Buğdaydan Edilen Zarar

200 dekar araziye ekili olan Çeşit-1252 Makarnalık buğdayımızı bugün biçtirdik, koca tarladan yaklaşık 70 ton buğday çıktı ve bembeyazdı buğday, tüccardı bulgur fabrikasıydı derken kilosunu 65 kuruştan sattık.Altı üstü 45bin tl para kaldı elimize.
İki ortaklı tarla adam başı 22,5bin para düşüyor ortalama.

10bin tohum gübre masrafı oldu,
8 bin sulama masrafı oldu,
3 bin kadar tarla hazırlama masrafı,
Biçer parası da ödeyecez daha bi çok masrafı var.
Bin tl kadar da ot ilacı filan derken başka masraflarda oldu aşağı yukarı attığımızı aldık veya alamadık, kaç aydır emek çekiyoruz.
Nasıl verim alınır bilemiyorum Allah vermeyince olmuyor.

Ynt: Buğdaydan Edilen Zarar

gerçekten arpa yılıymış yada tanelik mısır sulama imkanımız mevcuttu ama buğday ektik işte.Allah hayırlısını versin ne diyeyim nasip bu kadarmış

TT 55 link=topic=66721.msg756874#msg756874 date=1373221386' Alıntı:
bu yıl arpa ekenler mutlu oldu. yerin kıraç ve sulanmıyorsa sıralı arpa ve tritikale tavsiye ederim. yemlikler 60 krçdan aşağı düşmüyor.
Bizde de arpa şu an 60 krş. Ama kıraç yerlerde arpa mı ve buğday mı daha vergili konusunda, bizde kesinlikle buğday daha iyi oldu, bu yıl kış aşırı yağış bahar kurak geçti , arpalar hiç dayanamadı kışın yağışına ,baharın kuraklığına. çoğunu ota biçtim arpaların kalan 140 dönüm yerde 13 ton arpa verdi.,
Tritikale ekmedim ama ekenler kıraçta arpaya göre daha memnun ,tritikale nin biçimi biraz daha özel olduğu için kimse ekmiyor bizde , taneyi başaktan ayırmak zor oluyor, belki iklimdendir. Bunada şükür.

ismail_17 link=topic=66721.msg756951#msg756951 date=1373265283' Alıntı:
Bizde de arpa şu an 60 krş. Ama kıraç yerlerde arpa mı ve buğday mı daha vergili konusunda, bizde kesinlikle buğday daha iyi oldu, bu yıl kış aşırı yağış bahar kurak geçti , arpalar hiç dayanamadı kışın yağışına ,baharın kuraklığına. çoğunu ota biçtim arpaların kalan 140 dönüm yerde 13 ton arpa verdi.,
Tritikale ekmedim ama ekenler kıraçta arpaya göre daha memnun ,tritikale nin biçimi biraz daha özel olduğu için kimse ekmiyor bizde , taneyi başaktan ayırmak zor oluyor, belki iklimdendir. Bunada şükür.
Kıraç yerlere uygun bir buğday tohumu lazım bizlere , Kate-A nın yerine , önceden bu yerlerde Kate-A fena değildi.

umutmalkoc link=topic=66721.msg756953#msg756953 date=1373266231' Alıntı:
bizim burada kumlara kristina ekiliyor genelde denedinizmi daha önce bilmiyorum
Eyvallah Umut , TMO bunu alıyor mu? Alıyorsa hangi sınıfta kabul ediyor acaba? Bu sene verimleri nasıldı acaba?

nailyetek link=topic=66721.msg756954#msg756954 date=1373268189' Alıntı:
Demir 2000 deneyebilirsiniz.
Eyvallah abicim , TMO bunu alıyor mu? Alıyorsa hangi sınıfta kabul ediyor acaba?

ufukk link=topic=66721.msg756955#msg756955 date=1373268609' Alıntı:
Eyvallah Umut , TMO bunu alıyor mu? Alıyorsa hangi sınıfta kabul ediyor acaba? Bu sene verimleri nasıldı acaba?
Eyvallah abicim , TMO bunu alıyor mu? Alıyorsa hangi sınıfta kabul ediyor acaba?
TMO alıyor Tekirdağ ile aynı fiyattan gidiyor.be Tekirdağları en düşük 705ten verdim.kumlarda verimleride iyi geliyor

Zarar büyük ama buna da şükür. Bizim bölgede en büyük sıkıntı bilgisizlik. Gübre atım zamanı ekin ekim zamanı hep kafaya göre ve deneme yanılma yolu ile bulunuyor. Bulunana kadar araştırma yapılıp ekilse zarar daha az olur.

İklim işide kader kısmet işi değil mi biraz? Erkenci bir tohum ekersin , gider erkenden başak çıkarır , bahar yağışları ve serin rüzgarlara denk gelir , verim iyi olur. Geççi bir tohum ekersin , bahar yağışları geç düşer , senin tohuma iyi gelir yani.
Bu sene yine Mayıs kuraklığı oldu , su tutma kapasitesi az olan , kumsal ve hafif topraklar , bahar rüzgarlarınında etkisi ile çok çabuk nemi kaybediyor , beton gibi oluyor , haliyle bitki strese giriyor verim düşüyor. Kepir ve diğer verimli toprak kolaylıkla nemini salmıyor , daha uzun süre kurağa dayanıyor bahar ayında , bizim öncelikli sıkıntımız bu bence.

Hayırlısı Olsun... Masraf Çok Bizim Buralarda, Özellikle Sulama Masrafı Ve Emeği... Bi De Kafa Kafaya Çıkınca Sulamaya Verdiğin Emeğe Acıyorsun...
Bu Yıl Gerçekten Arpa Yılıydı, Ben 700 Kg/Dekar Aldım...
Buğdayda İse Tohumu Değiştirmek Gerekiyor, Esperia, Quality, Odeska, Ahmetağa, Mirzabey...vs Güzel Ve Verimli Çeşitler...
Çeşit 1252 Ve Bezostaja Gibi Buğdayların Zamanı Geçti...

ufukk link=topic=66721.msg756956#msg756956 date=1373268852' Alıntı:
Nail abi,

http://www.tarlabitkileri.gov.tr/index.php?option=com_k2&view=item&id=29:demir-2000&Itemid=317&lang=tr
'Orta Anadolu ve Geçit bölgelerinin buğday tarımı yapılan taban alanlarına tavsiye edilmektedir.'
Bizim yerler kumsal , taban yerler için tavsiye etmiş bunu , nasıl verim olur acaba?
Kate A-1, Bezostia, Tosunbey gibi çeşitlerin verim yapmadığı yerlerde bile oluyor. Bizim buralar 1250-1300 rakım arası yağış bu sene iyi. Sizde nasıl olur bilemem, denmek en güzeli.