KENDİM YAPSAM MI ?

Arkadaşlar Selam
Aranızda yeni olduğum için öncelikle herkese selamlar. Çiftçilik ile ilgili bu tarz bir site için emeği geçenlere teşekkürler.
Tekirdağ ilinde yaklaşık olarak 300 dönüm tarlam bulunmaktadır. Gençlik sebebi ile bir türlü tarla olaylarını sevmemişimdir. Gerek kendi Sosyal yaşantımız gerekse o zamanki arkadaş cevremizden dolayı hep şehir hayatı ve 08:30 - 17:00 işleri daha cazip olduğundan çiftçilik ile aramız düzelmedi. Ancak ne zaman iş varsa ve adam lazımsa tarlada sürdüm tarlada ektim ilaçta attım gübrede. Ama aradan yıllar gecmesi ve olgunlaşmamızdan sonra ve ailemin vefatı ister istemez bu işlerin içinde olmama mecbur bıraktı. Özel bir sektörde çalışmamdan dolayı Şu anda tarlalarım eniştem ve dayımda icar ile işlenmekte ve 300 dönüm için 25000 TL para almaktayım. Size ve bu konuda beni gerçekten iyi ve doğru yönlendirecek kişilere ihtiyacım var. Kendime ait 2 adet traktör dahil ( Çiftçeker) her türlü ekipman mevcut eğer ben tarlaları kendim işlemek istersem, Bu sene anız olan tarlalar için sürümden başlayarak yapılacak olan işler ve maliyetleri hakkında detaylı bilgi verebilecek arkadaşlar var mı?
Aynı şartlarda olan arkadaşlar varsa her türlü masraf düşüldükten sonra cepte kalan nedir?
Buğdayı 600 KG Ayçiçeğini 300Kg baz alırsak,

BUĞDAY ÖNCESİ MASRAFLAR
BUĞDAY BİCİMİ MASRAFLARI
BUĞDAY SONRASI MASRAFLARI ( YENİ ÜRÜN EKİMİ )

Ynt: KENDİM YAPSAM MI ?

Hemşerim yazdığını okudum.Bende babamı kaybettim ve evin tek erkek çocuğuyum.Bu işlere dedelerimiz başlamış bizde yürütmekteyiz.3 senedir hesap kitap işlerine ben baktayım lakin sene seneyi tutmuyor bu çiftçilikte.Örnek verecek olursam geçen sene 600kg buğday verimi almışken bu sene daha iyi bakım ve gübreleme yapmama rağmen mayıs yağmur yağmayınca 450kg verimde kaldı.Üstüne üstlük bu sene herşey pahalılandı(gübre,mazot,tohum,ilaç girdileri).Verim düşük olup buğday fiyatında da aman aman bir artış olmayınca uğraştığımızla kaldık koca sene.
300 dönüm için eğer senelik 25bin alıyorsan ki bu 83 tl dönüme bedel gelir.Bence iyi fiyat.İcara vermeye devam et.Eğer istediğin fiyat gözüne az gelirse(yerleriniz nasıldır bilemiyorum) madem ekipmanlarınız ve traktörünüz varmış bu işe devam edersin.Aksi halde dediğim gibi uğraştığınla kalırsın.
Ayrıca İsmail abinin dediklerine de katılıyorum.Kendini durup dururken sıkıntıya sokma.

çiftçilik için gerekli tüm ekipmana sahipsen 25.000 tl den fazla kazanacağına emin olabilirsin..iş burda birazda sana bağlı..çalışmakta olduğun işten çiftçiliğe yeterince zaman ayırabilecekmisin? aslında benimde durumum senin gibi idi..oldukça iyi bir firmada iyi konumlu bir işe sahipken işi bırakıp çiftçiliğe başladım..280 dönüm kendimize ait 300 dönümde icar,toplam 580 dönüm arazide çiftçilik yapıyorum..çiftçiliğin yanında kendime ait birde iş açtım(kışın çok fazla boş vakit olduğu için)...gerçi arada bir fark var üniversite mezunu olmama rağmen çiftçiliği hep çok sevdim..farklı gelirlerden geçimini sağlayabilirsen çiftçilik çok iyi bir para biriktirme yöntemidir..:)

Özel sektörde işim iyi aldığımız bizi azda olsa tatmin ediyor ancak Kendi yerim ve kendi takım ve traktörüm varken nasıl olsa boş vaktimiz ve tarlalarada ayıracak zamanım olacağından bu işe artık başlamak istiyorum. Ancak aynı işyerinde çalıştığımız ve tarla işleri ile uğraşan arkadaşlarımda mevcut. Bazıları durduğun hata başla tarlanı işle diyor, bazılarıda hiç rahatını bozma böyle devam et diyor. Kısa Bir hesap yaparak ortalama Buğday maliyeti;
550 Kg/Dönüm x 300 Dönüm = 165.000 Kg
165.000 x 0.70 TL/Kg= 115.500 TL
Tüm Masraflar = 30.000 TL ( Buğday Ekim - Biçim-İlaç-Gübre vs)
Bir sonraki ekim masrafları =35.000 ( Ayçiçeği Ekim - Biçim-İlaç-Gübre vs)
Olası Traktör - Ekipman arızaları ve diğer giderler = 5500 TL
Cepte Kalan Net TL : 40.000 TL

bu konu yoruma acık olacağından veriler ortalama bazlı sonuçlardı.

ne kadar erken başlarsan temelinde o kadar sağlam olur....
bence hiç durma başla abi ben trakyada 300 dönümün anadoluda 600 dönüme bedel olduğuna inanırım....trakya gibi yerde tarla icaramı verilirmiş...

muratta_firarda link=topic=66853.msg759473#msg759473 date=1374218418' Alıntı:
Özel sektörde işim iyi aldığımız bizi azda olsa tatmin ediyor ancak Kendi yerim ve kendi takım ve traktörüm varken nasıl olsa boş vaktimiz ve tarlalarada ayıracak zamanım olacağından bu işe artık başlamak istiyorum. Ancak aynı işyerinde çalıştığımız ve tarla işleri ile uğraşan arkadaşlarımda mevcut. Bazıları durduğun hata başla tarlanı işle diyor, bazılarıda hiç rahatını bozma böyle devam et diyor. Kısa Bir hesap yaparak ortalama Buğday maliyeti;
550 Kg/Dönüm x 300 Dönüm = 165.000 Kg
165.000 x 0.70 TL/Kg= 115.500 TL
Tüm Masraflar = 30.000 TL ( Buğday Ekim - Biçim-İlaç-Gübre vs)
Bir sonraki ekim masrafları =35.000 ( Ayçiçeği Ekim - Biçim-İlaç-Gübre vs)
Olası Traktör - Ekipman arızaları ve diğer giderler = 5500 TL
Cepte Kalan Net TL : 40.000 TL

bu konu yoruma acık olacağından veriler ortalama bazlı sonuçlardı.

abı prımını doldurana kadar calıs derım prımını doldurduktan sonra cık yasını bekleme yasını tarlada beklersın ;D anlş-*s

tumosannn link=topic=66853.msg759707#msg759707 date=1374319959' Alıntı:
abı prımını doldurana kadar calıs derım prımını doldurduktan sonra cık yasını bekleme yasını tarlada beklersın ;D anlş-*s

ben öyle yaptım bekledim doldu 10 yıl şimdi giderimde eccuk daha yapak bişe olmaz

buğdayda 600 kg ayçiçeğinde 300 kg biraz fazla sene seneyi tutmuyor malesef ben size kısaca hesaplama yapayım buğdayı 400 kgdan ayçiçeğini 150kgdan verim olarak alıcak olursak ki bu verimler ortalama değerlerdir. Tarlaların yarısını buğday yarısını ayçiçeği ektiğinizde 150x400=60ton buğday yapar devlet desteğiyle beraber 750den satsanız 45.000 alırsınız. 150x150=22.500 kg ayçiçeği yapar devlet desteğiyle beraber 1750den verirseniz 40.000 lira civarında kazanırsınız. Mazot gübre desteği buğday biçiminden sonra dere kenarında tarlanır varsa silajlık mısır yapmak için birine icara verirseniz ordan da biraz para gelir. 45000+40000+diğer kazanç ve destekler 10000= 95000 yani ortalama 90 - 100 arası kazanırsınız. Biz 950 dönüm kadar yer işliyoruz masrafımız 100bin civarı oluyor. Sizinde masrafınız 30 - 40 arası olsa ortalama 50.000 den fazla kalır.

şerefli1 link=topic=66853.msg759715#msg759715 date=1374321440' Alıntı:
ben öyle yaptım bekledim doldu 10 yıl şimdi giderimde eccuk daha yapak bişe olmaz

;D ;D konuyla alakası yok ama

abı mesela 10 sene calıstın prımın doldu yasın geldıgınde tazmınat parası alabııor musun :S