TRAKTORDE ZIPLAMA SORUNU

Arkadaşlar daha önce bazı konulardada belirttigim yeni aldığım jx110 çok fazla zipliyor yokmudur bunun bi cozumu lastiklerin havası fazla diye düşünmüştüm fakat fazla değilmiş nedendir acaba daha önce bu kadar büyük traktor hiç kullanmadım acaba büyük motorlarin hepsimi böyledir yardimci olan olursa çok sevinirim

Ynt: TRAKTORDE ZIPLAMA SORUNU

Ağırlık dağılımı eşit değil demekki. Arkada yoksa arkaya koyun. Genelde arkada olmayınca olur bu durum. Önler çukurları hissetmeden geçiyorsa arkaya ilave istiyor demektir. Ağır bir ekipman takıpta deneyebilirsiniz...

ismail_17 link=topic=66980.msg760099#msg760099 date=1374441498' Alıntı:
Basket topuda futbol topuna göre daha ağırdır ama iyi zıplar, her traktörün zıplama karakteri farklı, zaman içinde alışılır, kullanıldıkça huyuna uyum sağlanır.

;D guzel benzetme abı anlş-*s

Önemli sorunun zıplamak ise önler dahil olmak üzere seni rahatsız etmeyene kadar lastiklerin havasını indir. Havaları çok değilmiş derken fabrika verilerini yada lastikçinin tavsiyesine göre diyorsun. Onlar lastiğin en kötü duruma göre %80 90 garanti altına almak ister. 16.9 R38 lastikler jx110 u boş iken 18psı basınç zıp zıp zıplatır. Ben olsam radial lastiği 16psı hatta 15 psı hiç düşünmeden yaparım. Tabiki de tek dingil römork kullanmaya veya ekipman takılı iken lastiğin iyice patlak lastik gibi olmaması kaydı ile.

motorcu61 link=topic=66980.msg760080#msg760080 date=1374439481' Alıntı:
Arkadaşlar daha önce bazı konulardada belirttigim yeni aldığım jx110 çok fazla zipliyor yokmudur bunun bi cozumu lastiklerin havası fazla diye düşünmüştüm fakat fazla değilmiş nedendir acaba daha önce bu kadar büyük traktor hiç kullanmadım acaba büyük motorlarin hepsimi böyledir yardimci olan olursa çok sevinirim

Bu sorun New Holland TD-D serisinde de var. Bizim 70-66 TD ler kadar zıplamıyor. Bu sorunu çözebileni görmedim. Senin Case IH de muhtemelen TDD serisiyle aynı olduğu için zıplıyordur...

traktör zıplaması birazda kullanıcıya bağlıdır. gazı iyi ayarlayamazsan veya çok engebeli yerlerde fazla hızlı gidersen traktör zıplar. bu iş tecrübe ile çözülecek bişey zamanla alışırsın.

Nobran link=topic=66980.msg760116#msg760116 date=1374443845' Alıntı:
traktör zıplaması birazda kullanıcıya bağlıdır. gazı iyi ayarlayamazsan veya çok engebeli yerlerde fazla hızlı gidersen traktör zıplar. bu iş tecrübe ile çözülecek bişey zamanla alışırsın.

evet aynen öle

Lastik Basıncından Sonra Ön Arka Ağırlık Dağılımının Eşitsizliğinden Ve Akslar Arası Mesafeden De Kaynaklanır...
Arka Ağırlıkları Alıp Bi Denemenizi Öneririm...

Hem Zaten Pullukta Arkalar Hiç Pati Atmıyorsa Ve Traktör Hafiften Boğuluyorsa Arka Ağırlıkların da Alınması Gerekir...

Deneme Yoluyla Bulunabilir İdeal Ağırlık Ve Ağırlık Dağılımı...

Nobran link=topic=66980.msg760116#msg760116 date=1374443845' Alıntı:
traktör zıplaması birazda kullanıcıya bağlıdır. bu iş tecrübe ile çözülecek bişey zamanla alışırsın.
ok-*-s

omerfarukkoc link=topic=66980.msg760118#msg760118 date=1374443974' Alıntı:
Lastik Basıncından Sonra Ön Arka Ağırlık Dağılımının Eşitsizliğinden Ve Akslar Arası Mesafeden De Kaynaklanır...
Arka Ağırlıkları Alıp Bi Denemenizi Öneririm...

Hem Zaten Pullukta Arkalar Hiç Pati Atmıyorsa Ve Traktör Hafiften Boğuluyorsa Arka Ağırlıkların da Alınması Gerekir...

Deneme Yoluyla Bulunabilir İdeal Ağırlık Ve Ağırlık Dağılımı...
ok-*-s
Kardes dediğin mantiklida sıfır traktorde bi dengesizlik olacağını pek sanmıyorum :S

Bu çiftçeker traktörler genel olarak hepsi zıplıyor galiba bende 5625 var buda zıplıyor tek çeker traktörler bundan rahat.ama arkasında dolu römork olursa biraz rahatlıyo veya ağır ekipman takınca zıplama azalıyo

kardeş motor ince lastikse zıplama yapar yada caseler radial lastik oluyo onun için havaları az oldumu da zıplayabilir radial lastikse lastik havalarını tam ne kadar basılıyosa o kadar bas esneme yapmasın ki zıplamasın radial lastik yere duz oturdugu için düz olmayan yollarda esneme yapmaya basladımı yaylanır zıplama yapar havası fazla oldumu yapmaz yani.

bizim köydede iki arkadaş td75d aldılar yolda zıp zıp zıplıyo bizim erkunt öyle degil tdlerle caselerde aynı zaten agırlık dagılımı eşit degil sanırsam tarla surerken çizel çekerken önler hep kaçırıyor ondan olabilir