletin bu gidişattan niye haberi yok?

merak etme abi , yaşlılar başımızdan gittikten sonra çiftliklere muhtaç olcaz . onlarda yetiştiremıyecekler tüm Türkiye ' ye . bu sefer ne olcak mal para edecek sebze para edecek . şehirdeki beynamaz ' da gelecek dedesınden kalma tarlalarda bişeyler yapmaya başlıyacak . tabi bu hızlı yayılacak . olan gene sürekli yapmaya calısan bıze olcak tam para edecek bu sene malımız derken bı bakacagızki et 15 TL :D :D

Asıl mesele çiftçiliğin kaybolması değil, asıl mesele hızlı bır şekılde modern tarımcılıga geçilmesi .
Benım dedemler anlatıyo, eskıden kasa dolusu mısırlar alırlarmıs ne avrupa var ne toprak alti. Şimdi bu dış ülke icatlarını atıyoruz topragımıza bişeyde alamıyoruz giden gene paralarımız oluyor.
Neymiş efendım ince saman daha yararlıymıs neymiş küspe daha ıyımıs . biraksınlar Allah aşkına sen ek tarlana buğdayı mısırı bunları azar azar vermek şartıyla karıstır karısık ver al sana has doğal yem .
bölede yapanın tosunu 200 kilo . ölede yapanın tosunu 200 kilo . bi cuval yem 50 TL 10 dönum yerı sürmek 50 TL (Motorumuz ferguson 135 :D ama cok az yakıyo dinime ımanıma kral motor ). tohumda bırakıyosun saten geçen seneden . Allah yardım eder yağmurda yağarsa tamam işte gene 1 senelık mısır buğday cıkar . gidip 50 TL cuvala vermektense .

bende bir genç olarak diğer okumakta olan gençlere söylüyorum valla en iyisi veterinerlik hem çiftçilik yapıyosun hemde bi mesleğin var bizim burda bir abi var 25 yaşında adamda 2 tane caddy bira tanede 4x4 var markasını bilmiyorum ama en az 100 milyarlık araba adam kendi işletmesini kurmuş ayrıca diğer çiftcilerede çalışıyor adam buranın yani bu kırdan biri olduğu için ineklerin bakması için hep onu çağırıyor adam geliyo bi aşı yapıyo tak 100 lira bi geldiğinde 5-6 tane aşı yapıp gidiyo tak 600 lira yaktığı mazot 20 lira aldığı aşıda 300 lira olsa 300 lira cepte bende inşallah ileride veteriner olmak istiyorum hayırlısı

Ben şuan işletme okuyorum ve okul bitince hayvancılığa gireceğim nasipse... Yakında bir tanıdığın çiftliğine gidip bir nevi staj göreceğim :D.