hayvancılık işine girmeyi düşünüyorum!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

30 dönüm köy merkezine 5 dakika, ilçe merkezine 15 dakika, il merkezine 40 dakika oda yollar bozuk olduğundan yavaş gittiğimiz için bir yerim var kuyusu var içinde suyu, elektrik çekebilirim, 500 metre aşağısında dere akıyo oraya kadar hazine arazisi, etrafında 50 dönümden fazla hazine arazisi var,
bende şuan 3.000 tl maaşlı çalışıyorum haftasonu tatil, rahat bir iş tüm gün oturup geyik yapıyoz, rahat bir iş.
bende yılllardır kendi işimi yapma hevesindeyim, bi iki denemem oldu ticaret anlamında,

köy hayatı, kendi işinle uğraşma, hayvancılık çocukluğumdan beri hayalini kurdugum istediğim bir hayat tarzı çiftlik yaşamı,
şuanki işimi bırakıp 30 baş gebe simental alarak bu işe başlamayı düşünüyorum,
tesisleşme konusunu kendi özsermayemle yapıp çok bir masraf yapmadan asgari ihtiyaçları karşılayacak bir tesis, açık besicilik yani.
tesisleşme dışında simentalleri ziraat kredisiyle almayı planlıyorum.maddi anlamda şuanki işimin sağladığı 3.000 tl yi karşılayabileceğimi bilsem bir dakka düşünmicem. ayrıca çocuğuma aileme anneme babama, sağlıklı gıdalar yediririm diyorum, ne olduğunu bildiğim gıdalar, köy tavuğu köy yumurtası, sebzesi meyvesi, yaylalık bir yer sayılırzaten bölge, kar yağmaz,

bu konudaki düşüncelerinizi, fikirlerinizi, yorumlarınızı paylaşırsanız memnun olurum

Ynt: hayvancılık işine girmeyi düşünüyorum!!!

yemi kendim üretebilirim diye düşünüyorum,
arazi 30 dönüm zaten, etrafında hazine araziside var bol miktarda, tarlada kiralayabilirim ve bir silaj paketleme makinesi alıp, mısır silajı yonca silajı yapıp satabilirim bile diye düşünüyorum

hemşerim 3bin lira maaşı bırakıp hayvancılık yapacagım demek oruç başına vurmuş demek gibi birşey oluyor hiç bulaşma şuan yaptıgın işini biilmem ama maaşın iyiymiş :D

buarada hangi köydensin yada hangi köyde yapmayı düşünüyorsun bu projeyi

silaj paketleme makinası alıp kendi yemimi stoklayıp, etraftaki arazileri kiralayıp yonja silajı ve mısır silajı yapark satabilirim diyede düşünüyorum

hasanbeylide yayla sayılır yazın güzel olur hele birde evinn bahçesinde yazın kendi sebzelerini yetiştirirsen süper olur sinegi fazla ama olsun yayla yı bulunca sinek önemsiz oluyor :D
yerinde olsam şimdilik maaşlı işimi yapmaya devam ederdim sonuçta hasanbeyli arazisi itibariyle büyük baş hayvancılıga pek müsait degil sadece kapalı sistem yaparsan olur onada maliyetler artar
birde hayvancılık zor iş tek başına yapamazsın yanına birkaç işçi bulman lazım oda birsürü maliyet demek
tatili olmaz dügünü bayramı cenazesi olmaz
yinede sen bilirsin

fikriniz güzel ama tesis kurmak kurdurmak maliyetli yorucu işler hep derler ya ' elin adamıyla uğraşması zordur ' diye kesinlikle çok zor bişeyleri birilerine yaptırmak ama yorucu yıpratıcı iş baştan bazı riskleri göze almalısınız ayrıca olayın şu boyutu da var hiç bi iş dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir.
Mesela yem olayını sürekli temin etmeniz gerekir, kendiniz aç yatarsınız belki ama hayvanları aç yatıramazsınız, hayvancılık bereketli iştir birken on onken otuz olur büyür gidersiniz ama zamanla.
Yukarıda arkadaşında dediği gibi bence işinizi bırakmayın yanında götürebilirseniz götürün, götüremezseniz aldığınız maaş giderlerinizden birazda olsa üstteyse bırakın başkaları yapsın bu işi.
Hayvancılık işi sizi sosyal hayattan biraz geri bırakır bunları göze almanız lazım mesela cenazeniz olsa kısıtlı zamanlar içerisinde orada bulunabilirsiniz.
Her kötünün bi iyi yanı her iyinin bi kötü yanı vardır. Köy hayatı havası güzeldir ama bazı sıkıntılarına da katlanmanız icap eder.
Sonuç olarak karlı iş ama yorucu, yorucu iş ama severseniz zevkli.

evet osmaniyeliyim

ben sana şöyle söyleyim
arazinin egimi il merkezine yakınlıgı veya uzaklıgı ürettigin ürünleri satış pazarlama besleyecegin hayvanların yem ihtiyacı için gereken arazi şartları vs biraz sıkıntılı olabilir yani
fakat kapalı ahır sistemi olacaksa arazinin sıkıntısını halletmiş olursun ama diger saydıgım konularda yinede sikıntı olabilir
bildigim kadarıyla hasanbeyli arazisi egimli ve düz arazisi pek az bu senin için enbüyük sıkıntı olacaktır

sıkıntı olacak derken hiç yapılamaz demiyorum hemşerim
yalnız maliyet artar birçok şeyi kapalı sisteme uygun yapman gerekir buda maliyet ertışı demek
busene balya sattıgım kişi sizin otarafa yakındı onların arazileri düz olmasına ragmen hayvanlarına yedirecek balyeyi bile satın alıyorlardı bunlar hep masraf demek
genelde sizin oralar küçük baş hayvan beslemek için daha uygun

YAVUZ_13 link=topic=66815.msg758106#msg758106 date=1373725001' Alıntı:
sıkıntı olacak derken hiç yapılamaz demiyorum hemşerim
yalnız maliyet artar birçok şeyi kapalı sisteme uygun yapman gerekir buda maliyet artışı demek
busene balya sattıgım kişi sizin otarafa yakındı onların arazileri düz olmasına ragmen hayvanlarına yedirecek balyeyi bile satın alıyorlardı bunlar hep masraf demek
genelde sizin oralar küçük baş hayvan beslemek için daha uygun

bence arkadasım maasının bır bolumunü ayır bu iş için ufaktan bazı yatırımlar yap . anlş-*s ornegın ılkten bır ıkı hayvan al bak gor nasıl oluyormus bakımını falan ogren sonra baktın yapabılıorsun ılerletırsın ole hop dıye buyuk oynarsan batma olasılıgın daha yuksek olur dıye dusunuyorum. anlş-*s hem bu iş ıcın traktor ve bazı ekıpmanlar gereklı ne bılıyım gubresı var balya tasıması var balya yapması salj pakaetleme dıorsun bu gbı seylerıde dusunerek ufaktan yatırımlarını yapabılırsın mesela. anlş-*s

düşüncen çok güzel. ayrıca açık besi Türkiye ' nin her yerinde olur özellikle eğimli arazilerde, hayvan eğimli araziyi sever. sana tavsiyem, hayvancılık işine başlamadan hafta sonları hayvancılık yapan tanıdığın akrabanın yanında staj yap, git senin hayvanlarınmış gibi çalış kendini test et, hala ben bu işi yapacağım diyorsan, açık besi yap, önce yemini harman zamanı doldur, bir hayvan günlük canlı ağırlığının %3 ' ü kadar yem yer, buna göre hesabını yap yonca çok önemli, istifini yap. önce besicilikle başla, sonra yarı yarıya süt ve besi yaparsın. ama tüm bu işleri işinden ayrılmadan yap. sigortada günlerini doldurasıya kadar işini kesinlikle bırakma. istersen yaparsın.

Ben hayalleri ben de kuruyorum. Okul olduğu için yapamıyorum.

Sevmediğim bir işi yaparak emekli oluncaya kadar bekleyeyim, ondan sonra da ölmezsem hayvancılığa gireyim :D. Ölme eşeğim ölme derler ya o misal :D. Hayvancılık 60-70 yaşında birisinin yapabileceği bir iş değil, büyük bir fiziksel yıpranma oluyor.

Bence imkanınız varken hayallerinizin peşinden gidin, çok geç olmadan.

ELPRESACANARİO link=topic=66815.msg758300#msg758300 date=1373812538' Alıntı:
Ben hayalleri ben de kuruyorum. Okul olduğu için yapamıyorum.

Sevmediğim bir işi yaparak emekli oluncaya kadar bekleyeyim, ondan sonra da ölmezsem hayvancılığa gireyim :D. Ölme eşeğim ölme derler ya o misal :D. Hayvancılık 60-70 yaşında birisinin yapabileceği bir iş değil, büyük bir fiziksel yıpranma oluyor.

Bence imkanınız varken hayallerinizin peşinden gidin, çok geç olmadan.

bu dedıgın yurt dısında deseydın olurdu ama turkıyede gerceklestırmek öle kolay değil hatta cok zor. anlş-*s

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...