BİÇERDÖVER

selam arkadaşlar biçerdöver alma gibi bi düşünceye takıldım nasıl bişey önerirsiniz kabinli klimalı olursa iyi olur nevholland mı jonderemi aslında jondereler ucuz yeni modelleri sebebi nedir 45.000 Euro aslında 30 la 50 bin tl var ama belki kredi cekebilirimi biçer önerilerinizi alabilirmiyim

hiç biçer kullanmadım kullanmasınıda bilmiyorum ama zirat odası na operatör kursuna yazılacağım mart ayında

Ynt: BİÇERDÖVER

Ben de biçer sürmek istiyorum ancak biçer konusunda herhangi bir bilgim yok.Dediğin gibi bir kursun olduğunu da ilk defa senden duydum.Benim korkum biçeri sürmekten ziyade arıza çıkardığı zaman tamirini nasıl yapacağım.Acaba bu kursta sorun çıkarabilecek yerlerin tamiri hususunda eğitim de veriyorlar mı?

fiyatı ne kadar ?
bölge hafif rampalı bikaç tarla var dierleri düzlük darla büyüklükleri ortalama 30 dekar

evet arıza dane kaybı kullanım elketronik kulanım teorik ve uygulamalı kurslar var ziraat odasında Nevşehir

2.el fiyatlar araştırın derim ama ben bir bayide sormuştum laverda L520 200model 50 ila 70 bin euro arası demişti hatta ellerinde vardı 1 tane L520 70 bin euro demişlerdi ama makina çok temizdi bayinin isminide vereyim sakarya karataş laverda bayii 21.50 tahminim temizine göre değişir ama 80 ila 100 bin euro arası vardır diye biliyorum ......

40 bine alabileceğin 91-93 new holland 8055 ya da claas dominatörler veya laverda L517 olabilir. ama hiç bilmeden çalıştırmak zor bilen birisini şöför olarak tutman lazım. en azından ilk yıl şöför tutmalısın. bir kayışın bile gergin olmaması mahsulün dökülmesine sebep olabilir. bilmeden yapmak zor. kaldıki bildiğini sanan çok biçerci var onlar bile çok döküyor taneyi.

Kurslarla işin inceliklerini öğrenmek zor.Birinin yanında 15-20 gün takılsan daha faydalı olur bence.Sonra merkezi bi yerde değilsen yedek parçaların olmalı .Çok büyük arızalar harici(motor şanzuman gibi) usta olmadan yapman lazım.Eğer düşünürseniz temiz L517 den ekmek yersiniz.

Makina işi riskli , epeyce sermaye bağlıyorsunuz.
Diğer üyelerimizinde yazdığı gibi , her arızaya usta ve servis çağrılmaz , elinizin küçük arızaları onarmaya yatkın olması , birçok işinizi kendinizin görüyor olması gerekebilir.
2. el makina işin daha çok teknik beceri gerekecektir , neticede elinizde tam olarak nasıl kullandığını bilmediğiniz bir makina olacak , ne zaman neresinden arıza çıkartacağı belli olmaz haliyle.
Bir makinada yardımcı olarak çalışıp , sonrasında makina alırsanız , üzerine biraz para dahi kazanarak bu konuda yetkinliğinizi geliştirebilirsiniz.
Veya kendiniz bir makina alarak , usta bir operatör kiralayarak yine onunla birlikte kendi makinanızda bu konudaki becerilenizi geliştirmeniz olası.
Yeterli sermaye birikiminiz varsa mümkün olduğunca sıfır km veya az saat çalışmış bir makinadan yana tercih kullanmanız makina yıpranması ile ilgili kaynaklanabilecek bir takım önemli riskleri azaltmanıza yardımcı olacaktır. Makinacılık bir tutku ve gönül işidir bana göre , sezon süresince , baskı , stress , işi zamanındaa bitirme çabası , arıza , kaza vb durumlar sebebiyle oldukça stresli günler geçirmeniz olası. Eğer bu tutkuyu ve deyim yerindeyse bu makinacılık hastalığı size bulaşmış ise bu stres sizi mutlu bile edebilir.
Benimde imkanım ve zamanım olsa ilk yapacaağım işlerden biri olur makina almak , o tozun ve kokunun keyfine varmak isterim.

makinacı olarak kısa ve öz konuşmak gerekir biçercilik gerçekten çok zor bir iş tam bir ekip işi yanlız isen sıkıntı çekersin bulaştınmı çıkışı zor yani bu işi yapman için en ufak arızadan anlaman gerek çünkü her sıkıntıda servis çağırdığın zaman aldığın parayı servise verirsin onuda geçtim sıfır zaten hiç akıl karı değil 300bin-400bintl ye makina al git elin gurbetinde 10lira 10lira toplamaya çalış aman abim dertsiz başını derde sokma ama yinede sen bilirsin yaptığım için biliyorum..