TMO ' dan 450 milyon TL ' yi aşkın buğday alımı

08.07.2013

Geçen yıl son iki yılın da üzerinde 1 milyon 634 bin ton buğday alımı yapan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), aynı şekilde devam ediyor.

Piyasada fiyatların üretici lehine aşağı düşmesi sebebiyle 7 Haziran ' da fiyat açıklayan Ofis, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da gelen her ürünü alacak yönde hazırlıklarını tamamladı. Geçmiş yıllarda uygun olan merkezlerde randevulu alam yapan TMO, bu yıl alımlarının tamamını randevu sistemiyle gerçekleştiriyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ' in fiyatı açıklamasıyla birlikte adeta TMO alım merkezlerine hücum eden buğday üreticileri, bugüne kadar 68 bin ton makarnalık, 556 bin ton da ekmeklik buğday teslim ettiler. 620 bin tonluk ürünün parasal karşılığı 450 milyon lirayı aşıyor. Ofis ' e emanet alım kapsamında bırakılan ürün miktarı ise 50 bin tonun üzerinde. TMO ' nun verilerine görü bugüne kadar Türkiye genelinde buğday hasadının üçte biri tamamlandı. TMO, Anadolu Kırmızı Sert buğdayı ton başına 720 liradan, makarnalık buğdayı ise 765 liradan alıyor. Çiftçilere ayrıca ton başına 50 lira da prim ödemesi yapılıyor. Kasım ayından itibaren elindeki buğdayı satışa çıkaracak olan TMO, satış fiyatını ton başına 810 lira olarak belirledi.

Alımlarına devam eden TMO, müdahale fiyatını açıklamadığı arpa, çavdar, yulaf ve tritikale gibi hububatları da depolarına makbuz karşılığı emanet olarak alıyor. Piyasadaki aşırı düşme veya yükselme halinde TMO, bu ürünlere de alım fiyatını açıklayacak.