+ Konuya Cevap Yaz
9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  ALİ EKBER YILDIRIM / TARIM DÜNYASINDAN

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2006 yılından bu yana “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” adıyla önemli bir projeyi sürdürüyor.

  Proje kapsamında tarım makine ve ekipmanlara yüzde 50 hibe desteği veriliyor. Hem üretici için, hem makine imalatçıları için önemli bir fırsat. Bu yıl 34 makine ve ekipman destek kapsamında. Fakat bu desteği almak adeta hayal oldu. Çünkü bu önemli proje ile ilgili birçok sorun yaşanıyor.

  Nedir o sorunlar?

  1- Hibe desteği ile ilgili uygulama tebliği 26 Haziran tarihli Resmi Gazete ' de yayımlandı. Uygulama Rehberi ' de aynı gün bakanlığın internet sayfasında yayımlandı. 2005 ' teki pilot uygulamayı da sayarsak 8 yıldır uygulanan bir projede hala zamanlama hatası yapılıyor. 2013 hibe desteği uygulama tebliği haziranın sonunda yayınlanıyor. Üreticinin birçok makineyi alması yılsonunu bulacak. Birçok üründe hasat bitmiş olacak. Makinenin kullanımı bir yıl sonra mümkün olacak. Bakanlık yetkilileri yılın başında bu tebliği yayınlasalar, makine imalatçıları buna göre imalatlarını yapsa ve üreticide zamanında alıp kullansa olmaz mı?

  2- Proje kapsamında başvuran her üreticinin destekten yararlanmayacağı biliniyor. Belirlenen tüm kriterleri yerine getirseler bile çok az sayıda üretici hibeden yararlanabiliyor. Hibe desteğinden yararlanma oranı Milli Piyango biletine ikramiye çıkması gibi bir şey. Bu durum hem makine sektörü, hem üreticiler için bazı olumsuzluklara neden oluyor. Hibe alacağı beklentisi ile üreticiler makine alımını erteliyor. Bir kaç yıldır hibe ile makine almak isteyen üreticiler var. Alım olmayınca makine ve ekipman imalatçıları ürün satamıyor.

  3- Hibe kapsamındaki makine ve ekipmanlara devlet yüzde 50 hibe veriyor diye, piyasada fiyatı artınca desteği alamayan üreticiler daha pahallıya makine ve ekipman satın almak zorunda kalıyor.

  4- Hibe desteğinin ödenmesinde de sorunlar yaşanıyor. Geçen yıla kadar hibe desteği makine ve ekipman imalatçılarına ödeniyordu. Şimdi üreticiye ödeniyor. Üreticinin borcu varsa bankadaki hesabına haciz varsa imalatçı parasını alamıyor.

  5- Asıl büyük sorun ise hibe desteğini alabilmek. Bu yıl yayınlanan ve proje kapsamındaki her makine için detaylı bilgilerin yer aldığı 99 sayfalık 'Uygulama Rehberi' incelediğinde bakanlığın adeta hibe vermemek için ciddi bir çalışma yaptığı görülüyor.

  Makine ve ekipman hibe desteğinin bu kadar geç açıklanması, bütçesinin belli olmaması başlı başına bir engel.

  Hibe kapsamındaki her makine için belirlenen kriterler var. Bu kriterlerin karşısında da puanlar var. Yerine getirdiğiniz her kriter için puan alıyorsunuz. Puanınız yükseldikçe makine ve ekipman alma şansınız artıyor. Ama garanti değil. Kriterlerin tamamını yerine getirseniz ve 100 tam puan alsanız bile hibe alamayabilirsiniz.

  Nedir o kriterler?

  Makine ve ekipmanın kullanım alanına göre belli büyüklükteki araziye sahip olmanız, belli sayıda hayvan varlığınızın olması gerekiyor.

  Örneğin, balya makinesi için en az 50 dekar araziye sahip olmanız şartı var. Fakat 50 dekar araziniz varsa 5 puan alıyorsunuz ama 81 dekar ve üzeri araziye sahipseniz 10 puan alıyorsunuz. Balya makinesi almak için en az 10 büyük baş hayvanınızın olması gerekiyor. Fakat 10 ile 20 büyükbaş hayvanı olana 5 puan, 21 ve üzeri hayvanı olana 10 puan veriliyor. Küçük işletmeler yerine büyük işletmelerin desteklerden yararlanması sağlanıyor.

  Bu arada arazi kiralayan isterse bin dekar kiralasın bu makineden alamıyor. Tıpkı doğrudan gelir desteği gibi hibe desteği tapuya veriliyor. Üretene değil.

  Bir başka önemli kriter traktör sahibi olmak. Traktörünüz kiralıksa hibeden yararlanamıyorsunuz. Ruhsatta adınızın olması gerekiyor. Ama üzerinizde bir traktör varsa bu traktör ipotekli veya hacizli olsa bile hibe desteğinden yararlanabiliyorsunuz. Ama kiralıksa yararlanamıyorsunuz.

  Destek kapsamındaki 34 makinenin tamamında kadın, şehit ve gazi yakınları ile özürlülere pozitif ayrımcılık yapılıyor.

  Hibe desteği için başvuran kadın çiftçi 5 puan avantajlı oluyor. Yüzde 40 ve üzeri, engelli raporu olanlar 10 puan, şehit ve gazilerin 1. derece yakınları ve gaziler ise 15 artı puanla hibe desteğinden yararlanabiliyor. Hem kadın hem yüzde 40 ve üzeri engelliniz varsa ve üstelikte birinci derecede şehit veya gazi yakınıysanız 100 puanlık yarışta 30 puan önde başlıyorsunuz. Fakat bu yeterli olmuyor, traktör sahibi olmanız, üzerinizde belli büyüklükte tapulu arazinizin olması, belli sayıda hayvan varlığınızın olması gerekiyor. Bir kooperatife veya örgüte üye olmanız, şirket sahibi olmanız hibe kredisi almanızda avantaj sağlıyor ama kesin alacağınız anlamına gelmiyor.

  Amaç kadınların, şehit ve gazi yakınlarının ve özürlülerin yüzde 50 hibe ile makine ve ekipman sahibi olmaları ise bu kritere Türkiye ' de uyan kaç kişi varsa onları bu yarışa sokmadan hibe desteği verilebilir. Verilmelidir de. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz.

  Fakat edindiğimiz bilgilere göre burada başka hesaplar var. Birincisi hibe desteğini vermemek için engel oluşturmak, bahane üretmek. İkincisi birçok hibe kredisinde olduğu gibi bazı danışmanlık firmalarına avantaj sağlamak. Piyasada üreticiye istediği makineyi hibe desteği ile vermeyi garanti eden danışman firmalar türemiş. O firmalar belirlenen kriterlere uygun kişiyi buluyor ve makine, ekipmanı onun üzerinden alıp asıl kullanıcıya veriyor. Bunun da karşılığını alarak.

  Bu iddianın ciddi olarak araştırılması ve yüzde yüz garanti makine ve ekipman sağlayan danışmanlık şirketleri incelemeye alınmalı.

  Bu arada kooperatiflere, örgütlü çiftçilere ve şirketlere artı puan veriliyor. Ayrıca yerli imalat makine ve ekipmanlara ayrıcalık tanınıyor.

  Özetle, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı çok doğru bir proje. Bugüne kadar bu proje ile tarıma önemli katkılar da sağlandı. Fakat yukarıda özetlediğimiz sorunlar ve danışmanlık şirketleri ile ilgili iddialar ciddiye alınmazsa bugüne kadar yapılan olumlu çalışmalar da bir kalemde silinip gidecektir

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  Genç çiftçi-İTU (iyi tarım) ve Organik üreticilere +3 puan var.

  1 kere yararlanmış olanlar -20 puAnla başlıyor.

  2 kere yararlanmışlar BAŞVURAMIYOR!

  Kısaca destek değil aslında köstek. Makina ekipman üreticileri destekten dolayı gerçek değil şişirme fiyatlar, listeler hazırlıyor...

  Destek kalksın gerçek fiyatlara dönülür, kimse bi balya makinasına 40-50 tl ver(e)mez.

  İşin sahtekarlığını yapanlar da cabası!

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  22 Temmuz 2009
  Şehir
  BURDUR - KARAMANLI
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,234
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  yersek yıllardır aynı şey tapulu arazi şartlarıda yükseltildi 2011 de balya makinası için 20 dekar tapulu arazi şartı vardı 2012 de 30 2013 de ise 50 dekara çıktı

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  ------
  Mesajlar
  606
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  Bu işin aslında böyle göz boyamayla yada oy almak için değilde devletin gerçekten ihtiyacı olan çiftçinin başvurusu sonucu gerçekten gerekli incelemeler yapılarak istediği zaman makinesini %50 hibeyle yada kredi gibi olanaklar kullandırılarak alabilmesi gerekir...Bu benm gözümde çiftçiyi yemlemek gibi geliyor...

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2011
  Şehir
  kırklareli Babaeski Mutlu Köyü
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,663
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  Fiyatlarda şişme oluyor.4liraysa 6 liraya çıkıyor.vede bu destek küçük çiftçiye değil büyük çiftçilere göre düzenlenmiş

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,485
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  Ortak makine kullanımı ve makine parkları teşvik edilmeli... öncelikli olmalı. Köyler hurdalığa dönüyor... Tarım makineleri müteahhitliği özendirilmeli hatta buna geçilmeli...

  Siz hiç ortak makine kullanımı veya tarım makineleri müteahhitliği-makine parkları konusunda çalışan, yönlendiricilik yapan makina üreticisi gördünüz mü?

  Küçük küçük makinalarla günü geçiriyorlar, hoşaf soğutuyorlar

  Destekler tarlalarının yerini hatırlamayan tapu sahiplerine gittiği gibi bu makine ekipman da aynı...

  Toprağı ve desteği işleyene, sahip çıkana, üretene vereceksin!

  Mülkiyet yapısı değişecek, bugün 1000 varisli herkese ancak bi mezar yeri düşecek tarlalar var.

  Arazi toplulaştırması şart, olmazsa olmaz!

  Osmanlıdaki gibi toprak-mülk devletin kullanma hakkı üreticinin-çiftçinin olacak!

  3 yıl toprağı boş bırakanın elinden alıp kıymetini bilene vereceksin...vesselam.


 7. #7

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,187
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  % 50 makine desteği kaldırılmalı

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  12 Ağustos 2011
  Şehir
  Ankara-Polatlı
  Mesajlar
  685
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  En iyisimi paran olacak ne devletine bakacann nede hibesineee

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  22 Mart 2013
  Yaş
  28
  Mesajlar
  3,746
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yüzde 50 hibeyle makine ve ekipman alma hayali...  Alıntı Semih_ link=topic=66856.msg758677#msg758677 date=1373975880 Nickli Üyeden Alıntı
  En iyisimi paran olacak ne devletine bakacann nede hibesineee
  ARKADASA KATILIYORUM VE BUTUN ÇİFÇİLERE SOLUYORUM ÇİFÇİNİN DESTEGE VEYA EKIPMAN GIBI OLAYLARA IHTIYACI OLMAMALI ( bunlar oy toplamak ıcın tuzak ) , BANA KIZACAKSANIZ AMA DINLEYIN BI ÇİFÇİ OLARAK DEVLETTEN HIC BIR SEY BEKLEMIYORUM YALNIZ SADECE BEKLEDIGIM EKIP DIKTIGIM MALIN KARSILIGINI ALABILMEM EGER KARSILIGINI ALABILIRSEK BU GIBI SEYLERE IHTIYACIMIZ OLMAZ VERIRSIN PARAYI ALIRSIN O KADAR anlş-*s

  AMA NE YAZIKKI GUNUMUZ TURKIYESINDE ÇİFCİ VERDIGI EMEGIN KARSILIGINI ALAMIYOR VE BU HUKUMETE HALA REY VERIYOLAR SASIRIYORUM BEN.. anlş-*s

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bölgenizde %50 makine ekipman ödemesi
  Konu Sahibi salih019 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 08.Ocak.2014, 14:43
 2. 2013 Makine ve Ekipman Destekleme Sonuçları
  Konu Sahibi murat_saribas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 43
  Son Mesaj : 25.Eylül.2013, 10:37
 3. Makine ve ekipman alımına yüzde 50 hibe
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2012, 09:40
 4. Makine ve ekipman alımına yüzde 50 hibe
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 03.Temmuz.2012, 15:03
 5. Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2008, 12:14

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status