+ Konuya Cevap Yaz
9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  06 Mayıs 2011
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  593
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Arkadaşlar 17 dönüm sulu tarlamız var.Ben burda domates yetiştirmek istiyorum seneye.Ancak domates nasıl yetiştirilîr bilmiyorum.Sadece evimizde kendimiz için domates yetiştirdik.Oda hormonsuz ve ilaçsız.Sadece su verip çapa yaptık.Ticari olarak ilk defa domates yetiştirmeyi düşünüyorum.Kimisi Mart ayında ufacık plastik kaplara tohumları ek; yetişen fideleri Nisan ayında tarlaya dikersin diyor.Özet halinde tarlada domates nasıl yetiştirildiğini,ilacın,gübrenin ,hormonun nasıl verildiğini, çapa işini anlatabilir mi?Şimdiden çok teşekkürler.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  06 Mayıs 2011
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  593
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Kimse yok mu?

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  15 yaşına kadar senelerce sera dahil dönümlerce domates yetiştirdik ama inanki hafızam domates konusunda sıfır ama muhakkak bir arkadaşımız yardımcı olacaktır az sabret....

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  06 Mayıs 2011
  Şehir
  Çorum
  Yaş
  30
  Mesajlar
  593
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Alıntı Hermiyas link=topic=66846.msg758508#msg758508 date=1373916099 Nickli Üyeden Alıntı
  15 yaşına kadar senelerce sera dahil dönümlerce domates yetiştirdik ama inanki hafızam domates konusunda sıfır ama muhakkak bir arkadaşımız yardımcı olacaktır az sabret....
  Konuyu ciddiye alıp mesaj attığın için teşekkürler.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  22 Mart 2013
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Alıntı seredes link=topic=66846.msg758479#msg758479 date=1373908957 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşlar 17 dönüm sulu tarlamız var.Ben burda domates yetiştirmek istiyorum seneye.Ancak domates nasıl yetiştirilîr bilmiyorum.Sadece evimizde kendimiz için domates yetiştirdik.Oda hormonsuz ve ilaçsız.Sadece su verip çapa yaptık.Ticari olarak ilk defa domates yetiştirmeyi düşünüyorum.Kimisi Mart ayında ufacık plastik kaplara tohumları ek; yetişen fideleri Nisan ayında tarlaya dikersin diyor.Özet halinde tarlada domates nasıl yetiştirildiğini,ilacın,gübrenin ,hormonun nasıl verildiğini, çapa işini anlatabilir mi?Şimdiden çok teşekkürler.
  domates hakkında fazla bır bılgım yok fakat domatesı bır sene ektıgın yere bır kac sene domates ekmıyecekmıssısn yanı hep aynı yere ekılmezmiş yaprakları kurutan bır mantar hastalıgı var sebebı odur arkadaşlar. anlş-*s

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  AÇIKTA DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ

  EKONOMİK ÖNEMİ: Ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri olan domates yetiştirme yapılan bölgelerde çiftçimizin önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturmaktadır. Özellikle Marmara, Akdeniz ve bölgemiz olan Ege’de büyük boyutlarda domates yetiştirilmektedir.

  Ülkemizin iklim şartlarının bu sebzenin yetiştirilmesi için çok uygun oluşu bu sebzeyi işleyecek bir sanayinin 1970’li yıllardan itibaren hızla kurulmuş bulunması, bu sebzeye olan yönelmeyi hızlandırmış ve ülkemiz domates üretiminde dünya ülkeleri arasında alt sıralardan hızla üst sıralara tırmanarak Amerika ve İtalya gibi üretim devlerinin arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca üretimin miktarı arttırılmamış aynı zamanda domatesten elde edilen işlenmiş domates ürünleri de çeşitlendirilmiştir. Günümüzde taze olarak tüketildiği gibi, salça, domates suyu, ketçap, turşu, dondurularak, parça domates veya kurutularak da tüketilebilmektedir. Bugün Türkiye üretim miktarı ve ürün kalitesi ile pek çok ülkeyi geride bırakarak dünya üretiminde 3. sıraya gelmeyi başarmıştır.

  ANAVATANI: Domatesin anavatanı Güney Amerika’da Peru ve civarıdır. Orta çağda Avrupa’ya getirilen domatese çok az kimse rağbet etmiş, meyvesini zehirli bir bitki sanarak bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirmeye başlamışlardır. Daha sonraki yıllarda bunun çok faydalı bir sebze olduğunu anlayarak yetiştiriciliğini yaygınlaştırmışlardır.

  DOMATES ÇEŞİTLERİ:
  Domates çeşitlerini;
  Kullanılmalarına göre:
  1-Sofralık
  2-Sanayilik olmak üzere iki gruba,
  Morfolojik durumlarına göre:
  1-Bodur-yer
  2-Sırık çeşitleri olmak üzere iki gruba,
  Yetiştirme alanlarına göre:
  1-Açıkta
  2-Turfanda yani cam ve plastik seralarda yetiştirilmeye uygun olmak üzere iki gruba,
  Olgunluk ve toplama zamanlarına göre de:
  1- Erkenci
  2- Orta
  3- Geççi çeşitler olmak üzere üç grupta toplamak mümkündür.
  İhracata elverişli domates çeşitlerinin de kendilerine has özellikleri bulunmaktadır.

  YETİŞTİRME İSTEKLERİ:

  İklim isteği: Domates ılık ve sıcak iklimlerden hoşlanır. Güneşli sıcak iklimlerde meyveleri şekerce zengin, renkleri koyu ve olgun olurlar. Yaz mevsimi serin ve çok bulutlu yerlerde tam olgunlaşmazlar.-2, -3 °C sıcaklıkta ölebilirler. Bundan dolayı ilkbaharda donların arkası alınmadan fideleri dışarıya çıkarmamalıdır. Domatesler en iyi gelişimlerini 15-28 o C arasındaki sıcaklıklarda gösterirler. 30 oC’ nin üzerindeki sıcaklıklarda da bitki gelişmesi devam eder fakat döllenme olmaz, çiçekleri dökülür, çekirdeksiz küçük meyveler meydana gelir.Gece-gündüz sıcaklıkları arasındaki fark hem meyve bağlamayı olumlu yönde etkiler hem de olgunlaşan meyvede renk maddeleri oluşumunu sağlar. Domatesin büyüme döneminde yüksek nem olumlu etki yaparken, meyve olgunlaşması döneminde ise hastalık ve zararlıların artmasına yol açar.

  Toprak isteği: Domates seçici olmamakla beraber süzek, humus ve organik maddece zengin, su tutma kabiliyeti iyi, tınlı topraklardan hoşlanır.Kumlu-tınlı topraklarda erkencilik gösterir. Killi ağır topraklarda bitki gelişmesi daha yavaş ancak bitki sürekli olarak gelişip yeni sürgünler meydana getirdiğinden verim daha yüksek olur.Domates pH 5.5-7 olan topraklarda daha iyi yetişir. pH 5’ten aşağı düştüğü ortamlarda kireç uygulaması yapmak gerekir.

  Ekim Nöbeti: Aynı alanda art arda domates veya aynı familyadan olan biber ve patlıcanın yetiştiriciliği yapılmamalıdır. Bunların üst üste tarımı yapılması halinde; aynı bölgede ki, aynı besin maddelerini tüketecekleri için toprağın zayıf düşmesine neden olurlar. Ayrıca hastalık ve zararlıların artmasına da yol açar. 3-5 yıllık münavebe programı uygulanabilir. Araya baklagil bitkileri veya hububat ekimi yapılmalıdır. Bu bitkilerin ekilmesi ile topraktaki organik maddenin ve azot miktarının artması sağlanır.

  YETİŞTİRME ŞEKLİ:

  Domates yetiştiriciliğine önce toprak hazırlığı ile başlanır. Sonbaharda çiftlik gübresi toprağa verildikten sonra derin toprak işlemesi yapılır. Toprak kesekli olarak bırakılır. Mümkünse ilkbaharda tekrar sürülür. Daha sonra diskaro geçirilerek dikime hazır hale getirilir.

  Domates bitkisinin fideleri sıcak yastıklarda yetiştirilir.Ancak domates yetiştiriciliğinde tarlaya doğrudan tohum ekimi de yapmak mümkündür. Ağır killi topraklarda doğrudan tohum ekiminden kaçınılmalıdır. Domates tohumları uygun koşullarda 4-6 yıl çimlenme gücünü muhafaza eder.

  Tarlaya doğrudan tohum ekimi için toprak sıcaklığının en az 14°C olması ve tohum yatağının çok güzel hazırlanması gerekir. Tohum ekimi Şubat-Mart aylarında, 1-2 cm derinliğe pnömatik veya pamuk mibzeriyle yapılabilir. Ekimde m²’ye 5-6 gr. dekara ise 80-100 gr. arasında tohum kullanılır.

  Fide ile üretimde ise; fidelik olarak sıcak yastıklar hazırlanır. Tohumların Ocak-Nisan ayları arasında ekimi yapılır. Tohumlar sıra arası 13-15 cm, sıra üzeri 1-1,5 cm olacak şekilde, 1-2 cm derinliğe ekilir ve m²’ye 2-3 gr tohum olacak şekilde hesaplanır.

  Fideler, 3-4 gerçek yapraklı olduğunda seyreltilirler. Çevre koşullarının tarla hazırlığına imkan verdiği döneme kadar fidelerin fazla boylanmadan kalmasını sağlamak amacıyla havalandırma ve sulama faktörlerine çok özen göstermek gerekir.

  Dikim için en uygun fide büyüklüğü; fidelerin 15-20 cm uzunluk ve kurşun kalem kalınlığını aldığı zamandır. Normal koşullarda tohum ekiminden 40-45 gün sonra pişkin ve kaliteli fideler elde edilir. 1 m2 yastık alanından ortalama 500-700 adet sağlıklı fide meydana gelir. Yapılacak fide dikim şekline göre fideler bir gün önceden sulanarak dikkatlice sökülürler. Sökülen fidelere kök ilaçlaması yapılmalıdır.

  Tarlaya dikim elle veya makineli olarak yapılabilir. Domates fidelerinin tarlaya dikiminde dikkat edilecek hususlar;
  * Fidelerin yerlerine dikimi, donlar geçtikten sonra yapılmalı,
  *Toprağın tavlı olmasına dikkat edilmeli,
  * Domates yetiştiriciliğinde sıra arası ve sıra üzeri bırakılacak aralıklar çeşidin sırık veya yer çeşidi oluşuna, büyüme ve yayılma kuvvetine, toprak şartlarına ve yapılacak bakım işlerinin elle veya makineli olarak yapılmasına göre değişir. Ülkemiz şartlarında sıra araları yer domateslerinde 80-125 cm, sırık çeşitlerinde 75 cm, sıra üzeri mesafeler ise yer çeşitlerinde 60 cm, sırık çeşitlerinde ise 50 cm olarak bırakılmalıdır. Yetiştiriciler fideleri doğu-batı yönünde hazırlanan masuraların güney kısımlarına, kuzey-güney yönünde hazırlanan masuraların doğu taraflarına ve masuraların boyun noktalarına dikmelidir.
  * Dikim sabahın erken saatlerinde veya akşam serinliğinde yapılmalıdır. Sıcak saatlerde dikim yapmamalıdır.
  *Dikimde fidelerin ilk yapraklarının toprak üstünde kalmasına dikkat edilir ve kök boğazı 1-1,5 cm toprakla örtülür ve toprakla bastırılmalıdır. Hemen can suyu verilmelidir.

  BAKIM İŞLEMLERİ

  Gübreleme: Taze ahır gübresi domateslere verilirse hastalıkların çoğalmasına neden olur. Bundan ötürü tarlaya verilecek çiftlik gübrelerinin iyi yanmış olmasına dikkat etmelidir. Dekara 4-5 ton iyi yanmış çiftlik gübresi verilmelidir. Toprak analiz sonuçlarına göre de kimyasal gübreler verilmelidir. Kimyasal gübrelerin verilme zamanları ise; fosforlu gübreler dikimle beraber açılan bantlara verilir. Potasyumlu gübrenin 2/3 ile azotlu gübrenin 1/3’ü dikimle verilmelidir. Potasyumlu gübrenin geri kalanı ile azotlu gübrenin 1/3’ü ilk meyve tutumunda, azotlu gübrenin diğer bölümü ise ilk hasattan sonra verilir. Kimyasal gübrenin köke temas etmemesine dikkat etmelidir.

  Çapalama: Fideler esas yerlerinde gelişmeye başladığı andan itibaren yaklaşık iki hafta sonra birinci çapa yapılır. Derin çapa yapmaktan kaçınılmalıdır. Çapalama derinliği 5-10 cm’yi geçmemelidir. Bitki kök boğazına 10 cm’den fazla yaklaşılmamalıdır. Boğaz doldurma işlemi dikimden 10-15 gün sonra en fazla 3-5 cm. kadar olacak şekilde yapılmalıdır. 1. çapadan 2-3 hafta sonra 2. çapa uygulanmalıdır. Genellikle sulamadan sonra kaymak tabasını kırmak, yabancı ot mücadelesi yapmak ve toprağın havalandırılmasını sağlamak amacıyla domates bitkisinin yaprakları toprak yüzeyini kapatana kadar 1-2 çapa daha yapılmalıdır.

  Sulama: Sulama karık veya damla sulama yöntemi ile yapılabilir. Tesis masrafının yüksek olmasına rağmen; avantajlarından ötürü damla sulama yöntemi tercih edilmelidir. Domates yetiştiriciliğinde sulamaya çok dikkat etmek gerekir.Çimlenmeden veya şaşırtmadan sonra gelişme dönemi boyunca sulamadan kaçınmak gerekir. Bu dönemde yapılacak sulama bitkinin daha çok boya kaçmasına sebep olur ve bitki mahsule geç yatar. Bu dönemde çapalama ile mevcut suyun kullanılmasına çalışılmalıdır. Havaların çok sıcak ve kurak gitme durumunda 1-2 defa sulama yapılabilir. İlk meyve görüldükten sonra sulama önem kazanır. Sulama toprak neminin en iyi seviyede tutulmasını sağlayacak şekilde; iklim şartlarına ve toprak yapısına göre 5-10 gün de bir yapılabilir. Sulama sabah ve akşam saatlerinde yapılmalı ve suyun bitkinin yapraklarına değmemesine özen gösterilmelidir.

  Yatırma: Domateslerin gelişip sulama karıklarının içine yayılmaya başladığı zaman masuraların üzerine alınır ve tekrar su kanallarına düşmemeleri için boğazları doldurulur.

  Herek Verme: Sırık domatesi yetiştiriciliğinde en çok kullanılan yöntemdir Bu amaçla meşe, kestane, akasya gibi sıkı ve sağlam dokulu ağaçlardan genellikle 2 m uzunluğunda 5 cm kalınlığında düzgün dallar hazırlanır. Bitkiler yaklaşık 35 cm boy aldığında ikinci çapa ile beraber bitkinin kuzey tarafına ve 10 cm kadar uzağına gelecek şekilde herek toprağa sıkıca sokulur. Bitkinin dip kısmından itibaren 2-3 yaprağın dibinden rafya ile ∞ şeklinde bağlanır. Bağlama işi bitkiler boylandıkça 30-35 cm’de bir tekrarlanır.

  Budama: Askıya alınmış sırık domateslerinde budama yapmak gerekir. Budama koltuk alma ve uç alma olmak üzere iki şekilde uygulanır.

  Koltuk Alma: Domateslerde bitki gövdesi ile ana yaprakların birleştiği koltuk denilen kısımlarda meydana gelen sürgünlerin alınmasına koltuk alma denir.

  Uç Alma: Bitkiler bağlandıkları herek veya askı telinin tepe seviyesine geldiğinde uçları alınır. Uç alma, bırakılması istenen son salkımın iki yaprak üstünden bitkinin tepe sürgününün koparılması suretiyle yapılır. Uç alma genellikle temmuz ayı ortalarından ağustos ayının sonuna kadar yapılabilir.

  OLGUNLUK VE HASAT

  Domates yetiştiriciliğinde hasat, yetiştirme amacına, pazarın uzak ve yakınlığına, çeşidin meyve özelliklerine göre beyaz olum döneminde başlayarak kırmızı olum devresine kadar olan herhangi bir devrede yapılabilir.

  Küçük aile işletmelerinde yapılan sofralık domates yetiştiriciliğinde hasat sayısı artırılarak verimin artması sağlandığı gibi pazarın kalite istekleri de dikkate alınmalıdır. Olgunlaşan meyveleri üzerinden alınan bitki yeni sürgünler ve çiçekler meydana getirerek verime devam etmektedir. Buna karşılık sanayi domatesi üretiminde ise hasadın mümkün olduğu kadar az sayıda yapılması amaçlanır. Böylece hasat maliyeti düşer eğer makineli hasat yapılacaksa hasat bir defada yapılır. Hasat sırasında çiçek ve meyvelerin dökülmemesine özen göstermek gerekir.

  Hasat erkenci çeşitlerde iki, orta ve geççi çeşitlerde ise 3-4 defada yapılır. Erkenci çeşitlerde bitki üzerindeki meyvelerin en az ℅60-70’ i olgunlaşınca hasada başlanır. Kalan domatesin ℅30-40’ı ikinci hasatta tamamen toplanacak hale gelince yapılmalıdır.

  Hasat sırasında dikkat edilecek hususlar:
   Tarla yaşken hiçbir zaman hasat yapılmamalıdır.
   Hasatta karık içinde mümkün olduğu kadar az gezilmelidir.
   Hasat edilen domatesin taşınması esnasında karık içine uzanmış ve üzerinde yeşil meyveler bulunan dallar bırakılmalıdır.
   Tarla hasattan sonra hemen sulanmalı ve hırpalanan bitkinin kendisini çabucak toparlaması sağlanmalıdır.
   Her sıranın başındaki karık içine su ile birlikte gübre verilmemelidir. Karık başlarındaki bitkiler gübreden zarar gördüğü halde karık sonundakiler ise gübreden faydalanamaz.

  Olgunlaşan domatesleri 3-5 gün depolamak mümkündür. Depolama sıcaklığı 4°C civarında olmalıdır.

  VERİM

  Domates üretiminde dekara verim yetiştirme şartlarına, yetiştirmenin başarısına ve çeşidin erkenci veya geççi oluşuna göre 6-12 ton arasında değişir.Yaşlanan ve hırpalanan bitkilerde hastalık ve zararlılar daha kolay yayılırlar. Bu nedenle bu dönemde de hastalık ve zararlı mücadelesine özen gösterilmelidir.  AMBALAJLAMA

  Üretim amacına göre değişir. Meyve sapları ile hasat edilen sofralık domates çeşidinde mutlaka ters sıralı kasalar kullanılır. Aksi halde birinci sıranın meyve sapları diğer meyveleri delerek çok kısa sürede çürümelerine neden olur.

  Yüksek kaliteli ürün pazarlanmasında viyoller veya tek sıra kasalar tercih edilmelidir. Domateslerde çok sıralı kasalar zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

  HASTALIK ve ZARARLILAR

  Bakım işlemlerine ve yetiştirme koşullarına itinalı davranmalı ve bitkide görünen en küçük hastalık ve zararlı belirtisinde en yakın İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü konu uzmanlarına başvurunuz.


 7. #7

  Üyelik Tarihi
  22 Mart 2013
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Tesekkurler hermıyas

  'Ekim Nöbeti: Aynı alanda art arda domates veya aynı familyadan olan biber ve patlıcanın yetiştiriciliği yapılmamalıdır. Bunların üst üste tarımı yapılması halinde; aynı bölgede ki, aynı besin maddelerini tüketecekleri için toprağın zayıf düşmesine neden olurlar. Ayrıca hastalık ve zararlıların artmasına da yol açar. 3-5 yıllık münavebe programı uygulanabilir. Araya baklagil bitkileri veya hububat ekimi yapılmalıdır. Bu bitkilerin ekilmesi ile topraktaki organik maddenin ve azot miktarının artması sağlanır. '

  yazında yazdıgım yorumu tasdıkledıgın ve bılgılerın ıcın

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  25 Ekim 2010
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  150
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Alıntı seredes link=topic=66846.msg758479#msg758479 date=1373908957 Nickli Üyeden Alıntı
  Arkadaşlar 17 dönüm sulu tarlamız var.Ben burda domates yetiştirmek istiyorum seneye.Ancak domates nasıl yetiştirilîr bilmiyorum.Sadece evimizde kendimiz için domates yetiştirdik.Oda hormonsuz ve ilaçsız.Sadece su verip çapa yaptık.Ticari olarak ilk defa domates yetiştirmeyi düşünüyorum.Kimisi Mart ayında ufacık plastik kaplara tohumları ek; yetişen fideleri Nisan ayında tarlaya dikersin diyor.Özet halinde tarlada domates nasıl yetiştirildiğini,ilacın,gübrenin ,hormonun nasıl verildiğini, çapa işini anlatabilir mi?Şimdiden çok teşekkürler.
  toprak işlemi kısmını anlatmama gerek yok. önemli olan çeşit seçimi alınıtılı olarak vermişler sen sanayi tipi(salçalık) mi yoksa sofralık mı yetiştireceksin. sofralık çeşitlerde 2 ye ayrılıyor oturak ve sırık tipleri mevcut tavsiyem oturak tiplerdir. bulunduğun bölgenin iklim özelliklerine göre bol yapraklı veya az yapraklı çeşitleri seçe bilirsin (güneş yanıklığını önlemek amaçlı) bunun dışında hastalık dayanımı önemli bir konu virüs hastalıklarına karşı dayanılkı olmasına özen göstermen lzm . son toprak işleme ile toprağa kireç atmanı tavsiye ederim çünkü hibrit çeşitler bana istegimi ver seni memnun edeyim derler kireci eksik edersen kalsiyum eksikliğinden çiçek burnu çürüklüğü yapar (kireç attım işim bitti diye düşünme) ilk çiçeklenmeden itibaren kalsiyum içerikli yaprak gübreleri kullanman lzm. ilaçlama konusunda kendine bir ilaçlama programı yapacaksın erken dönemde imidacloprid etken maddeli ilaçlar ile yaprak bitlerine karşı koruyucu özellikli ilaçla yapmanda fayda var. 1 sezenda en cok 2 defa bit mücadelesi yeterli. mantar ve bakteri hastalıklarına karşı bakır , azoxrobin , tebucanozole ,propineb, thiram gibi ilaçlar düzenli ilaçlama yapman lzm. domatesler ceviz büyüklüğüne geldiğinde yeşil kurt için clorhpos ethly içerikli ilaçlama yapman gerekecek. sulama konusunda ise damla sulama sistemi kullanman işçilik ve hastalıklarla mücadele açısından sana bayağı fayda saglar kafana takılan bişeyler olursa yine buradan bilgi vertirim

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  22 Mart 2013
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Domates yetiştirenler buraya lütfen.  Alıntı rolly link=topic=66846.msg760300#msg760300 date=1374514426 Nickli Üyeden Alıntı
  toprak işlemi kısmını anlatmama gerek yok. önemli olan çeşit seçimi alınıtılı olarak vermişler sen sanayi tipi(salçalık) mi yoksa sofralık mı yetiştireceksin. sofralık çeşitlerde 2 ye ayrılıyor oturak ve sırık tipleri mevcut tavsiyem oturak tiplerdir. bulunduğun bölgenin iklim özelliklerine göre bol yapraklı veya az yapraklı çeşitleri seçe bilirsin (güneş yanıklığını önlemek amaçlı) bunun dışında hastalık dayanımı önemli bir konu virüs hastalıklarına karşı dayanılkı olmasına özen göstermen lzm . son toprak işleme ile toprağa kireç atmanı tavsiye ederim çünkü hibrit çeşitler bana istegimi ver seni memnun edeyim derler kireci eksik edersen kalsiyum eksikliğinden çiçek burnu çürüklüğü yapar (kireç attım işim bitti diye düşünme) ilk çiçeklenmeden itibaren kalsiyum içerikli yaprak gübreleri kullanman lzm. ilaçlama konusunda kendine bir ilaçlama programı yapacaksın erken dönemde imidacloprid etken maddeli ilaçlar ile yaprak bitlerine karşı koruyucu özellikli ilaçla yapmanda fayda var. 1 sezenda en cok 2 defa bit mücadelesi yeterli. mantar ve bakteri hastalıklarına karşı bakır , azoxrobin , tebucanozole ,propineb, thiram gibi ilaçlar düzenli ilaçlama yapman lzm. domatesler ceviz büyüklüğüne geldiğinde yeşil kurt için clorhpos ethly içerikli ilaçlama yapman gerekecek. sulama konusunda ise damla sulama sistemi kullanman işçilik ve hastalıklarla mücadele açısından sana bayağı fayda saglar kafana takılan bişeyler olursa yine buradan bilgi vertirim
  bilgilerın ıcın saol abı sıtenın boyle uyelere ıhtıyacı var

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 111
  Son Mesaj : 30.Nisan.2016, 02:11
 2. uzmanlar buraya lütfen
  Konu Sahibi nurettin şahiner Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 15.Nisan.2015, 23:03
 3. Domates de ŞOK...
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Domates
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Nisan.2014, 14:50
 4. ELEKLİ MF 240 NEDİR BİLENLER BURAYA LÜTFEN
  Konu Sahibi keykubat Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 20.Ocak.2012, 14:01
 5. izmitliler buraya<<-------!!!
  Konu Sahibi soundcarman Forum Fan Kulüpler
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Ocak.2009, 12:09

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status