+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  (3-8 HAZİRAN 2013)

  Amaç:
  Ziyaret edilen her işletmede barınaklar, hayvanları incelemek için yetkililerle birlikte dolaşıldı. Özellikle döl verimini etkileyen sorunlar açısından koşullar incelendi. Daha sonra da ineklerin performansını arttırmak için yapılması gerekenler görüşüldü/tartışıldı. Ziyaret edilen tüm işletmelerdeki hayvanlar ABD ' den ithal edilmişti. Bu sebepten, sevk ve idarenin ineklerin gebelik potansiyelini ortaya koyacak şekilde geliştirilmesi gerekmekte idi. Yetkililerle yapılan görüşmede slaytlar gösterilerek çiftlikteki düzeltilmesi gereken hususların ve ineklerin performansını geliştirecek yeni uygulamaların nasıl hayata geçirilebileceği açıklandı.

  Ziyaret edilen çiftliklerde dikkat edilmesi gereken konular şu şekilde idi:
  1)Döl verimi idaresi (Loğusa Takip Programı ve Kızgınlık Tespit Protokolü)
  2)İnek konforu, serbest yataklıkların düzeninin geliştirilmesi, barınaklarda serinletme sistemlerinin geliştirilmesi
  3)Kaba yem kalitesinin geliştirilmesi/düzeltilmesi

  Türkiye ' ye yapılan önceki ziyaretlerde bu konular üzerinde durulmuş olunmasına rağmen ne yazık ki bu şartlar hala istenilen seviyede değildir.

  Bulgular ve Öneriler:
  Verimi arttırmak için yaptığımız öneriler, sadece ineklerin görsel olarak incelenmesine bağlı olarak yapıldı. Çünkü mevcut kayıtlar çok kısıtlı idi. Yapılan gözlemlere göre yönetim pratikleri tartışılarak öneriler yapıldı.

  Ziyaret edilen çiftliklerin çoğu yeni işletme olup çalışanların tecrübesi kısıtlı idi. Çiftliklerdeki inekler ABD ' den ithal edilmişti. Her çiftlikte ortak olan sorun bu inekleri tekrar gebe bırakmak idi. Çiftliklerin hiçbirinde düzgün tutulmuş kayıtlar olmadığı için mevcut durumu değerlendirmek güç idi. Ancak yapılan görüşmeler sonucunda çıkış noktasını bulmak oldukça kolay oldu. Çiftliklerin hiçbirinde kızgınlık tespitinde kullanılan bir sistemleri mevcut değildi. Kızgınlıktaki ineklerin tespiti tesadüflere dayanmakta idi. Döl verimi performansını düzeltmek için ilk adım olarak bir kızgınlık tespit programının geliştirilerek uygulamaya konması önerildi.

  Çiftlik müdürleri hedeflerini belirleyip bir sürü kayıt sistemi geliştirmelidirler. Düzgün kayıt tutulur ise çiftlikteki belli bölgelerde çalışan elemanlarının performanslarını da değerlendirebilirler. Hiçbir çiftlikte düzgün kayıt tutulmadığı için döl verimi sorunlarının ne ile ilgili olduğunu anlamaları mümkün değildi.

  Ziyaret edilen çiftliklerin hepsi ABD ' den gebe düve ithal ettikleri için en ortak sorun, bu düvelerin doğumdan sonra kızgınlık göstermemeleri idi. Bu düvelerin pek çoğu günde 40 litrenin üzerinde süt vermekte olduklarından esas soru bu düvelerin kızgınlık gösterip göstermedikleri mi yoksa kızgınlığın çalışanlar tarafından tespit edilip edilememesinin anlaşılması konusudur. Bu durumu değerlendirdiğimizde, kızgınlığın tespit edilmesi için günün belli bir saatinde inekleri gözlemek yerine bir sistemin (protokolün) uygulamaya konulmasının gerekliliğiydi.

  Loğusa İnek İdaresi Protokolünün kullanılması konusu da ayrıca bu işletmelerde tartışıldı. İyi bir döl verimi elde etmek için Loğusa Takip Programı mutlaka kullanılmalıdır. Bu program uygulandığında ineklerde pek çok sağlık sorunu engellenmektedir. Ne yazık ki bu uygulama Türkiye ' deki pek çok veteriner hekimin henüz kabul etmediği bir kavramdır. Loğusa döneminde ineği sağlıklı tutarak hem süt verimi hem de döl verimi performansı arttırılabilir.

  Sıcaklık / Isı Stresi de görüşülen sorunlardan idi. Ziyaret edilen işletmelerde ısı stresini azaltma yönünde çabalar mevcut idi. Ancak ya sistem doğru bir şekilde planlanmamıştı ya da ineklerin bulunduğu ortamı serinletecek yeterlilikte değildi. Sıklıkla yapılan hatalar şu şekilde idi; ya yeterli sayıda fan mevcut değildi, sprey/duş yerine mister (nem verici) ' ler kullanılmıştı ya da söz konusu cihazların günün hangi saatinde kullanılacağı bilinmemekte idi. Ziyaret esnasında hava sıcaklıkları 20 °C derecenin biraz üzerinde olmasına rağmen, ziyaret edilen çiftliklerde ineklerde ısı stresi belirtileri açıkça görülmekte idi. Isı stresi ineklerde pek çok sorunlara yol açmakta ve zaman içinde süt verimini ve döl performansını olumsuz yönde etkilemektedir.

  Barınaklarda inek konforunun bir sorun teşkil etmekte olduğu, hayvanların serbest yataklara yatmayıp ayakta durmalarından anlaşılmaktadır. İneklerin üzerindeki kirliliklerden yataklara yatmayıp başka yerlerde yatmakta oldukları anlaşılıyordu. Serbest yataklı barınaklarda, ineklerin bu yatakların kullanabilecekleri konforda düzenlenmesi gerekir. Bu yataklarla ilgili iki önemli sorun tespit edildi. Birincisi, ineğin ayağa kalkması için öne doğru esnemesinde yeterli alanı kısıtlayan demirin olması, diğeri ise yatak yüzeyinin sert olması idi. Ziyaret edilen işletmelerin hepsinde yataklar beton zeminin üzerinde sert kauçuk matların yerleştirilmesi ile hazırlanmıştı. Ayrıca ön tarafa yerleştirilmiş omuz demiri de ineklerin öne doğru esneyip ayağa kalkmasına imkan vermiyordu. Altlık malzemesi olarak kum en iyi olmasına rağmen, kumu tercih etmeyen çiftlik yönetimi, yumuşak matlar kullanarak ineklere daha yumuşak zemin temin etmelidir. Buna ilaveten omuz demirlerini de kaldırarak ineklere ayağa kalkarken yeterli esneme alanı sağlamalıdırlar. Barınaklarda bu şekilde düzenleme yapılır ise ineklere daha iyi konfor sağlanabilir.

  Kaba yem kalitesi ve toplam karma yeme karıştırma işlemlerindeki hatalar yetersiz geviş getirmeye yol açabilir. Önceki ziyaretlerde kaba yem kalitesinin önemi pek çok kez ortaya konulmuştur. Bu ziyarette sorulan soruların niteliğine bakarak bunun öneminin fark edilmiş olduğunu tespit ettik. Kaba yem kalitesinin öneminin anlaşılması, hasat metotlarının geliştirilmesine ve kaba yem kalitesinin arttırılmasına yol açacaktır.

  Özet:
  Türkiye ' deki işletmelerde süt verimi seviyeleri yükselmektedir. Söz konusu bu ineklerin verimliliğini korumak için gelişmiş sürü idare pratikleri gerekecektir. Pek çok çiftlik müdürü bu konunun önemini anlamakta ve iyi bir performans için değişiklikler yapılması gerektiğinin farkındadır. Ancak genel bilgi eksikliği veya eski alışkanlıklar, çiftlik yöneticilerine yardımcı olacak bilgi kaynaklarına ulaşmalarını kısıtlamaktadır. Endüstrinin lideri durumunda olan firmalar bu bilgiyi temin etmede öncülük etmelidirler.

  Süt veriminin yüksek seviyelerde tutulması pek çok faktöre bağlıdır. Bunu başarabilmek için tek bir faktör mevcut değildir. İneklerin düzgün yemlenmesi, sağlıklı bir rumen için yüksek kalitedeki kaba yemin kullanılması çok önemlidir. Ayrıca ineklerin yemden yararlanması ve gelirin düşük olduğu zamanlara kadar uzun süreli sağılmaması için döl verimi idaresinin düzgün yapılması, ineklerin sağlıklı tutulması ve her görevin zamanında yapılması çok önemlidir. Tüm bunların yerine getirilebilmesi için bir yönetim planı oluşturulmalı ve çalışanlar da düzgün bir şekilde idare edilerek, görevlerini zamanında ve düzgün bir şekilde yapmaları sağlanmalıdır. Süt sığırcılığı işletmesinin başarısı, inek idare becerilerine ve çalışanların idare edebilme becerisine bağlıdır. Başarılı bir süt sığırcılığı işletmesindeki anahtar noktalar; çalışma protokollerinin iyi bir sistemi olması ve sürünün takibi için iyi kayıt tutulmasıdır.
  [/b][/color]

 2. #2
  hacimmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  01 Şubat 2010
  Şehir
  Aksaray
  Yaş
  32
  Mesajlar
  5,812
  Adı geçen
  7 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Bilgilendirici konu için teşekkürler abi.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Alıntı hacimmet link=topic=66968.msg760415#msg760415 date=1374567338 Nickli Üyeden Alıntı
  Bilgilendirici konu için teşekkürler abi.
  Rica hacım, bilgilenelim, öğrenelim, gelişelim topyekün...

 4. #4
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Faydalı bir paylaşım abi. Teşekkür ederim.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Alıntı doganbey1 link=topic=66968.msg760476#msg760476 date=1374583950 Nickli Üyeden Alıntı
  Faydalı bir paylaşım abi. Teşekkür ederim.
  Rica Doğancan ne demek, faydamız oldu ise ne mutlu bize...

  Görünmüyordun epeydir, nerelerdesin, nasılsın?

 6. #6
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Abi Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yaz okulundayım. 09.00 - 15.00 veya 18.00 a kadar ders görüyorum. Bu da beni epey bir yoruyor. Kaldığım ev de internette yok. O yüzden pek giremiyorum. Kontrol için ara sıra giriyorum.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Alıntı doganbey1 link=topic=66968.msg760493#msg760493 date=1374586763 Nickli Üyeden Alıntı
  Abi Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde yaz okulundayım. 09.00 - 15.00 veya 18.00 a kadar ders görüyorum. Bu da beni epey bir yoruyor. Kaldığım ev de internette yok. O yüzden pek giremiyorum. Kontrol için ara sıra giriyorum.
  Aferin sana. Çalış hemde çook çalış senin gibi gençler gerek ülkemize...Şimdiden herşeyin gönlünce olmasını dilerim...Selametle Sağlıcakla kal...

 8. #8
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: İnek Çiftliklerinin Genel Sorunları  Teşekkür ederim abi. Telefondan görüşelim.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Mantar yetiştiriciliğinin sorunları…
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Diğer Bahçe Bitkileri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Nisan.2014, 08:19
 2. tarım ve sorunları
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 23.Kasım.2012, 19:52
 3. Erkunt Ve Sorunları
  Konu Sahibi berat06 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 04.Ekim.2012, 20:33
 4. Yazı Sorunları !!
  Konu Sahibi operator11 Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 28.Haziran.2009, 20:50
 5. traktörlerin sorunları ve şikayetler.
  Konu Sahibi yamak Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 19.Haziran.2009, 10:28

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status