50 BAŞ KAPASİTELİ YARI AÇIK MODERN BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI TESİSİ

ARKADAŞLAR HERKESE HELAL VE BOL KAZANÇLAR DİLERİM.EĞER KISMET OLURSA 50 BAŞ KAPASİTELİ MODERN BÜYÜKBAŞ SÜT SIĞIRI İŞLETMESİ KURARAK SÜT HAYVANCILIĞI YAPMAK İSTİYORUM.BU TESİSİ YOZGAT A BAĞLI KÖYÜMDE YAPACAĞIM.LİSTEMDE ŞU BAŞLIKLAR OLUCAK;

1.PROJE 300 BAŞ KAPASİTELİ HAZIRLANACAK
2.AHIRIN ZEMİNİ 300 BAŞA GÖRE YAPILIP 100 BAŞLIK KISIM KAPATILACAK
3.HALİ HAZIRDA KAPATILAN 100 BAŞLIK AHIRA 50 HOLSTEİN CİNSİ İNEK LE BAŞLANACAK

PLANLANAN SİSTEMLER

1. 2X4 SÜT SAĞIM ÜNİTESİ (PROJE DE 2X10 OLACAK)
2. 3 TON KAPASİTELİ SÜT SOĞUTMA TANKI
3. 2 ADET OTOMATİK GÜBRE SIYIRICI
4. 50 ADET YEMLİK KİLİDİ
5. 50 ADET DURAK DEMİRİ
6. ÇATI ÇELİK KONSTRÜKSİYON OLACAK
7. 50 ADET BUZAĞI KULUBESİ
8. 2 ADET OTOMATİK KAŞAGI (DUVARA MONTELİ)
9. 50 ADET KAUÇUK YATAK
10.GÜBRE ÇUKURU

DEGERLİ ARKADAŞLAR.AYRINTIYA GİRMEDEN ANA MALZEME LİSTESİNİ YAZMAYA ÇALIŞTIM.SİZDEN İSTİRHAMIN ŞU;

1.ELİMDE 350.000 TL NAKİTİM VAR.PROJEYİ 300 BAŞLIK ÇİZDİRİP BÜYÜME HEDEFİM DOĞRU BİR YAKLAŞIMMI?

2.BU İŞ İÇİN KABACA NE KADARLIK BİR MALİYET ÖNGÖRÜYOSUNUZ?

3.ELİMDEKİ NAKİTLE BU İŞE BAŞLAMAK İÇİN GEREKLİ OLAN İLK HAREKETİ SAĞLAYABİLİRMİYİM?

4.KREDİ DURUMUNU HANGİ KURUMLAR ARACILIĞI İLE YAPABİLİRİM?

SON OLARAK BENİM AKLIMA GELMEYEN VE SİZİN BANA TAVSİYE EDEBİLECEĞİNİZ KONULARDA OLURSA ÇOK MEMNUN OLURUM.ARKADAŞLAR KONUYU TAKİP EDEN VE BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLARIN DEĞERLİ YORUMLARI BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.HERKESE HAYIRLI VE BOL KAZANÇLAR.

(ELİNDE PROJESİ OLAN ARKADAŞLAR VARSA VE PAYLAŞIRLARSADA EN AZINDAN BİR FİKİR SAHİBİ OLABİLİRİM)
SABIRSIZLIKLA YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

Ynt: 50 BAŞ KAPASİTELİ YARI AÇIK MODERN BÜYÜKBAŞ SÜT HAYVANCILIĞI TESİSİ

Hayırlısı olsun, bu projeye başlamadan önce işin tarımsal üretim kısmının planlamasını yapmalısın. Mesela; 50 baş için yıllık 250 da. kuru tarım(arpa, buğday, yulaf ve fiğ) en az 30 da. sulu tarım (yonca veya slajlık mısır) ekilecek araziyi ayarlkaman ve bunlarla ilgili ekipmanları temin etmen gerekli.

Planı 300 başlık tutup 50 baş ile başlaman bence doğru olmuş.
İşi öğrendikçe geliştirirsin.
Maliyet hakkında bilgim yok ama seçeneklerde çok.
İşletme bölme bölme olmalı sağılırlar , gebe sağılırlar, gebeler, düveler gibi ona göre yemleme yapılır.
Bölmeler,yemlık, sıyırıcı ,yatak ,içeride, dışarıda toprak zemin, seçenekli ,yani içeriden dışarıya kadar olmalı bölmeler ,iyi havalarda isteyen hayvan içeride isteyen dışarıda olur kötü havalarda kapı kapatılır dışarıya salınmaz hayvanlar.
Bu dediğimi yazı ile anlatmak zor umarım anlaşilmıştır.
Modern işletme demek seçeneği bol rahat demek zemin komple toprak olsa yemliğin başı çamur oluyor sıyırdıkça oyuluyor.
Zemın komple beton olsa o zamanda hayvanın toprağa basma ihtıyacı var, çeşitli hastalıklar tırnak hastalığı vs.
Bu konuda yukarıda yazdığım plan önemli.
Birde yem konusu var kaba ve kesif yem, bundan bahsetmemişin, işletmeyi bitirip hayvanları aldıktan sonra yem alacak para kalsa iyi olur peşin para yazdan stoklanan yem işletmenin karı için önemli .
Yada arazin varsa kendin yetiştirirsen, Nail, muhtarın dediği gibi , yine peşin para önemli.
İlk yıllarda işletmenin boş kapalı, kısımlarına yem stoklayabilirsin ayrı depo yapmaya gerek yok
Benim şu an 15 holstein inek 15 kadarda dana düve var. Sanada Allah kolaylık versin

Ismail Abinin soylediklerine aynen katiliyorum .....Ben olsam soyle bir hesap yapardim...350.000 nakit param var 50 tane sagilir inek almak istiyorum bugun 3500 tl sagilir inek safsatalarini gecersek 1. ya da 2. laktasyonda sagilir iyi bir inegi kimse 4500 tl den asagi vermez elde kaldi 125 000 nakit kaldiki gerisi de kredi eger bu isi 10 yildir yapmiyor ya da yapmadiysaniz ve bu sekilde kredi kullanirsaniz buyuk ihtimal batacaksiniz ....

Fakat durum soyle olabilir ben olsam 5 donum arazi uzerine (ki ileride cok hayvana da yetecektir) projemi kendim cizdigim yari acik sistem bir ahir yaparim...projenin cizimine verdiginiz parayla bu ahiri yaparsiniz celik kontruksiyon bu kadar maliyete hic gerek yok...

bakici tutacaksaniz onun evini yaparim...borulu sistem seyyar sagim makineli bir sistem kurararim ...sirali sisteme hic gerek yok...

15 tane de sagilir inek alirim ....geri kalan paranin hepsiyle tarla alirim...hic olmazssa isten bikarda millet gibi 3 trilyona malettigi ciftligi yari fiyatina satmaktansa ...tarla her zaman para yapar...unutmayin ...bir sut isletmesinin en buyuk gideri yem dir...

hatta hayvanciliga baslamadan once tarlaciliga baslamak dahada dogru olabilir...yonca,fig,bakla,soya fasulyesi------arpa,bugday,yulaf, ve olmazssa olmaz misir silaji bunlari yetistirebilirseniz 15 hayvanla cok kolay buyuyebilir...saglikli para kazanabilirsiniz...bu isin okulunu okumus, ciftlik kurmus,yem satmis,balye tasimis biri olarak nacizane yazacaklarim bunlardir...yukarida ismail abinin yazdigi bir cumleyi hic unutamam.....imam bile izine gidiyor ...ben gidemiyorum....hayvanciligin kilit noktarindan birisidir...saygilarimla

Hocam arkadaşların söylediklerine katılmakla beraber, fizibiliteyi iyi yapmanız gerekiyor, ucu ucuna gelecek şekilde ayarlamamanız gerekli parayı, hele ki 50 baş olarak başlayıp 300 başa çıkartacaksanız bu süre zarfında sürekli cepten yiyeceğinizi unutmayın. En iyi ihtimalle 5-6 senede sadece kendi buzağılarınız ile 300 başa çıkartabilirsiniz. Ayrıca emre_tuysuz ün de dediği gibi bu işte kendi yeminizi üretmeniz de çok önemli, tarla olmadan masrafınız oldukça fazla olacaktır.

Değerli arkadaşlarıma bulunmaz yorumları için müteşekkirim.Fikirler paylaşıldıkça doğruya ulaşır kanısındayım.Değerli arkadaşlarımın arazi konusunu şöyle açıklamak isterim.Nacizane sizler gibi kaba yem ihtiyacının bir işletme için nekadar önemli bir faktör olduğunun bilincindeyim.Bu kapsamda yaklaşık 5 yıldır arazi tedariği yapmaya çalışıyorum ve şuan 245 dönüm civarı (67 dönüm sulu) arazi tapularıyla beraber hazırlandı.Şuan sulu arazim buğday karşılığı icarda ve kuru araziyede kendim ekip biçiyorum ve buğday ,arpa,vs.ekip mahsulü depoluyorum.Bunlar üzerinden konuya devam edebilirsek iyi bir yol açmış olabileceğiz.

mşvidoba link=topic=66962.msg760282#msg760282 date=1374508073' Alıntı:
Değerli arkadaşlarıma bulunmaz yorumları için müteşekkirim.Fikirler paylaşıldıkça doğruya ulaşır kanısındayım.Değerli arkadaşlarımın arazi konusunu şöyle açıklamak isterim.Nacizane sizler gibi kaba yem ihtiyacının bir işletme için nekadar önemli bir faktör olduğunun bilincindeyim.Bu kapsamda yaklaşık 5 yıldır arazi tedariği yapmaya çalışıyorum ve şuan 245 dönüm civarı (67 dönüm sulu) arazi tapularıyla beraber hazırlandı.Şuan sulu arazim buğday karşılığı icarda ve kuru araziyede kendim ekip biçiyorum ve buğday ,arpa,vs.ekip mahsulü depoluyorum.Bunlar üzerinden konuya devam edebilirsek iyi bir yol açmış olabileceğiz.

'Hedefsiz dostum olacağına, Hedefi olan düşmanım olsun' Der batılılar...

Kerwanı yolda düzmeden, ince ince planlayarak hedefe ulaştığımızda çok az yanılırız.

Brawo tebrikler size, ülkemizin daha da gelişebilmesi için gereken girişimci profili siz we sizin gibiler.....

Siz isin yarisini haletmissiniz zaten...bu is oldu o zaman ,sulu yeri yoncalik ve silajlik misir....kuru yer arpa, ...traktor var zaten...50 sagmal genede fazla ilk baslangic icin 25 sagmal inek 1. laktasyonda en iyisi...gorunnen...en buyuk sorunlardan bir tanesi iyi bir yatili bakici aile...

emre_tuysuz link=topic=66962.msg760342#msg760342 date=1374520046' Alıntı:
Siz isin yarisini haletmissiniz zaten...bu is oldu o zaman ,sulu yeri yoncalik ve silajlik misir....kuru yer arpa, ...traktor var zaten...50 sagmal genede fazla ilk baslangic icin 25 sagmal inek 1. laktasyonda en iyisi...gorunnen...en buyuk sorunlardan bir tanesi iyi bir yatili bakici aile...

İşin en önemli kısmını para ile çözülemeyecek bölümü de Emre Tüysüz ifade etmiş. BAKICI AİLE. İşimiz İnsanla başlıyor insanla bitiyor.

Bakıcı Aile de olsa işin başında gündelik olarak yaşamak da gerek bunu da ben ilawe edeyim....Yani ailecek bu işin başında oturmak gerekiyor.

Hayırlı olsun,elinizdeki tarım arazisi işin belirli planlamasına kadar yeterli zaten sayı arttıkça tarım araziside alınabilir,50 baş için iyi bir planlama yapmışsınız ekstradan bakıcı evi yönetim binası ve kaba kesif yem deposu gerekir,arkadaşlarında bahsettiği işten anlayan cefakar vefakar bakıcı bulunmalı,işletme maliyetini siz araştırıp bilgi sahibi olmuşsunuzdur öncelikle hayvan için ırk seçimi düşünmelisiniz sizin için hangi ırk hayvan daha uygun olur sonrasında nereden daha hesaplı kaliteli hayvan temin edilir ordan buradan toplama hayvan almak mantıksız olur birde sağmal hayvan alarakmı yoksa gebe düve olarakmı başlanacak işe bunların kararını vermelisiniz,hayvan alımı yaprsanız mutlaka işletmeye girmeden bütün koruyucu aşılarını yaptırın,50 sağmallada başlansa düşündüğüüz gibi modern bir işletme epey para tutar bunun için tkdk yada diğer hibelere başvurulmalı mutlaka kredi konusunda mümkün oldukça girmeyin derim varın 30 sağmalla başlayın ama bu işi olmayan parayla yapmaya kalkmayın bence,tekrar vurgulamak gerektiğini düşünüyorum hayvan alımına çok dikkat edilmeli çok kaliteli 1. sınıf hayvan alınmalı işletmeyi asıl kar ettirecek hayvanlarınız olacak.

Merhabalar bende bu konu hakkındaki fikrimi belirtmek istiyorum. Kuracağınız çiftlikte öncelikli hedef hayvanların refahı olmalıdır. Eğer hayvan konforu olmazsa kim bu işi yaparsa yapsın tatmin edici düzeyde para kazanamaz. Bu işi önceden çokça araştırdığım ve rapor hazırladığım için ( kendi şahsım adına ) az çok ne kadar para gideceğini kestirebiliyorum. Eğer çelik konstrüksiyon düşünüyorsanız. 1000 metre kare bir alana 110- 120 bin civarı sadece çatı sandwich panel olmak kaydıyla kapalı alan yaparsınız. Bu da sadece etrafı kısmen açık bir kapalı depo gibi görenebilir. Bunun grove betonu, durak demiri, sıyırıcısı, bilumum masraflarını da eklerseniz. Hayvanlarınızı 5300 TL den alırsanız 50 hayvanlık bir işletme size kullanılan ekipmana göre 600 ile 750 bin tl civarı bir rakama mal olur. Varın gerisini siz düşünün. Eğer elinizden gelirse maliyeti düşürebilirsiniz. Hali hazırda benim bu kadar param olmadığı için ben bu işi planlamaktan şimdilik vazgeçtim. Çünkü çok ciddi bir sorumluluk isteyen bir iş. Allah hayırlısını versin sizlere.

Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.Elimizdeki 3 kuruşu bankaya yatırıp 1 kuruş faızıyle asalak bır hayat yasamayı asla dusunmedım ve ureten elden olmayı yeğledim.Amacım cabam eforum hep uretmekten yana.Herşeyden önce zengin olmak gibi bir kaygımda yok.Sadece sevdiğim işi yapmayı istiyorum.Helalinden ve terimin son damlasına kadar helal olsun sadece.
Bu kapsamda değeri asla ölçülemeyen yorumlarınızı en ince detayına kadar okuyup düşünmediğim noktaları karar alma defterime kaydettim.
Öte yandan halihazırda suanda aöf nin 2 yıllık veterinerlik bölümünü bu sene tamamladım.Stajda rasyon yemleme suni tohumlama sağım bakım vs.bircok teorik bilgiyi uygulama aşamasını titizlikle takip ederek cocuklugumda öğrendiklerime entegre ederek hazır olmaya calıstım.Allah a sukur suan hedefimden sapmamaı gerektirecek bır engelle karşılaşmadım.Aslında ısı ogrendıkce ve ısın ıcıne gırdıkce cesaretım arttı.
Bunun sonucunda soyle bır cozume ulaştım.
HER NE İŞ YAPACAK OLURSAK OLALIM KURAL HATASI YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK VE İŞİ KURALINA GÖRE OYNAMALIYIZ.
RİSK FAKTÖRÜ ÇOK YÜKSEK.HERŞEY OLABİLİR.HAYVANLAR 3 GUN ICERISINDE OLEBILIR.HASTALIK CIKABILIR.YANGIN OLABILIR.HIRSIZLIK OLABILIR.AMA ARKADASLARIM SUNUDA UNUTMAMAK GEREKIR.İNSANOĞLU İÇİN RİSK TOPRAK ALTINA GİRDİĞİ GÜN BİTER BENCE.YAŞADIĞIMIZ SÜRECE RİSK ALTINDA DEĞİLMİYİZİ ZATEN.RİSK ALMADAN BİRŞEY KAZANANI BEN GÖRMEDİM HENÜZ.ALLAH BU GÜZEL YOLDA HEPİMİZE GÜÇ KUVVET VERSİN.

Allah yardimciniz olsun...Sizin gibi bilincli girisimciler olduktan sonra bu is olur...Yardimci olabilecegim bir sey olursa bana ozelden yazabilirsiniz...

Kaba yem ihtiyacını kendiniz öz kaynaklarınızla karşılayamadığınız sürece para kazanamaz,hatta zarar edersiniz.Altyapıya çok fazla para yatırmayın (tesis,depo vs...) yine kurtaramazsınız durumu :) Allah işinizi gücünüzü rast getirsin.

şimdi sevgili, arkadaşım şunu açıkca söyliyebilirimki bu ülkede hayvancılık fantaziden başka bişey değil. yani şimdi holstein ineğini hiç kimse sana 4500 tl ye vermez . çünkü türkiyede şöyle bir sistem var türkiye ırk koruması nedir bilmıyor. gidiyor 50 tane hakiki holstein ineğini alıyor güzel köylümüz sonra bunun yanına ne olduğu belirsiz cinsi olmayan erkek danalarla çiftleştiriyo akıllı ya doğum yapıcak eline hayvan geçicek .ondan sonra alıyo bu hayvanları holstein diye kakalamaya çalışıyo bu hayvanlardanda 15 litre süt alamıyo bile yani yeni doğanları kast ediyorum bu anlamda sakın ola her holstein hayvan stıcısından alma bu işi yapıcaksan direk yurt dışından resmi hayvanları al bu konudada sakın hayaller kurma hiç de ucuza mal olmaz .

örneğin türkiyede simental oldunu iddiia ettikleri hayvanlar var simental hayvanlar 800 kilo ile 1100 kilo arasındadır genelde ama türkiyedekiler bak gez gör 500 kiloyu bıle zor görüyor . çünkü hakiki değiller .

yem olayına gelirsek malesef ülkemizde teşfik olmadığından dolayı not( internette hayvancılığa teşfik hikayeleri kerizler için arkadaşlar bankalara gidip kredi çekin bankalar kazansın diye o yüzden bu hikayelere girmyorum çünkü türkiyede kredi çekilip ticaret yapılması olayı fakir halkın üzerinden bir umut ticaretidir bu ticaretide bankalar yapar bu ticaretin ana olmazssa olmazı fakir halkdır zengınler uzerinden bu ticaret yürümez.mesela almanyada a bankası batar kazanamaz). neyse nerede kalmıştık teşfik olayında ha şimdi ülkemizde teşfik yok . bu yüzden yemi biz hayvancılar bulmak zorundayız nasıl bulabilirz ya ekmemiz lazım yadad parası ile almamız lazım para ile alırsak elimize bişey kalmaz malum toptancıya çalışırız. çünkü süt toptancıya nerdeyse bedava. araziler desen artık heryerede bina yapıldığından doğru dürüst ekim yapılıcak yerde yok. olanlarda çok çok çok pahalı ki zaten kiralık yer bulmak ımkansız.benım sana tavsiyem rusya veya moğolistan neden ? şimdi türkiyede ufak bir arsa kirala onu bulursun. çiftlik olayına sonra değinicem. rusyada arsa bol rusya yüz ölçümü 17 milyon km türkiye 750.000 km ve nufusumuz 80 milyondu en son rusya ise 111 milyon dolayısı ile arsa çok olduğundan dolayı ve bızım gibi inşaatla dolu dızgın yaşamazlar her toprak parçasına bi inşaat yapılsın mantığı yok oyuzden her yer yem yeşil arsa ve parası bızden düşük rusyada asgari ücret 500 tl oda yeni oldu. geçen bir ilan gördüm 1000 dönümlük alan aylık bir milyara kiralık yani 15000 ruble .şimdi işcilik ucuz arsa nerdeyse beleş burda yemini ekiceksın sonra yıllık bu yemleri alıcaksın tırlarla türkiyeye getiriceksın çok çok ucuza mal etmiş olucaksın moğolistanda aynıdır hatta bir tık daha ucuzdur moğolistan ıksınden bırını tercih edebilirsin .siyasi sebeblerden dolayı bana kalırsa moğolistan çünkü yarın rusyayla siyasi bişey yaşanır mallarının çıkışı yasaklanır belli olmaz.

gelelim moğolistana =parası değersiz nufusu 3 milyon yüz ölçümü 1.500.000 bir buçuk milyon ve şehirleşme yok. dolayısı ile heryer yeşillik aynı işi orda yapıcaksın teker teker yazmıyım asgari ücret 100 dolar

bu arada hatırlatmama gerek yok galiba gerek rusyada gerekse moğolistanda bu işi yapman için şirket olman lazım yani adam bulup ektirmiceksın adam bulup çalıştırıcaksın . çiftlık konusu bir işletmenın ana ıkıncı gider kalmeini oluşturuyo bu konularda ana tavsiye asla asla asla çiftlık projesi yapan adamlarar iş yaptırmıcaksın .dışardan bi tane muhendis bul ona projeni çizdir sonrada usta bul ister prefabrık ister ahşap ister çelik ama en uygunu prefabrık gönül isterki ahşap olsun ama mali durumdan dolayı çok pahalı tutar.dolayısı ile sakın projecıyız dıyen adamlarar kanma eğer 400.000 tl tutuyosa 400.000 de kendılerı cebe atıyor . durum bu ıyı para bulursan avrupada yap bu işi orda yem ektirmene gerek yok .

trakkulup.net

• Beğen
Tepkiler: makel55
şimdi sevgili, arkadaşım şunu açıkca söyliyebilirimki bu ülkede hayvancılık fantaziden başka bişey değil. yani şimdi holstein ineğini hiç kimse sana 4500 tl ye vermez . çünkü türkiyede şöyle bir sistem var türkiye ırk koruması nedir bilmıyor. gidiyor 50 tane hakiki holstein ineğini alıyor güzel köylümüz sonra bunun yanına ne olduğu belirsiz cinsi olmayan erkek danalarla çiftleştiriyo akıllı ya doğum yapıcak eline hayvan geçicek .ondan sonra alıyo bu hayvanları holstein diye kakalamaya çalışıyo bu hayvanlardanda 15 litre süt alamıyo bile yani yeni doğanları kast ediyorum bu anlamda sakın ola her holstein hayvan stıcısından alma bu işi yapıcaksan direk yurt dışından resmi hayvanları al bu konudada sakın hayaller kurma hiç de ucuza mal olmaz .

örneğin türkiyede simental oldunu iddiia ettikleri hayvanlar var simental hayvanlar 800 kilo ile 1100 kilo arasındadır genelde ama türkiyedekiler bak gez gör 500 kiloyu bıle zor görüyor . çünkü hakiki değiller .

yem olayına gelirsek malesef ülkemizde teşfik olmadığından dolayı not( internette hayvancılığa teşfik hikayeleri kerizler için arkadaşlar bankalara gidip kredi çekin bankalar kazansın diye o yüzden bu hikayelere girmyorum çünkü türkiyede kredi çekilip ticaret yapılması olayı fakir halkın üzerinden bir umut ticaretidir bu ticaretide bankalar yapar bu ticaretin ana olmazssa olmazı fakir halkdır zengınler uzerinden bu ticaret yürümez.mesela almanyada a bankası batar kazanamaz). neyse nerede kalmıştık teşfik olayında ha şimdi ülkemizde teşfik yok . bu yüzden yemi biz hayvancılar bulmak zorundayız nasıl bulabilirz ya ekmemiz lazım yadad parası ile almamız lazım para ile alırsak elimize bişey kalmaz malum toptancıya çalışırız. çünkü süt toptancıya nerdeyse bedava. araziler desen artık heryerede bina yapıldığından doğru dürüst ekim yapılıcak yerde yok. olanlarda çok çok çok pahalı ki zaten kiralık yer bulmak ımkansız.benım sana tavsiyem rusya veya moğolistan neden ? şimdi türkiyede ufak bir arsa kirala onu bulursun. çiftlik olayına sonra değinicem. rusyada arsa bol rusya yüz ölçümü 17 milyon km türkiye 750.000 km ve nufusumuz 80 milyondu en son rusya ise 111 milyon dolayısı ile arsa çok olduğundan dolayı ve bızım gibi inşaatla dolu dızgın yaşamazlar her toprak parçasına bi inşaat yapılsın mantığı yok oyuzden her yer yem yeşil arsa ve parası bızden düşük rusyada asgari ücret 500 tl oda yeni oldu. geçen bir ilan gördüm 1000 dönümlük alan aylık bir milyara kiralık yani 15000 ruble .şimdi işcilik ucuz arsa nerdeyse beleş burda yemini ekiceksın sonra yıllık bu yemleri alıcaksın tırlarla türkiyeye getiriceksın çok çok ucuza mal etmiş olucaksın moğolistanda aynıdır hatta bir tık daha ucuzdur moğolistan ıksınden bırını tercih edebilirsin .siyasi sebeblerden dolayı bana kalırsa moğolistan çünkü yarın rusyayla siyasi bişey yaşanır mallarının çıkışı yasaklanır belli olmaz.

gelelim moğolistana =parası değersiz nufusu 3 milyon yüz ölçümü 1.500.000 bir buçuk milyon ve şehirleşme yok. dolayısı ile heryer yeşillik aynı işi orda yapıcaksın teker teker yazmıyım asgari ücret 100 dolar

bu arada hatırlatmama gerek yok galiba gerek rusyada gerekse moğolistanda bu işi yapman için şirket olman lazım yani adam bulup ektirmiceksın adam bulup çalıştırıcaksın . çiftlık konusu bir işletmenın ana ıkıncı gider kalmeini oluşturuyo bu konularda ana tavsiye asla asla asla çiftlık projesi yapan adamlarar iş yaptırmıcaksın .dışardan bi tane muhendis bul ona projeni çizdir sonrada usta bul ister prefabrık ister ahşap ister çelik ama en uygunu prefabrık gönül isterki ahşap olsun ama mali durumdan dolayı çok pahalı tutar.dolayısı ile sakın projecıyız dıyen adamlarar kanma eğer 400.000 tl tutuyosa 400.000 de kendılerı cebe atıyor . durum bu ıyı para bulursan avrupada yap bu işi orda yem ektirmene gerek yok .

trakkulup.net

Üstad üstteki gönderiler 2013 yılından kalma.. o zamanlar holstain inek 4500tl olabilir.. ben merak ettim aslında başlığı açan beyefendi projesini gerçekleştirebilmiş mi? Yaptı ise şu an ne durumda? Saygılarımla..

Üstad üstteki gönderiler 2013 yılından kalma.. o zamanlar holstain inek 4500tl olabilir.. ben merak ettim aslında başlığı açan beyefendi projesini gerçekleştirebilmiş mi? Yaptı ise şu an ne durumda? Saygılarımla..

evet bak dikkat etmedim ben .şuanki fıyatları en kötü yurt dışı gelişli 2500 eurodan az olmaz. neden ?

almanyadad satış sitelerinde almanya için sadece 2500 euro fiyatı var .ama almanyada çifyliği olup türkiyeyye ithalat yapan kişiler belki 2500 euroya getiryolardır ama yok değilse eğer en az limiti bu .mesela bi ilan vardı fransadad türkler ithalat yapıyolar limuzi,n cins hayvan ithalatı yavrudur kesin onlar 1300 euro ama tek getirmiyolar en az 70 di galiba yani 70 *1300=91.000 euro türk parasına gore 455.000 tl .benim anlamadığım şu keşke guzelım ulkemizde şu süt ınekciliği p*arar kazandırsa ama yok çünkü süt inekcili besiye göre daha üstün neden ? çünkü süt ibek sürüsü sürekli büyüyor hayvan gebe kalıcakki süt versın ama besıcılıkte elindeki hayvanın direk gidiyo.tek şansın var oda hayvan sürün iki adet olucak bırısı fabrıkan olucak diğeri ise yavru verip satıcak birisi sürünü genişletirken diğeri ise süreklı parra kazndırıcak tabi yam yam toptancılar olmassa

evet bak dikkat etmedim ben .şuanki fıyatları en kötü yurt dışı gelişli 2500 eurodan az olmaz. neden ?

almanyadad satış sitelerinde almanya için sadece 2500 euro fiyatı var .ama almanyada çifyliği olup türkiyeyye ithalat yapan kişiler belki 2500 euroya getiryolardır ama yok değilse eğer en az limiti bu .mesela bi ilan vardı fransadad türkler ithalat yapıyolar limuzi,n cins hayvan ithalatı yavrudur kesin onlar 1300 euro ama tek getirmiyolar en az 70 di galiba yani 70 *1300=91.000 euro türk parasına gore 455.000 tl .benim anlamadığım şu keşke guzelım ulkemizde şu süt ınekciliği p*arar kazandırsa ama yok çünkü süt inekcili besiye göre daha üstün neden ? çünkü süt ibek sürüsü sürekli büyüyor hayvan gebe kalıcakki süt versın ama besıcılıkte elindeki hayvanın direk gidiyo.tek şansın var oda hayvan sürün iki adet olucak bırısı fabrıkan olucak diğeri ise yavru verip satıcak birisi sürünü genişletirken diğeri ise süreklı parra kazndırıcak tabi yam yam toptancılar olmassa

Haklısınız.. sadece besi hayvancılığı ülke ekonomisi açısından sürdürülebilir değil dediğiniz gibi..