Arı hastalıklarını, bal mumuyla önleyecekler

Arı hastalıklarını, bal mumuyla önleyecekler
11 Temmuz 2013 Perşembe 11:43

Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Evliyaoğlu: 'Kentimizde kurulan bal paketleme tesisinde organik bal mumu üretimine başlandı. Bu çalışmadaki asıl hedefimiz arı hastalıklarını önlemektir. Çünkü dışarıdan getirilen bal mumları, arı hastalıkla

ARDAHAN - Ardahan ' da kurulan tesiste üretimine başlanan organik bal mumu sayesinde, arı hastalıklarının önlenmesi hedefleniyor.

Ardahan İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, valilik, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ardahan Üniversitesi, Kafkas Üniversitesi, Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü ile birlikleri tarafından kentte bal paketleme tesisi kurulduğunu söyledi.

Bu tesiste bal mumu da üretmeye başladıklarını anlatan Evliyaoğlu, 'Bal mumu çekme makinesiyle artık arıcılar dışarıdan mum almayacak. Kendi ürettikleri mumları kullanacak' dedi.

Yaklaşık 22 liraya mal olan bal mumunun cüzi miktarda üretildiğini ifade eden Evliyaoğlu, 'Arıcımız şimdiye kadar yaklaşık 22 lira ödeyip, dışarıdan bal mumu alıyordu. Sağlık açısından da ne derecede iyi olduğu belli olmuyordu. Ancak şimdi kurulan tesisle arıcımız gelip mumunu 3 lira gibi cüzi bir parayla yapıyor. Daha doğal ve daha sağlıklı mum elde ediyor' diye konuştu.

Kurulan tesis sayesinde önemli bir üretim yapıldığını belirten Evliyaoğlu, şunları kaydetti:

'Kentimizde kurulan bal paketleme tesisinde organik bal mumu üretimine başlandı. Bu çalışmadaki asıl hedefimiz arı hastalıklarını önlemektir. Çünkü dışarıdan getirilen bal mumları, arı hastalıklarına neden olabiliyordu. Bal mumu üretimi sayesinde arı hastalıkları önlenecek. Arı doğal mum üzerinde bal verecek. Dışarıdan gelen mum beraberinde hastalık da getiriyor.'

Tesiste yaklaşık bir aydır bal mumu üretildiğini vurgulayan Evliyaoğlu, 'Bir arıcımız saatte 15 kilo bal mumu elde ediyor. Bu konuda valilik de destek sağladı. Güzel bir çalışma yapılıyor' şeklinde konuştu.