Şanzıman problemi: Istavroz dişlisi

Merhaba arkadaşlar, bizde 1998 model Valtra Valmet 6400 var 8600 saatte. Bugün arka takım yağlarını değiştirirken sol dingilin altındaki mıknatıslı tahliye tapasında baş parmak tırnağı büyüklüğünde bakır ince levha parçası gibi bişey tutmuş mıknatıs. Arka filtrelerin üçüde değişti filtrelerde pislik yoktu. Sanayide değiştiren usta ıstavroz dişlisinde bakır pul varmış onun parçası dedi. Arka takımın açılıp değişmesi lazımmış. Şanzımanda benim gözüme çarpan değişiklik yok gibi ama moralimi bozdu şimdi. Benzer durum başına gelen var mı?

Parça aşağıdakine benziyor:

Ynt: Şanzıman problemi: Istavroz dişlisi

masallah 8600 saat ıyı calısmıs valtra bunun motoru volvo sanırım öle deıl mı pul konusuna gelınce bılmem belkı ustanın para kazanmak ıcın uydurdugu bı numarada olabılır gercekte olabılır ama arka takımı actır derım hıc olmassa aklın rahat olur yarın bır gun ısın ı yarıda bırakabılme gıbı bı ıhtıımal kafanı hher zaman kurcalayacaktır açtırmassan Bu arada senın traktorde bı eksıklık falan bır sey oldugunu farkettın mı yoksa aynı mı. :S

Teşekkür ederim 20.000 görmeden satmamayı planlıyorum :D . Evet motor güçlü 390 nm çekiş sisteminide iyi ayarlamışlar patinaja kolay kolay kalkmıyor. Perşembe günü sürerken yağ basınç ışığı yandı birkaç kere arka yağları değiştirme zamanı gelmişti ondandır dedim. Bugünde değiştirdik. Anormallik sezmedim açıkçası hırıltı yok, filtreler temiz, titreşim yok. Yağı değiştiren usta kendi servisi değil, köydeki tanıdık herşeye bakan ustalardan.

MUSTAFA361 link=topic=66819.msg758189#msg758189 date=1373752175' Alıntı:
Teşekkür ederim 20.000 görmeden satmamayı planlıyorum :D . Evet motor güçlü 390 nm çekiş sisteminide iyi ayarlamışlar patinaja kolay kolay kalkmıyor. Perşembe günü sürerken yağ basınç ışığı yandı birkaç kere arka yağları değiştirme zamanı gelmişti ondandır dedim. Bugünde değiştirdik. Anormallik sezmedim açıkçası hırıltı yok, filtreler temiz, titreşim yok. Yağı değiştiren usta kendi servisi değil, köydeki tanıdık herşeye bakan ustalardan.

eğer motoru volvoysa 20 bınıde gorur 50 bınıde volvo nun ustune motor ureten yok bence bı baktır derim puluna anlş-*s

evet bu pul istavroz dişlisinin altına koyulan pul , pul olmadığında ne gibi problem çıkarır bilemiyorum kullanıldığı yer itibariyle görevi istavroz dişlisinin aynanın bağlandığı döküme(karpuz diyorlardı galiba) sürtmesini engellemektir heralde şuan istavroz oraya sürtüyor olmalı kısa sürede değiştirtmeni tavsiye ederim parçalarını kolay bulabiliyor musun ? yeni istavroz dişlisi ve pulu gerekebilir başka şeylerde gerekebilir sökmeden bilinmez pulun ortasındaki deliği parçalnıptamı çıkmış yoksa deliği sağlammı ?

değiştirmen tavsiye ederim şuan ufak bi meblağa alede bilicegin sıkıntıyı bir iki gün daha sonra daha büyük meblağa mal edebilirsin artı zaman kaybediceksin sıkıntıntı yaratmadan gözüne çarptığı için şükretmelisin şimdi den

MUSTAFA361 link=topic=66819.msg758242#msg758242 date=1373793405' Alıntı:
Peki bunu nasıl değiştiriyorlar arka kapağı sökerek oluyor mu yoksa kabini mi sökecekler?

kovanların 2 side sökülecek kabine gerek yoktur traktörün arka kısmının fotosu varsa koyabilirmisin

fotolar için teşekkürler evet kabinin alınmasına gerek yok takozlardan sökülüp az yukarı kaldırılıp desteklencek , iki kovan birde arka kapak sökülecek daha büyük bir sorun çıkarmadan yaptırmaya bakın