Kayseri'de Hububat ve Besi OSB projelerine hız verildi

Kayseri ' de Hububat ve Besi OSB projelerine hız verildi
09 Temmuz 2013 Salı 08:17
Son Güncelleme: 09:27

Kayseri Ticaret Borsası’nın araya seçimler girince askıya alınan Kayseri Hububat Merkezi ve Organize Besicilik Bölgesi projeleri yeniden gündemde.

KAYSERİ - Arsa tahsisi sonrası ortaya çıkan bazı pürüzlerle, oda seçimleri öncesi yaşanan belirsizlikler nedeniyle ‘askıya alındığı’ duyurulan Kayseri Hububat Merkezi ve Organize Besicilik Bölgesi projeleri yeniden gündeme taşındı. Oda seçimlerinde güven tazeleyerek Kayseri Ticaret Borsası’nda yeniden başkanlık koltuğuna oturan Şaban Ünlü; “ Borsa yönetimi olarak, tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesine katkı sağlayacak iki önemli proje geliştirmiştik. Bunlardan Kayseri Hububat Merkezi Projesi’ni hayata geçirmeye hazırlanıyorduk. Ne var ki, merkez için tahsisi yapılan arsada pürüz çıktı. Sonra araya oda seçimleri girdi. Gerek arsada çıkan sorun, gerekse seçim sürecinde yaşanan belirsizlikler, yönetim olarak bizi mütereddit davranmaya zorladı. Şimdi ise seçim öncesi belirsizlikleri kayboldu. Arsa sorununa çözüm aranıyor. Kısacası, söz konusu projeler için kolları yeniden sıvadık” dedi.

Şaban Ünlü, Kayseri’de üç ayrı yerde kurulması planlanan, tarıma dayalı hayvancılık ihtisas organize sanayi bölgeleri uygun alan bulunamadığı gerekçesiyle ilgili bakanlıklarca askıya alınınca, borsa olarak harekete geçtiklerini belirterek, 'Hem organize besicilik bölgesi, hem de hububat merkezi kurmaya karar verdik. Yerel imkanları da seferber ederek projeler hazırlattık. Hububat merkezi için yer tahsisi yapıldı. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) bu projeye maddi destek sağladı. Ne var ki, belediyece tahsisi yapılan 136 bin metrekarelik alanın bir bölümünden okul yeri çıktı. Bir bölümünde Erciyes Üniversitesi’nin yeri var. Bu kurumlarla henüz anlaşma sağlanamadı. Şimdi Kuzey Çevre Yolu kenarında yeni bir arsanın arayışı içindeyiz” diye konuştu.

Tarıma Dayalı İhtisas Hayvancılık OSB ' lerin ülke hayvancılığının gelişmesinde etkin rol oynama özelliğine sahip olduğunu, uygulamada geri adım atılmasına bir anlam veremediklerini dile getiren Ünlü, hayvancılık sektörünün ancak organize besicilik uygulamasının hayata geçirilmesiyle gelişebileceğine inandığını vurguladı.

Türkiye’nin 2’inci büyük et üretim merkeziyiz

Kayseri ' nin Türkiye’nin 2’nci büyük et üretim merkezi olduğunun altını çizen Ünlü, 'Kentte sadece sucuk ve pastırma üretimi için yılda ortalama 30 bin büyükbaş hayvan kesiliyor. Eskiden, Doğu Anadolu’dan pastırma ve sucuk yapımı için Kayseri’ye hayvan gelirdi. Şimdi Kayseri’den Doğu’daki illere et gidiyor. Kayseri’nin öncelikle organize olmuş bir besiciliğe ihtiyacı var. Biz borsa olarak organize besicilik bölgesini kurmakta kararlıyız. Bu konuda desteğe ihtiyacımız var. İlgili kişi ve kuruluşlardan destek bekliyoruz' dedi.

Kayseri ' nin aynı zamanda önde gelen bir ticaret merkezi de olduğunu belirten Ünlü şöyle devam etti: 'Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için sadece besiciliğin önünü açmak yetmiyor. Alışverişe canlılık getirecek, Kayseri’ye yakışır bir hububat alım-satım merkezi kurulması da gerekiyor. Kayseri’nin değişik kesimlerinde buğday, arpa, şeker pancarı, patates ve soğanın dışında önemli miktarda ayçiçeği ve kabak çekirdeği yetiştiriliyor. Bu topraklarda yetişen ayçiçeği Türkiye piyasalarında çerezlik yiyecek olarak ön planda yer alıyor. Oysa, çerezlik ayçiçeğine destek verilmiyor, buna karşılık kilo başına yağlık ayçiçeğine destek var. Kabak çekirdeğinde de kent önemli bir yere sahip. Develi ve Tomarza’da yetiştirilen kabak çekirdeği kuruyemiş piyasalarında baş köşede yer alıyor. 2012 yılında Türkiye genelinde üretilen yaklaşık 36 bin ton çerezlik kabak çekirdeğinin 3 ' te biri Kayseri’den karşılanmış. Hububat Merkezi Projesi gerçekleştiğinde, çiftçi malını hak ettiği değerden satacak, kayıt dışı önlenecek, tüccar da aradığı mahsulü bu pazarda rahatça bulabilecek' şeklinde konuştu.

Hububat merkezi için koopeeratif kuruldu

Büyükşehir Belediyesi ' nin hububat merkezi için pastırma imalathanelerinin bulunduğu Karpuzatan kesimi ile şeker fabrikası arasında kalan kesimde 136 bin metrekare arsa tahsis ettiğini aktaran Ünlü,' İleride 200 bin metrekareye çıkarılması düşünülen arsanın bir ucunda 30 bin metrekarelik okul yeri vardı. Belediye, MEB ' le anlaşarak okul arsası başka bir yere kaydırılacaktı, ama olmadı. Şimdi Kuzey Çevre Yolu ile Oymaağaç Köyü arasında kalan kesimde 200 bin metrekarelik yeni bir alanın tahsisi için çalışma yapılıyor. Kurulacak hububat merkezi 100 işletme yer alacak şekilde planlandı. Site buğday, arpa, bakliyat, kabak çekirdeği ve ayçiçeği işi ile uğraşanlarla, derileri bir araya getirecek. Hububat merkezi ile içinde yer alacak borsanın plan ve projeleri hazır. Kooperatifini kurduk. Arsa işini çözer çözmez inşaata başlayacağız.”

Kentten 350 milyon yumurta, 5 bin ton balık ihraç ediliyor

Ünlü, Kayseri’nin son yıllarda balık ve yumurta üretiminde de söz sahibi bir merkez haline geldiğini belirterek şöyle dedi: “Yumurtadaki üretim kapasitesi ve ihracattaki konumuyla Türkiye’nin ilk 5 kenti arasında. Türkiye yumurta üretiminin yüzde 20’sini Kayseri karşılıyor. Kentten hemen her hafta ortalama 18 - 20 TIR dolusu yumurta yurtdışına sevk ediliyor. 2011 yılında yaklaşık 306 milyon adet yumurta ihraç edildi. Bu miktar 2012 yılında daha da artarak 400 milyona yaklaştı. Pınarbaşı’nda ihracat yaparak ekonomiye döviz katkısı sağlayan alabalık çiftliklerimiz var. Burada üretim yapan yabancı bir firma başta Almanya olmak üzere değişik Avrupa ülkelerine işlenmiş alabalık ihraç ediyor. Yamula Barajı’nda kafes balıkçılığı gelişmeye başladı. İldeki balık üretim tesislerinin sayısı her yıl biraz daha artıyor. Kayseri son birkaç yılda, 10 bin ton alabalık üreten ve bunun 4-5 bin tonunu Avrupa ülkelerine ihraç eden bir üretim merkezi konumuna geldi.