TÜMOSAN IN INANILMAZ 4X4 TEKNOLOJISI--- [ ON DT HAKKINDA KAPSAMLI ACIKLAMA ]

23.03.2013
3,725
14

TÜMOSAN IN INANILMAZ 4X4 TEKNOLOJISI--- [ ON DT HAKKINDA KAPSAMLI ACIKLAMA ]

Merhaba Trakkulubun degerlı uyelerı ve gizlı takıpcılerı : )

Bugun sizler ıcın bır kac resım cektım arkadaslar konumuz baslıktata yazdıgım gıbı Tümosan ın on cekerı ıle yaptıgı ınanılmaz gelısmeyı sızlerle paylasmak ıstedım forumdakı bazı kısıler benı sevmez benden nefret eder sureklı tumosanı kayırdıgım ıcın ben evet burda soluyorum tumosanı kayırıyorum ama YERLİ malımızın gelısmesı ıcındır ve Tümosan Bu On dt teknolojısıyle bunu hak edıyor dıye dusunuyorum...

Oncelıkle biraz ulkemızde kı traktorlerın 4x4 sıstemı hakkında bılgı vereyım arkadaslar lms lımıted slıp sıstemı bugun kullandıgımız bır cok traktorde vardır dıger bır adıda Akıllı dıfrensıyeldır , FAKAT Tümosan bu sisteme bır ekleme yapıp bu sıstemı süper bır hale getırmıstir.

Bıldıgımız gıbı arkadaslar 4x4 motorlarda 4x4 almak ıcın düme veya çeker kolu kullanılır

buna ek olarak da sag alt koseye DİFRENSIYEL kılıdı konulur

bu sıstem motor patanıjda lms lımıted slip ıle bırlıkte her ne kadar da kacırmamaya gayret etsede kacırır arkadaslar ılkten capraz asılır tekerler çapraz asılınca kılıde basarız kılıde basınca eger arkadaslar 4 TEKERLEGIMIZDE yere BASIYORSA SİSTEM SORUNSUZ bır sekılde calısır yanı 4 teker aynı anda doner fakat bu sıstemde on tekerlerın bırı HAVADA olursa bız DİFRENSIYEL kılıdını kullanınca ON HAVADA OLAN TEKER DONER ve ARKALARIN IKISI DONER ÖNDEKI YERE BASAN TEKER DÖNMEZ .!

( Havada olan teker ve arka ıkı teker doner yere basan teker donmez kısaca 3 teker doner )

Aşağıda anlattıgım Tümosanın yaptıgı Bu sıstem nh dede mf dede john derede itallerınde bılmıyorum fakat arastırdım bır cok seyde bulamadım yok.!

Tümosan da ise 4x4 aldıgımızda Difrensıyel Kılıdine basınca ON TEKER Tumosanında HAVADA olan doner ve ARKA ıkı teker kılıd basılı haldeyken döner
Kısaca ; ( Havada olan teker ve arka ıkı teker doner yere basan teker donmez kısaca 3 teker doner )

( şu ana kadar bır fark yoktur fark sımdı ortaya cıkıyor)

Fakat Tümosan ON DT YE bır ekleme yapıp yaglı bır hıdrolık sıstemı koyar bu sıstemde dumeyle calısmaktadır

işte o düme

dümeye basınca o yere basan teker de calısır ve askıda kaldıgımızda cıkarız dıger traktorler askıda kaldıgında 3 teker calısırken TÜMOSAN 4 teker calısıyor arkadaslar bu dume sayesınde.

bu dumenın calısma prensıbını anlatayım kısaca

ornek olarak Fren sistemını dusunun frene basıyoruz sılındırın ıcıne hıdrolık doluyor ve sılındır acılıyor ve fren tutuyor

işte tumosan bu sıstemden yola cıkarak diferansiyelin içine birtane silindir koymuş yağ basıncı ile çalışan, düğmeye basınca silindirin içine yağ doluyor, silindir ileriye doğru hareket ediyor ve ön akislerin dişlileriyle kavrasıyo ve kitliyo ve o yere basan lastıgı donduruyor ve dıger traktorler askıda kalırkeen tumosan arkasına bakmadan basıp gecıyor

Not : Düğmeyi sürekli devrede tutarsanız silindirin içindeki oring lere baskı yapar ve deforme eder zamanla buda kacırmasına sebeb olur ...

gecen konunun bırınde tumosan 11 saatte kece dagıttı yazıordu sanırım bu dumeyı cok gereksızce ve bılıncsızce kullanmıslar...

Ynt: TÜMOSAN IN INANILMAZ 4X4 TEKNOLOJISI--- [ ON DT HAKKINDA KAPSAMLI ACIKLAMA ]

Arkadaslar sızlere nıye tumosan nıye tumosan dedıgımı bırazcık olsun anlatabıldıysem memnun kalırım ıyı veya kotu yorumlarınızı beklıyorum hepınıze tesekkur edıyorum. anlş-*s

bu sıstem erkunt dahıl hıc bır yerlı traktorde yoktur lms sıstemı vardır fakat bu sıstem yoktur o dumeyı korna sananlar ,korna soldakı koldadır.

Not : Zetordada yoktur ;D anlş-*s

Ynt: TÜMOSAN IN INANILMAZ 4X4 TEKNOLOJISI--- [ ON DT HAKKINDA KAPSAMLI ACIKLAMA ]

alipasalierkan link=topic=66871.msg758862#msg758862 date=1374004784' Alıntı:
Tümosan ' lara dair pek bir bilgim yok. Fakat o düğme normalde kızdırma olmuyor mu? Aynısı bizim Fiat ' larda da var...

Tumosan otomatik kizdrmadır düğme olmaz noo*-*- anlş-*s

alipasalierkan link=topic=66871.msg758862#msg758862 date=1374004784' Alıntı:
Tümosan ' lara dair pek bir bilgim yok. Fakat o düğme normalde kızdırma olmuyor mu? Aynısı bizim Fiat ' larda da var...
Bende öyle düşünüyorum fiatlardaki kızdırma düğmesiyle aynı.

ranger link=topic=66871.msg758865#msg758865 date=1374005009' Alıntı:
Bende öyle düşünüyorum fiatlardaki kızdırma düğmesiyle aynı.

Siz kızdırma deyın gecın ama kızdırma olsa kızdırma derlerdı yetkılı servıstekıler uyy-*s anlş-*s

abi tümolarda düğmeliymiş nh ler askıda kaldımı otomatik 4 ü birden çalışıyo bildiğim kadarıyla yani yük hangi tekerlerdeyse onlar pati yapar

benimde bildiğim kadarıyla tümosanda böyle bir sistem yok , yalnız son yıllarda üretilen dtlerde yarı otomatik defransiyal kilidi var bu sistemde tekerin biri diğerinden 1 tur kadar fazla döndüğü zaman içerideki balatalar sıkıştırıp diğerinide zorluyor eski dt lerde bu sistem olmadığı için tam 4x4 olmuyorlar mf 398 in ön dtsinde direksiyonla bağlantılı bir sistem vardı diye biliyorum

tt6054c link=topic=66871.msg758868#msg758868 date=1374005439' Alıntı:
abi tümolarda düğmeliymiş nh ler askıda kaldımı otomatik 4 ü birden çalışıyo bildiğim kadarıyla yani yük hangi tekerlerdeyse onlar pati yapar

teker yerdeyken 4 u calısır ama havadaysa on tekerlerden bırı o zaman kılıde bassanda 3 teker calısır havadakı on teker donuyor bu butun motorlarda öle tumosan hariç tumosan o dumeyle havada olmuyan yere basanıda zorluyor kardesım anlş-*s

tumosannn link=topic=66871.msg758867#msg758867 date=1374005381' Alıntı:
Siz kızdırma deyın gecın ama kızdırma olsa kızdırma derlerdı yetkılı servıstekıler uyy-*s anlş-*s

peki ozaman sen bana senin traktörünün ön dtsinde bu düğmeye basılınca içeride sıkıştırma işini yapan pistona yağ taşıyan hortumun resmini çekermisin bu güne kadar hiç öyle bişi görmedim

enter link=topic=66871.msg758869#msg758869 date=1374005489' Alıntı:
benimde bildiğim kadarıyla tümosanda böyle bir sistem yok , yalnız son yıllarda üretilen dtlerde yarı otomatik defransiyal kilidi var bu sistemde tekerin biri diğerinden 1 tur kadar fazla döndüğü zaman içerideki balatalar sıkıştırıp diğerinide zorluyor eski dt lerde bu sistem olmadığı için tam 4x4 olmuyorlar mf 398 in ön dtsinde direksiyonla bağlantılı bir sistem vardı diye biliyorum

sıstem gecen sene yapıdı yenidir

td 100d link=topic=66871.msg758875#msg758875 date=1374005713' Alıntı:
Güzel bi sistemmiş Helal tümocana Sorması ayıp bu konuyu benim isteğim üzere mi açtın abi ??

evet ve bır kac kısınınde ıstegı uzerıne tesekkurunu esırgeme ;D

tumosannn link=topic=66871.msg758876#msg758876 date=1374005743' Alıntı:
sıstem gecen sene yapıdı yenidir

yeni olan kızdırma sistemini değiştirdiler bujili sisteme geçti o düğme o olabilir yeni dt gördüğünü söyleyenlerde var onda da olabilir

tumosannn link=topic=66871.msg758871#msg758871 date=1374005589' Alıntı:
teker yerdeyken 4 u calısır ama havadaysa on tekerlerden bırı o zaman kılıde bassanda 3 teker calısır havadakı on teker donuyor bu butun motorlarda öle tumosan hariç tumosan o dumeyle havada olmuyan yere basanıda zorluyor kardesım anlş-*s
bizim tt nin ön tekerini söktüğümüz zaman dingile takoz soktum 3 tekerli oldu yürüdüğümde 2 si çapraz olarak zorluyodu yaniyerde olan sağ tekerle arka sol teker zorluyodu

beyler yorumlarınız ıcın tesekkurler bununla ılgılı bır vıdeo cekıcem atıcam buraya benı zan altında bırakmaya bayılıyorsunuz ama unutmayın kı tumosanı kucumsuyorsunuz yapamaz dıyorsunuz yaptıgını kanıtlıyacagım
tt6054c link=topic=66871.msg758879#msg758879 date=1374005930' Alıntı:
bizim tt nin ön tekerini söktüğümüz zaman dingile takoz soktum 3 tekerli oldu yürüdüğümde 2 si çapraz olarak zorluyodu yaniyerde olan sağ tekerle arka sol teker zorluyodu

barıs nh de lms var lımıted slıp belkı onun zorlamasayla bıraz zorlamıştır kı lms dıger butun traktorlerde var ama tumosan tam kıtlıyor anlş-*s

ön çekerle alakası yok. olsa zaten elektronik sistemi ve yağ basıncı için hortum gider. zaten şu anda çıkan tüm traktörlerin ön çekerleri otomatik kilitliyor. bunun tamı yarımı yok. ya kilitler ya kilitlemez. tümosan da da o sistem var. ama eski fiat massey çiftrçekerlerde o sistemler olmadığından çapraz asılma denen olay vardı. ben de yanlış bir teşhis olduğunu düşünüyorum