Güneş buğdaydan kârlı

Güneş buğdaydan kârlı

13.06.2013

Türkiye ' nin tahıl ambarı Konya ve Karaman ' daki buğday tarlaları, daha kârlı olduğu için güneş enerjisi panelleriyle kaplanıyor. Tarlasına güneş eken buğday ekenden 77 kat fazla kazanıyor
Türkiye ' de güneşten enerji üretimine yönelik talepte patlama yaşanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ' nun (EPDK) 10 Haziran ' da kabul etmeye başladığı üretim lisansı başvurularına gelen talep de bunu doğrular nitelikte. Kurula 3 günde toplam kurulu gücü 2 bin 900 megavata ulaşan 260 başvuru geldiği açıklandı. EPDK, yarın saat 18.00 ' e kadar yapılacak olanlarla birlikte bu yıl için yaklaşık 1.2 milyar lira tutarında başvuru bekliyor.

DARI YERİNE GÜNEŞ
Güneşten elde edilen enerji aynı zamanda sürdürülebilir özellik taşıyor. Yapılan analizler güneş enerjisine yapılan yatırımın tarımdan daha kârlı olduğunu gösteriyor. 20 dönümlük bir arazide 1 megavatlık güneş enerjisi üretildiğinde yatırımcının cebine bir yıl sonra maliyet payı çıkarıldığında net 334 bin TL kalıyor. Aynı alanda 1 yılda 12 bin kilogram buğday üreten bir çiftçi ise, ürününü devlete kilogram başına 720 kuruştan satarak net 4 bin 320 TL kazanıyor.

KARAMAN ÖNDE
Güneş enerji santrali (GES) kurulumu için en uygun olan bölgelerin Türkiye ' nin orta hattının altında kalan alanlar olduğu belirtiliyor. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, güneş ölçümlerinin özellikle Konya, Karaman, Kahramanmaraş ve Harran bölgelerinde yoğunlaştığına dikkat çekti. Erkan, bu yılın ' güneş yılı ' olacağını belirterek, 'Yatırımlar artacak. Türkiye ' nin iklim şartları güneş enerjisi için çok uygun. Güneş enerjisinden yılda 380 milyar kWh elektrik üretebilecek potansiyele sahibiz' dedi.

LİSANS TA İKİNCİ ETAP
EPDK, halen devam eden lisans başvurularında ilk etapta 600 megavatlık izin verecek. Ancak bunun bir başlangıç olduğunu söyleyen Erkan, ikinci etabın 6 ay sonra 1000 megavatla açılacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

KENDİ YAN SANAYİSİNİ DOĞURDU
Güneş enerjisindeki yatırım potansiyeli yan sanayideki yatırımcıları da harekete geçirdi. GES kurulumu için en önemli kalemlerden biri olan güneş paneli üretiminde artış başladı. Gaziantep ' te bu alana yatırım yapan Solarturk Enerji ' nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk, üretime kısa zaman önce başlamalarına rağmen Türkiye ' deki yatırımcılardan ciddi talep aldıklarını söyledi. Türkiye ' de 15 ay önce ofis açan Çin ' in en büyük güneş paneli üreticisi Yingli Solar da pazarda hedef büyüttü. Firmanın genel müdürü Uğur Kılıç, son 3 aydır taleplerin arttığını söyleyerek, lisans başvurusu yapan firmaların kendileriyle iletişime geçtiğini açıkladı.

1.5 MİLYON $ ' A KURULUYOR
Kamunun güneş enerjisi alım fiyatı, halen yürürlükte olan Yenilenebilir Enerji Kanunu (YEK) uyarınca 13 dolar sent. Ancak yüksek güneş alma seviyesi yatırımın geri dönüş süresini kısaltıyor ve yatırımları fizibıl kılıyor. Hakan Erkan, 1 megavatlık GES kurmanın maliyetinin 1.5 milyon dolar olduğunu açıkladı. GES kurulumu, diğer yeşil enerji kaynaklarına göre daha pahalı olmasına rağmen, son yıllarda dünyada panel fiyatları arz fazlası nedeniyle ucuzladı.

ALIM GARANTİSİ 13.3 DOLAR/SENT
Kamu alım garantisi: 13.3 dolar/sent
Yerli yatırım olursa alım garantisi: 19.5 dolar/sent
Alım garanti süresi: 10 yıl
Yatırımın geri dönüş süresi: 7-10 yıl
En fazla güneş alan bölgeler: G. Anadolu ve Akdeniz
GES kurmaya elverişli alan: 4 bin 600 km2
Yıllık ortalama güneşlenme süresi: 2.640 saat
Yıllık elektrik üretme potansiyeli: 380 milyar kWh

Ynt: Güneş buğdaydan kârlı

SEYİT link=topic=66728.msg756904#msg756904 date=1373226154' Alıntı:
tarlalara hep kurdular ufak deneme yapıyılarmış bölgemde var

Peki durum nedir bizi bilgilenirirmisiniz ?

Arkadaşlar ne dersiniz bu işe kamuya elektrik satılsa yeter bu teknoloji ne kadar çabuk ilerlerse o kadar karlı olur. Bence forum olarakta bu konunun üzerine düşmeliyiz.

Bence çiftçi için çok çok çok iyi bir haber. Aynı zamanda forum içinde. Forumda birlik olunursa bu sistemler ucuza mal edilebilir. Forum olarak ortak bir deneme sistemi kurulabilir. Önümüz açıktır arkadaşlar lütfen fikir alışverişi yapalım. Maliyet tek çiftçi için yüksek. 10 çiftçi içinde yüksek. Ama 100 çiftçi bu işe girebilir. Zaten mazottan gübreden yakınmıyormuyuz ? Hem tarımı daha rahat yaparız kazancımızla. ŞÜKÜRLER OLSUN BU GÜNLERİMİZE AMA DERT YANMIYORMUYUZ ?

biraz maliyetli geldi bana hesap yaptırdım 25 dk sulama ve fazla elektirigi şebekeye satış 90 bin tl buldu 10 fiskiylik su vercek bana 30 mt derinlik sadece şebekeye satış getiriside yatırımına bakıyor aylık 500 tl oluyor 1000 tl oluyor malzeme alımımna bakıyor bence biraz daha zaman lazım maliyet acısında

trakya bölgesinde daha böyle bir faliyet yok galiba yani çevremden gördüğüm kadarıyla tarlaya falan kurulmuş böyle bir sistem görmedim ama karlı bir yatırım ilk maliyeti fazla olmasa ben yaptırmayı düşünürdüm. Uzun süreli kredi yada destek falan vermiyorlar mı acaba?

Ben her zaman bu ve bu gibi haberlerde suna onem veriyorum ...

Bir urunun satilabirligi nedir?

Bugun ulkemizde en cok bugdaygil ekiminin baslica sebebi kesin satilacak olmasi ve fiyatinin asagi yukari belli olmasi,

Enerji uretimi tabiki faydasi ve kazanci tartisilmaz fakat,buyuk yatirim isteyen ve sonunun hicbir zaman belli olmamasi orta halli ureticiye sorun getirebilir.

Bugun enerji bir piyasa degil politikadir.Ancak devlet ile uretici arasinda uzun sureli sozlesmeli olarak uzun vadeli kontratlar halinde yapilmayacak bir is degil...